Server
Flora
Takımı
Galatasaray

Yerli otomobil Saab'dan geldi !

Bugün basına tanıtımı yapılan otomobilin aslında Cadillac BLS olduğu yayınlanan görsellerle birlikte artık neredeyse herkes tarafından kabul edilmiş durumda. Daha önce Tübitak'ın yerli otomobil konusunda Saab ve Proton ile çalıştığı da sızdırılmıştı. Sonunda çıkan bu arabayla beraber Saab'a daha önce ekonomik kriz yüzünden başarılı olmayan Cadillac BLS'yi tekrar görücüye sunma olanağına erişti.

Uzun zamandır söylenen Saab Türkiye tarafından alınabilirdi , yerli otomobil onlara yaptırılabilirdi gibi eleştiriler aslında ilgili yerlere ulaşmış gibi görünüyor.

Türkiye için güzel bir başlangıç

Otomobilin yerli çabalar ile üretilmediği ortada olsa da Türkiye için , tecrübe edinilmesi adına güzel bir ortaklık ve güzel bir başlangıç denilmesi yanlış olmaz. Saab'ın gerçekten faal olduğu zamanlarda ürettiği araçların kalitesi herkes tarafından biliniyordu. Bu kalitede bir arabanın Türkiye topraklarına taşınması ve aynı kalitenin Türk mühendislerine aşılanmasıyla önümüzde ki dönemlerde çok güzel projeler ortaya çıkabilir. Uzum zamandır beklediğimiz fidan dikildi diyebiliriz.

Habere aşağıdan ulaşabilirsiniz ;

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobilin prototipinin kamuflajlı görüntüsünü AA Editör Masası'nda kamuoyuyla paylaştı.

AA Editör Masasına konuk olan Işık, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Yerli otomobile ilişkin bir soruyu yanıtlayan Işık, artık otomobilde bir paradigma değişimi yaşandığına dikkati çekerek, otomobil teknolojilerinde ciddi bir değişim olduğunun altını çizdi.

Fikri Işık, yerli otomobilin yeni teknolojileri geliştirmek için bir platform olduğunu dile getirerek, örneğin bataryanın sadece arabada değil, insansız hava aracından, akıllı evlere kadar kullanılacak bir ürün olduğunu ancak bunun ticarileştirilmesi gerektiğini, bunun da ancak yerli otomobil ile olabileceğini ifade etti.

Bakan Işık, "İnşallah 2016'da her türlü mevsim, iklim ve arazi şartında deneyeceğimiz 30-40 araç üretmeyi hedefliyoruz. 2020'den önce de inşallah 2019 sonuna kadar da Türkiye'de bunun seri üretimini başlatmayı hedefliyoruz. Bu tam dünyada da otomobil sektöründe bir geçiş dönemine işaret ediyor. İnşallah bir aksilik olmazsa, Türkiye'nin bu noktada istikrar yönünden bir problemi olmazsa, bu projeyi biz programladığımız şekilde sürdürürsek inanıyoruz ki 2020 yılında insanlarımızın tercihine bir Türk markasını da sunmuş olacağız" dedi.

Son düzenleme:
Olay şundan ibaret cadillac bls in amblemleri,logoları sökülüyor üstüne kamuflaj yapılıyor sözde prototip için ve yerli otomobilimiz hazır :D Şaka gibiler

Takımı
Besiktas
Benzeme olabilir ama ülkede böyle birşeye başlanmış olmasının sevincini yaşayalım bence.Sürekli yapılan her yerli şeye çamur atmak dışında yapıcı yorumlarda ve destekte bulunmalıyız artık.Bu ülkeye en çok kendi milleti zarar veriyor zaten sürekli eleştiride bulunup elini ayağını kıpırdatmayan milyonlarca insan içimizde.

Takımı
Besiktas
Bu mesaj Rewind rumuzlu uyeden alinti yapildi
Rewind demiş ki:
Benzeme olabilir ama ülkede böyle birşeye başlanmış olmasının sevincini yaşayalım bence.Sürekli yapılan her yerli şeye çamur atmak dışında yapıcı yorumlarda ve destekte bulunmalıyız artık.Bu ülkeye en çok kendi milleti zarar veriyor zaten sürekli eleştiride bulunup elini ayağını kıpırdatmayan milyonlarca insan içimizde.
İlk yapacağım tavsiye şu madem bir şey yapmaya kalktım onuda öz yap biz benzer yanları olabilir elbette ona karışmayız ama birebir aynısı olunca afedersin ama ülke kendini rezil eder...

Server
Seçiniz...
Takımı
Galatasaray
Ne şekilde olursa olsun yerli bir otomobil olması sevindirici :rolleyes1:

Eskilerden bir haber daha vardı bulamadim şimdi, otomotiv sektöründe birbirini taklit eden markalar diye. Hepimizin her gün gördüğü araçlardan bahsediyorum öyle kıytırık markalar değil. Ne şekilde olursa olsun sene olmuş 2015 bir şekilde adımlar atılması sevindirici. Senin ülkenin itibarını uluslar arası siyasetin belirler bu tür şeylere takılmayın. Sonuç olarak diğer bütün araçlardan çok daha az vergiye sahip olacaktır bu hepimiz için iyi bir şey.

