55534.jpg

Türkiye, Kürtçe konusunda
radikal adımlar atıyor.
Kürtçe TV'den sonra sırada Kürtçe eğitim var. YÖK düğmeye
bastı bile.

Kürtçe yayın yapan TRT 6'nın yayına başlamasının ardından bu kez gündemde Kürt dili ve edebiyatı bölümünün açılması var. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Kürt filolojisi bölümü için çalışmalar yürütüldüğünü açıkladı.

TRT 6'nın açılış resepsiyonunda konuşan Özcan, daha önce gündeme gelen Kürt Enstitüsü'nün yerine Kürt dili edebiyatı bölümünün açılmasının daha uygun olacağını vurguladı.

Özcan, Enstitü biraz daha zor, önce dili edebiyatı öğretmeli. Sonra enstitü kurulabilir"dedi.

Yusuf Ziya Özcan, Kürt dili ve edebiyatı için Mardin Artuklu ve Dicle üniversitelerinden talep geldiğini ama YÖK'ün dil eğitimi konusunda tecrübeli üniversitelerde bölüm açılmasından yana olduğunu belirtti.

Özcan,Ankara Üniveristesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde bu eğitimin verilmesi daha uygun olur"dedi.

YÖK öncelikle Kürtçe üzerine filoloji bilgisine sahip öğretim görevlilerinin belirlenmesi için çalışıyor.

Absence

Çok güzel ekmeğine yağ,bal sürün adamların.Daha sonra ''böyle resmi bir dil var, böyle bir millet var,ee niye bizim ülkemiz yok ?'' Deyip topraklarımıza kast etsinler.

Bu bir gizli dildir ki ruha dolmakta Kızıl havalar
bunlar teröre engel olarak yapilan girişimlerdir pekte kötü karşilamamak lazim.ayrica her insan dilini kültürünü yaşatmak ister ps: lazların lazcayı unutmak istememeleri gibi.şunuda bilinki kimse kafasina göre yayın yapmaz pek çok kurul tarafindan araştirilir incelenir =)

Bana küfreder gözlerin , dudakların yardım yalvarı
BøBa demiş ki:
bunlar teröre engel olarak yapilan girişimlerdir pekte kötü karşilamamak lazim.ayrica her insan dilini kültürünü yaşatmak ister ps: lazların lazcayı unutmak istememeleri gibi.şunuda bilinki kimse kafasina göre yayın yapmaz pek çok kurul tarafindan araştirilir incelenir =)
Acaba İngiltere Almanyada Fransada ABD'De Kısacası Her Ulkede Boyle Bir Uygulama Görülmez, Görülemez :uyku:

BøBa demiş ki:
Tamamda Kürtçe Türkçe degil lazca bi şive dir Kürtçeyi bir şive olarak algılamayalım.Ben Şahsen Kürçenin Bir ders olmasını istemiyorum.Hatta kürtçe kelimeleri bile duymak istemiyorum ülke elimizden gidiyor başımızdakiler yüzünden.Yakında Ana yasadaki Türkçeyide degiştirirler Kürtçe yaparlar.Bizi anadoludan da sürerler tam olur. Başka diyecek şey bulamıyorum.

Bu ülkenin başındakiler bunlar gibi vatanlarını üç kuruşa satan ****** oldukça bize kürtçe de öğretirler ülkemizi bölük pörçük de ederler.

Kürtçe dersi gelirse Kesinlikle girmem o derse girenlerlede arkadaşlık kurmayabilirim...
Ve PKK lıların nedeni belli bir Kürdistan(MEZOPOTAMiA) Kürt devleti kurup Türkiyenin Dogu tarafını kullanmak

Flawless demiş ki:
Biraz empati yapın
Senin gibi düşünürsek yakında devlet içi yazışmalarda hem Türkçe hem Kürtçe yapılsın. Çerkez çıkıp çerkezce istesin çerkzce yapılsın Lazca istesin Lazca yapılsın devlet bölünsün parçalansın. Devleti oluşturan temellerden Dil birliği parçalanıyor

empati yapılacak bir sey yok burası türkiye ben türk değilim diyen veya turkçeyı kabul etmeyen defolsun gitsin

Zardock demiş ki:
empati yapılacak bir sey yok burası türkiye ben türk değilim diyen veya turkçeyı kabul etmeyen defolsun gitsin
Haklısın. Bu gibi durumlarda insanın faşist damarı kabarıyor :twisted:

Windy

yetkililer bilgisiz,bilgililer yetkisiz :wink1:

ülkemin başındakiler bilgisiz olunca,pekte şaşırmadım.Yazıklar olsun kürtçe dersi çıkaracak insanlara. :coffee:

Journalist

Aileden
Kürtçe Eğitim Çıkmaz.

Kürtçe TV'ninde sürekli olarak yayında kalacağını sanmıyorum çünkü 80'li yıllarda doğuda öğretmen hiç yok denecek kadar azdı ve şimdi o bölgenin 30 yaş ve üzeri insanları türkçe bilmiyor böyle oluncada biz doğru bilgiyi veremediğimiz için bazı niyetibozuklar gelip o bölgenin insanını kolayca yanlış bilgilerle zehirliyordu eğer 30-35 seneyle sınırlı bir uygulamaysa benim düşündüğüm gibi çok faydalı bir uygulama olur kürtçe TV ve ülke olarak bunun meyvelerini toplarız diye düşünüyorum.

YA yürüyün gidin harbiden satılmış len bunlar herkez istediği dili kendi evinin içinde kullansın herkez devlet kurmak isterse no olur.Bizim dilimiz ,bayrağımız belli.Zaten bu kürtlar bizden ayrılırsa ırak gibi sonra ona buna muğtaç kalcak amerikadan darbee yicek bi b** ta yapamıcak.

BøBa demiş ki:
İşte yorum budur. :thumbsup:

Yukarı Alt