1. Reklam


  1. joysro
   ledas
   ix2
   leon
   kingsofsro
   aelyria

Windows Vista Kurulumu [FuLL] Resimli Anlatım..


 1. Kuruman

  Kuruman Öğretiyorum rank8

  Kayıt:
  3 Ekim 2007
  Mesajlar:
  825
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Ögrenci
  Şehir:
  ' u Phoenix
  [​IMG]

  [​IMG]

  Windows Vista Ultimate, Vista'nın tüm özelliklerini içinde barındırıyor ve en pahalı sürüm olarak listede yerini alıyor.

  [​IMG]


  Vista'nın kurulumu ilk olarak klavye ve dil seçeneklerinizi girmenizle başlıyor.

  [​IMG]


  Vista bu bilgileri toplar toplamaz, kurulum başlayabilir.

  [​IMG]

  Tabi ki işletim sistemini kurmadan önce geçerli bir ürün anahtarı girilmesi gerekiyor.

  [​IMG]


  Son kullanıcı sözleşmesini okuduktan sonra kabul ettiğinize dair bölgeyi işaretleyin

  [​IMG]

  Eğer mevcut işletim sistemi üzerine kurmak istiyorsanız, ayrıca yükselt seçeneği de tıklanabilir hale gelmekte.

  [​IMG]

  Çok basit bir şekilde disk yönetimi de mevcut. Keza önceki Windows'lardan farklı olarak sürücü bölümlerini birleştirebilir veya ayarlayabilirsiniz.

  [​IMG]

  Bu aşamadan sonra Vista sizin desteğiniz olmadan devam edebilir. Yaklaşık 20-30 dakika içinde nerdeyse bir kere de sistem tamamen yükleniyor.

  [​IMG]

  Bundan sonra size sorulacak tek şey, seçimli kullanıcı adı ve parola ekranı

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kontrolü kullanıcıya vermeden önce Vista, güvenliğinizden emin olmak istiyor.

  [​IMG]

  Kullanıcı Hesabı Denetimi: Bu pencere çalışacak programlar için sizin izninizi bekler. Programları çalıştırmak için kullanıcı hakları gerekmekte.


  [​IMG]

  Ayrıca bilinmeyen programlar çalıştırıldığında, Vista tekrar emin olup olmadığınızı size soracaktır

  [​IMG]

  Vistanın karşılama ekranı ile karşılacağız

  [​IMG]

  Güvenlik Duvarı: Buradan firewall'unuzu açıp kapayabilirsiniz, ayrıca gelişmiş seçeneklerden hangi uygulamanın firewall'dan geçebileceğini de belirtebilirsiniz

  [​IMG]


  Yönetim konsolunda çok daha gelişmiş seçeneklere ulaşmak mümkün.

  [​IMG]


  Ayrıca sisteme gelen her bağlantı için ayrı kurallar yazabilirsiniz.

  [​IMG]

  Windows Defender sisteminizi zararlılara karşı korumakta.

  [​IMG]

  Araçlar ve Ayarlar menüsünden Microsoft SpyNet'e katılabilir ve bir çok diğer özelliğe ulaşabilirsiniz.

  [​IMG]

  Internet Explorer 7 de, sadece phishing filtresiyle kalmıyor. Korumalı Mod yardımıyla yapılabilecek her işlem için sizin onayınızı alıyor. Böylelikle sizden kaçan bir şey olması mümkün olmuyor.

  [​IMG]

  Ayrıca BitLocker, sabit diskinizin bir bölümündeki dosyaların tamamını sizin için şifreleyebilir ve güvenliğini sağlayabilir.

  [​IMG]


  Ağ Erişim Protokolü (NAP) , sadece belirleyebileceğiniz özellikteki cihazların ve bilgisayarların sisteminize ulaşmasını sağlıyor.

  [​IMG]

  Ebeveyn denetimleri, çocuklarınıza özel hazırlayacağınız kullanıcıların haklarını belirlemek için kullanılan bir filtreleme.

  [​IMG]


  Ebeveyn denetimleri ile sadece çocuklarınızın yaşlarına uygun olmayan oyunları çalıştırmalarını ve kurmalarını engellemekle kalmıyor

  [​IMG]


  sadece izin verdiğiniz web sitelerine girmelerini engelliyebiliyorsunuz. Karşıdan dosya indirmeleri de engelleyebileceğiniz şeyler arasında

  [​IMG]

  Windows Vista güvenliğindeki bir diğer nokta da sizden izinsiz çalışmaya başlayabilecek programları durdurması ve size haber vermesi.

  [​IMG]

  ReadyBoost ile SuperFetch Cache'nizi çıkarılabilir bellek üzerinden kullanabilirsiniz. Açılışta 45 saniyeden, 15 saniye kadar düşürebilen bu performans artışını sağlayabilmenizin tek yolu ise, USB belleğinizin erişim hızının sabit diskinize göre daha üstün olması. USB belleğinizin uygun olup olmadığını da Vista size söyleyecektir.  Düşük Güç tüketimi ile sisteminizi uyuma haline sokabilirsiniz. Güvenlik nedeniyle, tüm durum bilgileri ana sabit diskte depolanmakta. Tek bir tuşa dokunarak sisteminizi saniyeler içinde tekrar çalışır duruma alabilirsiniz.

  [​IMG]

  DirectX 10: Yanlızca Vista ile beraber gelen DirectX 10, tüm multimedya işlemleri ve oyunlarda performansı bir hayli olumlu etkiliyor. Bunun nedenlerinden biri de, ekran kartı işlemcisiyle asıl işlemci arasındaki güç dağıtımını oldukça özenli yapması.