Çakma değil orjinal. Çakma olsa yine iyi çünkü prototipini üretebilecek donanımımız var diyebilirdik. Bu ise orjinal Cadillacın logolarının sökülüp boyanmış hali.

Çin ise bire bir taklit edip seri üretebilme potansiyeline sahip.

GT-I9190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Bu mesaj Redd rumuzlu uyeden alinti yapildi
Redd demiş ki:
Çinin zaten mesleği çakma işler yapmak , çakma starbucks , çakma burger king adamlar illerin bile çakmalarını yapmışlar. Venedik'in çakması falan var ve çok güzel benzettik diye gurur duyuyorlar. Haliyle orada çakma işlem yapmak gurur kaynağı gibi bir şey. Bunun yanı sıra çinlilerin zaten uzun süredir yerli arabaları var , bir çok markayla birlikte.

Burada olan iş gerçekten çakma ise yine ben gurur duyarım yani bakıp birebir aynısı yapıldıysa gurur duyarım , çünkü müthiş bir başarıdır bu ama cadillac bls'yi gidip dükkandan alıp sadece bir iki modifiye yaptılarsa altında ki teçhizata dokunmadılarsa o zaman büyük rezilliktir.

Bunu seçimlere 15 gün kala çıkartmasalar herkes her şeyin en olumlu halini düşünürdü ama her seçimden önce araba yapacağız , araba yapıyoruz , araba yaptık diye geyik yapmaları , sonrasında da cadillac bls'i kamufe edilmiş haliyle çıkartmaları bu haberi de komik hale getiriyor.

Zaten şöyle bir saçmalık var , madem cadillac bls'in kasasını aldın niye kamufle ediyorsun ? Neyi kamufle ettin şimdi ?

Haberde yazdığımı tekrar edeyim , saab mühendisleriyle böyle bir çalışmaya girildi ve beraber cadillac bls tekrar üretildiyse bu muhteşem bir haber ama orjinal cadillac modifiye edilip sunulduysa bu rezilliktir.

@Collapse

+1

Takımı
Besiktas
Bu mesaj Collapse rumuzlu uyeden alinti yapildi
Collapse demiş ki:
Çakma değil orjinal. Çakma olsa yine iyi çünkü prototipini üretebilecek donanımımız var diyebilirdik. Bu ise orjinal Cadillacın logolarının sökülüp boyanmış hali.

Çin ise bire bir taklit edip seri üretebilme potansiyeline sahip.

GT-I9190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Nasıl bu kadar emin olabiliyorsun aydınlat bizi :mrgreen:

Takımı
Besiktas
Bildiğiniz gibi Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından Twitter'da "yerli otomobil"in paylaşıldığından bu yana ciddi tartışmalar dönmekte. Böylesi bir otomobilde herkesin yorum yapma ve görüş bildirmekte özgürlük bulunuyor, ancak birçok kesim de herhangi bir araştırma yapmadan da direkt karşı bir görüş sergileyebiliyorlar.

Bu eleştirmede ise işi raydan çıkartan olay Işık'ın paylaştığı araç görsellerinin Cadillac'ın 2007 model BLS'ye bire bir benzemesi oldu. Birçok kesim bunu oldukça zeki bir biçimde tiye alırken (Ki bu konuda favorim iPhonedo'nun "yerli telefon" muhabbetidir) aynı zamanda ağır eleştiriler yapan ve detayları bilmese de hep destek tam destek konusuna getirildi.

Neyse, biz konumuza yani "yerli araba"ya dönecek olursak TRT Haber'e önemli açıklamalar yapan Sayın Fikri Işık, bazı karışıklıkları ve eleştirileri de çözümlemiş oldu. Cadillac konusunda herhangi bir bilgi vermese de araç geliştirme ve üretimi için süreci hızlandırmak amacıyla ünlü araba üreticilerinden Saab tarafından 9-3 modelinin tüm fikri mülkiyet haklarının alındığını belirtti.

Yani buradan anlayacağımız yerli aracımızın geliştirilmesi gereken altyapı Saab 9-3 baz alınarak yapılacak olabilir. Yani araç üretimi için "Ne yapmalıyız?" soruları Saab 9-3 baz alınarak geliştirilecek ve böylelikle üretim sürecinde bir hız kazanılacak. Yani "Saab 9-3 modelinde bakın şunu şunu yapmış, şunu şunu kullanmış, biz de bunu geliştirip şu şekilde yapabiliriz." gibi bir durum söz konusu olacak ve yine Işık'ın söylediğine göre minimum olarak aracın tüm parçalarından %85'inin Türkiye sınırları içerisinde üretilmesi planlanmakta. Ayrıca bu araç üzerinde çalışanların hepsinin Türk olacağı vurgusu da yapılmış.

