öncelikle selamlar :P

hep hayalimdi sayısalcı olup bilgisayar mühendisliğini kazanmak, ama matematiği yapamıyorumdan ziyade çalışmak zevk vermiyor. içimden gelmiyor yani. ben de düşündüm taşındım yabancı dil seçsem mi diye, mâlum o kadar sro hayatından sonra ister istemez gelişiyor insanın ingilizcesi :P ama kafamdaki soru, yeterli iş imkanları var mı dil bölümü okumuş bir üniversite mezunlarına? ve anadolu öğretmen lisesinde olanlardan dolayı üniversiteye yerleşmek zor oluyormuş. kısacası her türlü bilgiye ihtiyacım var yabancı dil ile ilgili, teşekkürler şimdiden :P

Takımı
Galatasaray
Gerçek anlamda dile önem verirsen iş imkanları da sana aynı şekilde önem verir.

Nina Ricci demiş ki:
Gerçek anlamda dile önem verirsen iş imkanları da sana aynı şekilde önem verir.
benim istediğim ücret bi öğretmen maaşından fazla açıkcası. piyasa ne durumda hiç bilmiyorum bazıları geleceği yok o bölümün diyorlar, kafam karıştı.

Şuan 9 Eylül hukukta okuyorum.Az çok bildiklerimi paylaşmak isterim.Genede uzman bir rehberliğe danış.Gidip herhangi bir dersane rehberiyle konuşabilirsin.Gelelim düşüncelerime.İş imkanı kısıtlı.Okuması hiç kolay değil sevmen lazım ilk önce.Dil eğitimi ağır ve tek dil öğrenmiyeceksin.Eğer sevmiyorsan olmaz.Yerleşmesinin zor.Hele sen sayısalsın çok çalışman lazım.Kontejyanlar az.(bir arkadaşım hazırlanırken konuşmuştuk)İyi yanları var yurt dışına gidiyorsun okurken başarılı isen.Hala kızı japonyaya gitmişti.3 aylığına.Benim bilgim bu kadar inş. yardımcı olmuşumdur.Tavsiyem bölümün güzel.Oku bitir hele bu seneyi sakın asma 1 sene kayıp çok kötü olur senin için.Bu işi yazın düşünürsün.Son olarak illaki iyi bilen birine bir rehberliğe danış. :beer:

xsunx demiş ki:
Şuan 9 Eylül hukukta okuyorum.Az çok bildiklerimi paylaşmak isterim.Genede uzman bir rehberliğe danış.Gidip herhangi bir dersane rehberiyle konuşabilirsin.Gelelim düşüncelerime.İş imkanı kısıtlı.Okuması hiç kolay değil sevmen lazım ilk önce.Dil eğitimi ağır ve tek dil öğrenmiyeceksin.Eğer sevmiyorsan olmaz.Yerleşmesinin zor.Hele sen sayısalsın çok çalışman lazım.Kontejyanlar az.(bir arkadaşım hazırlanırken konuşmuştuk)İyi yanları var yurt dışına gidiyorsun okurken başarılı isen.Hala kızı japonyaya gitmişti.3 aylığına.Benim bilgim bu kadar inş. yardımcı olmuşumdur.Tavsiyem bölümün güzel.Oku bitir hele bu seneyi sakın asma 1 sene kayıp çok kötü olur senin için.Bu işi yazın düşünürsün.Son olarak illaki iyi bilen birine bir rehberliğe danış. :beer:
şuan lise 1'deyim zaten :P daha yeni seçicem yani bölümümü.. yabancı dili çok seviyorum sınıfta 2. öğretmen gibi birşeyim :P ama hayalimdeki meslek sayısaldan geçiyor. ha yabancı dil'de olur severim,severek mesleğimi yaparım ama bilgisayar mühendisliği daha ağır basıyor benim için. ama matematiğe çalışmayı sevmiyorum sorun orada işte.. ne yapsam bilmiyorum gerçekten ikilemdeyim. :s

The47

Bilgiliyim
hacettepe üniversitesinde ingiliz dil bilimi okuyorum. meslek lisesi çıkışlıyım. kazanmak zor degil. çalıştıktan sonra kolay. sınıfımda bir sürü anadolu ögretmen, anadolu liseli çıkışlı var, ben meslek lisesi diyince şaşırıyorlar haliyle.
iş imkanı sana baglı. diger mezunlardan ayırt edilebilmen için fazladan bilgi birikiminin olması lazım. sen daha fazla bil ki adamlar onları degil seni işe alsın.
dersane rehberlikçilerine gitmeyin. bunu şiddetle reddediyorum. adamlar işine ne gelirse onu söylüyor. sınava girmeden önce sayısız dersane rehberlikçisiyle görüştüm. hepsi ek puanla birlikte bilg. ögretmenligi okumamı söyledi. hiçbiri dil'e olumlu yaklaşmadı. ama sonuç ortada :wink1:
yerleşmek zor degil, zira anadolu ögretmenler yanlızca ögretmenlik bölümüne ek puan alıyor. dil bilim, dil edebiyat, tercümanlık bölümüne ek puan veren lise bölümü yok.

herhangi bir sorun olursa her türlü yardımcı olmaya çalışırım.
iyi forumlar.

