Arkadaşlar en çok karıştırdığım durum bu :D
"Yine" - "Gene" Hangisi doğru olan 8O :think:

Gene - Gine çıktı birde :/

Yeni Gine

[ Mesaj mobilden gonderildi MobileDevice ] mobile

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Bu mesaj Lemonade rumuzlu uyeden alinti yapildi
Lemonade demiş ki:
Yeni Gine

[ Mesaj mobilden gonderildi MobileDevice ] mobile
eekd1

Yönetim Türkçe katili kişilerle doldu, kendinizi ifşa etmeniz de güzel olmuş. En basitinden TDK'dan da bakabilirdin. Ancak Osmanlı sempatizyanı bir hükümet tarafından yönetildiğimizi ve eski kelimelerin diğer her eski şeyle birlikte dile katıldığını hesaba katarsak "gene" de doğru bir anlama çıkıyor. Yani "yine" yakın eski Türkçe'deki "gene"nin modernize hali.

Bu mesaj Mr. Mojo Risin' rumuzlu uyeden alinti yapildi
Mr. Mojo Risin' demiş ki:
Yönetim Türkçe katili kişilerle doldu, kendinizi ifşa etmeniz de güzel olmuş. En basitinden TDK'dan da bakabilirdin. Ancak Osmanlı sempatizyanı bir hükümet tarafından yönetildiğimizi ve eski kelimelerin diğer her eski şeyle birlikte dile katıldığını hesaba katarsak "gene" de doğru bir anlama çıkıyor. Yani "yine" yakın eski Türkçe'deki "gene"nin modernize hali.
Sözlük yazarı oldun diye sanırsam türkçe öğretmeni kesildin ? hükümet ne alaka bunla ? türkçe katilliği ile ne alaka bunuda söylermisin ? bu kadar türkçeyi savunuyorsan kullanıcı adın niye Mr.Mojo Risin ?

Ne ictin lima?

Takımı
Besiktas
@Ufck
Önemsemeye lüzum yok hacım bırak kendi bildikleri ile kalsın. cool2:

Bunun türkçe katilliği ve hükümeti ile ne alaka olduğunu halen çözemedim .

Bu mesaj Ufck rumuzlu uyeden alinti yapildi
Ufck demiş ki:
Sözlük yazarı oldun diye sanırsam türkçe öğretmeni kesildin ? hükümet ne alaka bunla ? türkçe katilliği ile ne alaka bunuda söylermisin ? bu kadar türkçeyi savunuyorsan kullanıcı adın niye Mr.Mojo Risin ?
İlk olarak Türkçe öğretmeni kesilmedim, sadece uzun süredir dikkatimi çeken bir şeyi belirttim. Ve evet, günümüz terimlerince fazlaca "Türkçe katilliği". Türkçeyi savunmuyorum, Türkçe ya da Türk sempatizyanı değilim. Dili iyi kullanmak için o vatana borcum olmasına gerek yok, diğer dilleri de kurallarınca kullanırım -konuşabildiklerimi- Türk olup da kullanıcı adımın Mr. Mojo Risin' olmasının nedenini anlatmama lüzum duymuyorum, bilgin olmadığını tahmin ediyorum. Hükümetin senle bir alakası yok, sadece TDK ile devlet arasındaki bağın Türkçeye nasıl kötü yansıdığını göstermek istedim.

@eski nickini unuttum
Bir şey içmedim ama içsek de bir şey olmaz hany :mrgreen: :mrgreen:

İlk olarak Türkçe öğretmeni kesilmedim, sadece uzun süredir dikkatimi çeken bir şeyi belirttim. Ve evet, günümüz terimlerince fazlaca "Türkçe katilliği". Türkçeyi savunmuyorum, Türkçe ya da Türk sempatizyanı değilim. Dili iyi kullanmak için o vatana borcum olmasına gerek yok, diğer dilleri de kurallarınca kullanırım -konuşabildiklerimi- Türk olup da kullanıcı adımın Mr. Mojo Risin' olmasının nedenini anlatmama lüzum duymuyorum, bilgin olmadığını tahmin ediyorum. Hükümetin senle bir alakası yok, sadece TDK ile devlet arasındaki bağın Türkçeye nasıl kötü yansıdığını göstermek istedim.

@eski nickini unuttum
Bir şey içmedim ama içsek de bir şey olmaz hany :mrgreen: :mrgreen:
O zaman sanane benim türkçemden ? yok türkçe katilleri ile doldu felan ? bunun türkçe katilliği ile alakası yokken boş yorum niye yapıyorsun ?

"Sempatizyanı" değil "sempatizanı",
"Olup da" değil "olup ta"
"içsek de" değil içsek te",
"hany" değil "hani"
"Türkçe'ye" ayrı yazılması gerekir.

Ben UnDeFeateD veya Efes Sro'dan PunchLine.

Burada Türkçe konusunda katı kurallar koymuyoruz veya hepimiz herzaman tamamen uymuyoruz. Ama burada kimsenin "msn" diliyle veya "emoca" tabir edilen şekillerde yazılar yazılmasına müsade edemeyiz.

Tamam "dahi" anlamındaki "-de" ekini ayrı yazmayabilirsiniz, cümleye büyük harfle başlamayabilirsiniz, gerekli yerleyde virgül kullanmayabilirsiniz, fakat kelimeleri kırpmanıza, biçmenize veya yanlış yazmanıza ( eğlenmek-eylenmek, öğle-öyle, değmek-deymek vb.) yanlış yazmanıza müsade edilmez.

[ Mesaj mobilden gonderildi iPad ] mobile

Takımı
Besiktas
gene bana cok sacma geliyor ben hep yine kullanirim.ama dogrudur her ikiside

Yukarı Alt