TÜBİTAK liderliğinde geliştirilen araçlar için asıl projenin arttırılmış menzile sahip bir elektrikli araç olduğu da belirten Bakan Işık, sıfırdan başlanarak bir prototip üretiminin 3-5 yıl süreceğini ve 1 Milyar Dolar gibi bir yatırım gerektirdiğini, Saab 9-3'ün tüm haklarının alınması ile hem bu maliyet düşürüldüğünü hem de zaman konusunda da önemli ölçüde kısalma olduğunu belirtiyor. (Gerçi araç Saab 9-3'e değil, Cadillac BSL'ye çok benziyordu, bu taraf biraz ilginç)

Sonuç olarak önemli çalışmalar yapılması ve ilk defa bir aracın görücüye çıkması da bereberinde birçok tartışmayı ve soru işaretleri getirdi. Bakalım ilerleyen zamanlarda ne gibi gelişmeler olacak ve kafaya takılan sorular tam olarak ne zaman çözülmüş olacak.​

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Bu sabah bende gördüm bu haberi , konuda yazdığım her şeyi doğrulamış bakanımız , otomobil saab'dan alınıp burada kurulmuş mühendislerin yardımıyla.

Deliriyordum neden volvo alınmadı , saab alınmadı diye bir adım atılması güzel olmuş , saab'ın arabaları kalitelidir zamanında çok popülerdiler.

Yıllar önce yaptığımız ve nedensiz yere iptal ettiğimiz ilk adımı tekrar attık , bakalım devamı gelecek mi ? İlerleyen adım seri üretim tesislerini kurmak ki bu en zor iş olacak. Umarım bunun üstesinden gelirler ve nükleer tesislerimizle birlikte arabalarda yollarda olur.

Kalkandelen

Bilgiliyim
Takımı
Besiktas
Bakan açıklama yaptı bittiğinde göreceksiniz diye benim anlamadığım TÜRK topraklarında yaşayan vatandaşlar ( o , şu , bu ) bunları bırakın da ülkeniz kendi otomobilini yapıyor azcık gururlanın. Düşman ülkeler gibi açıklarını bulup TÜRKİYE ile dalga geçeceğinize azcık yaşadığınız ekmeğini yediğiniz Ülkenizin ne olursa olsun arkasında durun Faşistlik yapmayın!

@Rewind; Anlamadım orjinal değil çakma mı demek istiyorsun?

@Redd: Türk markası olarak çakma da olsa patenti satın alınıp üretilmiş de olsa gurur duyarım fakat olay seçimde oy toplamak için yem atmaksa bu rezillikten başka birşey değildir. Ucuz siyset. Ekmeği devlet bedava dağıtıyorda benim haberim mi yok? Devlet büyüklerini besleyen biziz, bizi madara eden onlar. Daha bu hafta gelen bir bakan saray için umarım kaybolmam diyerek alay etti.

Bu ülke Matriks filmine benziyor makinelere bağlı hayal dünyasında yaşayıp makineleri kendi vücut enerjimizle beslediğimizin ve aslında bizi aldatan şeyin kaynağının aslında biz olduğumuzu bilmemek gibi. Bize aslında olmayan şeyi varmış gibi yansıtıp aslında herşey güllük gülistanlık mış gibi algılamamızı sağlıyorlar. Kimileri bunun farkında ve kurtulmak için mücadele ediyor kimileride bu durumdan oldukça memnun düzen devam etsin benim keyfi yerinde diyor kimileride hiç birşeyden habersiz.

Kalkandelen

Bilgiliyim
Takımı
Besiktas
@Collapse
Ya sana sadece şunu söylemek istiyorum (o,şu,bu) değil olay. Olay Ülkemizin kalkınması! Ülkemizi kim kalkındırıyorsa Ülkemizi kim ezdirmiyorsa Ülkemiz için kim gerekli yatırımları yapıyorsa Ülkemizi kim bir yerlere getiriyorsa bizim için o vardır.Azcık bunun bilincinde olun.

Bu mesaj Redd rumuzlu uyeden alinti yapildi
Redd demiş ki:
@Collapse
Ya sana sadece şunu söylemek istiyorum (o,şu,bu) değil olay. Olay Ülkemizin kalkınması! Ülkemizi kim kalkındırıyorsa Ülkemizi kim ezdirmiyorsa Ülkemiz için kim gerekli yatırımları yapıyorsa Ülkemizi kim bir yerlere getiriyorsa bizim için o vardır.Azcık bunun bilincinde olun.
Tamamen katılıyorum. Ama bizim ülkemizde bir hükumet bir proje başlatıyor seçimde kaybedince hemen akla ilk gelen başlatılan projelerin rafa kaldırılıp kaldırılmayacağı oluyor. Sanki hükumet değilde ülke komple değişiyor. Bu arada tuttuğum bir parti yok her partinin ülkemizde kendince iyi yanları olsa da genel olarak hiç birisi avrupa birliği ülkelerinden herrhangi birinde oy alamaz.

Yukarı Alt