The47 demiş ki:
hacettepe üniversitesinde ingiliz dil bilimi okuyorum. meslek lisesi çıkışlıyım. kazanmak zor degil. çalıştıktan sonra kolay. sınıfımda bir sürü anadolu ögretmen, anadolu liseli çıkışlı var, ben meslek lisesi diyince şaşırıyorlar haliyle.
iş imkanı sana baglı. diger mezunlardan ayırt edilebilmen için fazladan bilgi birikiminin olması lazım. sen daha fazla bil ki adamlar onları degil seni işe alsın.
dersane rehberlikçilerine gitmeyin. bunu şiddetle reddediyorum. adamlar işine ne gelirse onu söylüyor. sınava girmeden önce sayısız dersane rehberlikçisiyle görüştüm. hepsi ek puanla birlikte bilg. ögretmenligi okumamı söyledi. hiçbiri dil'e olumlu yaklaşmadı. ama sonuç ortada :wink1:
yerleşmek zor degil, zira anadolu ögretmenler yanlızca ögretmenlik bölümüne ek puan alıyor. dil bilim, dil edebiyat, tercümanlık bölümüne ek puan veren lise bölümü yok.

herhangi bir sorun olursa her türlü yardımcı olmaya çalışırım.
iyi forumlar.
Öncelikle yorumun için teşekkürler her söylediğin kelime benim için altın değerinde :muck: .Peki iyi bir dil bilgisine sahip olduğunda alacağın maaşın aralığı nedir? :P

Bir de şu aklıma takıldı ; ingiliz dili ve edebiyatı, mütercim tercümanlık, ingiliz dil bilimi gibi bölümler var. bu tür bölümlerin birbirinden farkı ne ? ve iş bulma açısından hangisini okursan daha avantajlı oluyorsun?

İşe sadece para açısından bakma ömür boyu seçeçeğin mesleği yapıcaksın.Düşün bakalım hangisini severek isteyerek yaparsın öyle karar ver.

The47

Bilgiliyim
dil edebiyat bölümünün önü açık, meb de ögretmenlikten başlar dergilerde editörlüge tercümanlıga kadar gider. hangi alana meyil edersen.
dil bilim, edebiyat bölümü ile aynı olmamasına ragmen bitirince edebiyatçılarla aynı diplomayı alıyor, filolog oluyorsunuz, dolayısıyla yukardakiler bunun içinde geçerli. tercümanlık sayısalda tıp ne ise dilde o dur. dil bölümündeki uçuk puanların başını çeker bu bölümler. çevirmenlikte yaptıgınız işe göre degişir para. mesela eş zamanlı çeviri yapan konferans tercümanları resmen para basar, kitap çevirenler baskı başına belli miktar ücret alır, davetiye kartvizit kitapçık gibi daha ufak çapta iş yapan tercümanlar daha az kazanır. ama ögretmenlikten daha fazla emek isteyen ve daha fazla para kazanan bir meslektir. ki ögretmenlik mezunu sevgili arkadaşlarımız ögretme istegiyle yanıp tutuşurken, ilkokula tayini çıkınca ve yaklaşık 10 sene 4 tane konuyu anlatınca ister istemez üzerlerinde rehavet oluşuyor bu da ayrı.
bu bölümlerden herhangi birini bitirip rehberde olabilirsiniz bunun içine turizm bakanlıgının sınavına girmeniz yeterli.

xsunx demiş ki:
İşe sadece para açısından bakma ömür boyu seçeçeğin mesleği yapıcaksın.Düşün bakalım hangisini severek isteyerek yaparsın öyle karar ver.
Yabancı dili gerçekten seviyorum ve meslek hayatındada başarılı olacağıma inanıyorum ama işe para yönünden bakmayıncada olmuyor işte. hedeflediğim yaşam standartı böyle gerektiriyor. :roll:

Senius demiş ki:
xsunx demiş ki:
Yabancı dili gerçekten seviyorum ve meslek hayatındada başarılı olacağıma inanıyorum ama işe para yönünden bakmayıncada olmuyor işte. hedeflediğim yaşam standartı böyle gerektiriyor. :roll:
Bence her işte gerekli cabayı gösterdikten sonra iyi para kazanırsın ama illaki çok paralı bir mslek olsun diyorsan.4 sene boyunca sıkı bir çalışacaksın.Öneerim sayısalı seçmen.Ygsde avantajdan falan diğer bölümlerin mesleklerini yapması kolay.Örn. benim 250 kişilik hukuk sınıfımın %15i sayısaldan gelme.Ama hiç sözel yok. :popcorn:

The47 demiş ki:
dil edebiyat bölümünün önü açık, meb de ögretmenlikten başlar dergilerde editörlüge tercümanlıga kadar gider. hangi alana meyil edersen.
dil bilim, edebiyat bölümü ile aynı olmamasına ragmen bitirince edebiyatçılarla aynı diplomayı alıyor, filolog oluyorsunuz, dolayısıyla yukardakiler bunun içinde geçerli. tercümanlık sayısalda tıp ne ise dilde o dur. dil bölümündeki uçuk puanların başını çeker bu bölümler. çevirmenlikte yaptıgınız işe göre degişir para. mesela eş zamanlı çeviri yapan konferans tercümanları resmen para basar, kitap çevirenler baskı başına belli miktar ücret alır, davetiye kartvizit kitapçık gibi daha ufak çapta iş yapan tercümanlar daha az kazanır. ama ögretmenlikten daha fazla emek isteyen ve daha fazla para kazanan bir meslektir. ki ögretmenlik mezunu sevgili arkadaşlarımız ögretme istegiyle yanıp tutuşurken, ilkokula tayini çıkınca ve yaklaşık 10 sene 4 tane konuyu anlatınca ister istemez üzerlerinde rehavet oluşuyor bu da ayrı.
bu bölümlerden herhangi birini bitirip rehberde olabilirsiniz bunun içine turizm bakanlıgının sınavına girmeniz yeterli.
aklıma yattı baya bu dil bölümü konusu :think: . oturup uzun uzun düşünmek lazım geleceğime yön verecek olan bi karar sonuçta. Peki söylediğin bölümler bakımından en iyi üniversiteler hangileri? SAT sınavına girip yurtdışına çıkabilme olanakları varmıdır?

xsunx demiş ki:
Senius demiş ki:
xsunx demiş ki:
Bence her işte gerekli cabayı gösterdikten sonra iyi para kazanırsın ama illaki çok paralı bir mslek olsun diyorsan.4 sene boyunca sıkı bir çalışacaksın.Öneerim sayısalı seçmen.Ygsde avantajdan falan diğer bölümlerin mesleklerini yapması kolay.Örn. benim 250 kişilik hukuk sınıfımın %15i sayısaldan gelme.Ama hiç sözel yok. :popcorn:
sayısal seçmek istiyorum ama işte bi anlam ifade etmeyen sayıları çalışmayıda sevmiyorum. hacım hazır sayısal derslere düzenli çalışıp üniversiteyi kazanan birini yakalamışken soru sorayım. pm'e bakarmısın :mrgreen:

Sayısal bölümü sadece matematik olarak görme, matematik ne yazıkki hayatımızda her yerde olacak. Anadolu lisesinde 3. sınıfım sayısal bölümü okuyurum, eşit ağırlık sınıflarıyla aynı matematik ve geometri görüyoruz, onlardan tek eksik dersimiz coğrafya ama onu da 10. sınıfta görüyorduk. Ek olarak bir de üzerine fizik, kimya, biyoloji. Bu üç dersi düşünerek alanını seçmeni tavsiye ediyorum. Çünkü bunlar dışında bir fark yok neredeyse. Dil bölümüyle ilgili şunu söyleyeyim, okulumuzdaki ing ve alm hocalarımız dil bölümü bize seçtirtmiyorlardı, daha doğrusu seçmemizi istemiyorlardı. Neden dediğimizde iş imkanlarının kısıtlı olduğunu söylüyorlardı. Ben dil okumak istemediğimden ne kadar doğru bilmiyorum araştırmadım çünkü.

bu önemli bi karar iyi düşün yabancı dili sevmenden ziyade bu konuda eğilimin varmı buna dikkat et,ben kadir has üniversitesi uluslararası ticaret ve lojistik bölümünde okuyorum,bu bölüm ygsden alıyor öğrencilerini aslında eşit ağırlık bölümü ve dolasıyla matematik ağırlıklı ama ygsden aldıgı için sınıfta birçok sözel öğrencisi var daha doğrusu vardı matematik,işletme ve iktisat derslerinde ne kadar zorluk çektiklerini görünce bölümden ayrıldılar bunun için seçmeden önce iyi bir arastırma yapman lazım

The47

Bilgiliyim
Senius demiş ki:
The47 demiş ki:
aklıma yattı baya bu dil bölümü konusu :think: . oturup uzun uzun düşünmek lazım geleceğime yön verecek olan bi karar sonuçta. Peki söylediğin bölümler bakımından en iyi üniversiteler hangileri? SAT sınavına girip yurtdışına çıkabilme olanakları varmıdır?
bazı universiteler bu tip programlar uyguluyor sitelerine giip bakarsan görürsün tamamını bilmiyorum açıkçası. lisede bu programlardan biriyle yurtdışına gittigim için heves etmiyorum artık.
universite adı da önemli iş bulma açısından. gazide yeni açılan ingiliz dili edebiyatı ile hacettepe bir degildir mesela çok basit bir örnek :wink1:
sen kararını ver universite seçimi kolay

Yukarı Alt