  [​IMG]

  Windows Vista, sistem disklerinin kararlılığını sürekli kontrol etmekte ve size durum hakkında raporlar vermekte. Ayrıca, yedekleme sistemi ile dosyalarınızın bir bölümünü veya diskinizin tamamını belirleyeceğiniz saatlerde veya hemen yapabilmeniz mümkün.


  [​IMG]


  Windows Vista kullanıyla gelen çok küçük ama oldukça faydalı detaylar da bulunmakta. Örneğin, F2 ile adını değiştirmeye çalıştığınız dosyanın uzantısının değil, sadece adının seçili olarak gelmesi.

  [​IMG]

  Ayrıca tüm oyunlarınızı bir arada görmek, ebeveyn denetimleri için özelliklerini görmek ve menülerini özelleştirmek gibi

  [​IMG]


  Kullanıcınıza özel klasörde, sürekli kullandığınız yerleri bir arada görebilirsiniz. Ayrıca ek yazılıma gerek kalmadan sistem klasörlerinizi başka disklerdeki diğer yerlere taşıyabilirsiniz. Örneğin masaüstünüzün D: sabit diskinde depolanması gibi.

  [​IMG]

  Kişiselleştirme seçenekleri de sisteminizi yeni bir temaya ihtiyacınız olmadan dilediğiniz gibi ayarlamanızı sağlıyor.

  [​IMG]

  Başlat menüsü bir uygulama için kaybedilen arama zamanını en aza indirmiş. Yapacağınız tek şey uygulamanın bir kaç kelimesini Arama bölümüne girmek

  [​IMG]

  Ama daha yazarken dahi Vista uygun sonuçları önümüze çıkarıyor. Size de sadece sonuçlar arasından dilediğiniz uygulamayı seçmek kalıyor.

  [​IMG]

  Özel Windows Gezgini: Her dosya türü ve klasör için Windows Gezgini, o türe özel bir yapıya değişiyor. Örneğin resimler için Slayt gösterisi başlatabilir veya direk CD'ye yazabilirsiniz.

  [​IMG]

  Flip3D özelliği ile uygulamalar arası geçiş oldukça kolay. Sadece sabit görüntü değil, videolar oynarken dahi geçişlerinizi yapabilirsiniz.

  [​IMG]

  Başlat çubuğunda çalıştığınız pencerelerin küçük bir halini görebilirsiniz. Yine Flip3D gibi ekrandaki tüm çalışan, hareketli nesneler bu küçük pencereye de aktarılıyor.

  [​IMG]

  Vista'nın bir başka yeni özelliği ise Kenar Çubuğu. Burada Widget'lar benzeri, ufak yardımcı araçlar çalıştırılabiliyor.

  [​IMG]

  Aramalar: Vista son aramalarınızı kategorilerle bir araya topluyor. Ayrıca kaydedeceğiniz arama sonuçlarıyla sabit diskinizdeki tüm dosyalar veya resimler kendi kategorilerinde altında sanal bir dizindeymiş gibi bulunabiliyor.

  [​IMG]

  Görev Zamanlayıcısı da önceki sürüm Windows'lara göre oldukça değiştirilmiş ve kullanışlılığı arttırılmış. Görev zamanlayıcısı ile bilgisayarınızın istediğiniz saatlerde ve zamanlarda yapacağı işlemleri düzenleyebilirsiniz.

  [​IMG]


  Hata ayıklama: Güvenilirlik ve Performans ekranı ayrıca sisteminizde oluşabilecek sorunları göstermekle kalmıyor, sistemde oldukça kuvvetli bir izleme raporu da sunuyor.

  [​IMG]

  Vista'nın internet tarayıcısı IE7 "Vista", güvenli bir sörfün yanında, konforlu arabirimiyle de dikkat çekiyor

  [​IMG]

  Windows Media Player 11, film ve müziklerin yönetimini oldukça kolaylaştırırken, medya paylaşımı yoluyla bir çok cihazdaki müziklerinizi bir arada görmeniz ve düzenlemeniz mümkün

  [​IMG]

  Windows Fotoğraf Galerisi ile de fotoğraflarınız düşünülmüş. Sadece daha iyi resim yönetimi değil, resimleriniz üzerinde kesme, kırmızı göz düzeltme, büyütme, küçültme gibi bir çok ufak araçla da donatılmış. Ayrıca fotoğraflarınız bir çok efektle birlikte bir slide gösterisine de dönüştürebilirsiniz.

  [​IMG]

  Windows DVD Maker: Sisteminizdeki fotoğraf, video, müzik gibi medyaları hem DVD'ye yazıyor, hem de dilediğiniz şekilde menü de oluşturabiliyor.

  [​IMG]

  Windows Mail ve Windows Takvimi: Artık Outlook Express'in yerini almış Windows Mail ile e-postalarınızı daha kolay yönetebilirsiniz, ayrıca Windows Takvimi ile kendi zaman çizelgenizi, görevleri ve ajandanızı oluşturabilirsiniz.


  Windows Vista Yükseltme Danışmanı, Windows XP kullanıcılarının hangi Windows Vista sürümünün gereksinimlerini karşıladığını, bilgisayarlarının Windows Vista'ya yükseltilmeye hazır olup olmadığını ve bilgisayarlarında hangi Windows Vista özelliklerinin kullanılabileceğini belirlemelerine yardımcı olan ve karşıdan yüklenebilen bir Web uygulamasıdır. Yükseltme Danışmanı, hangi Windows Vista sürümünün satın alınması gerektiğini açıklayan bir rapor oluşturur. Windows Vista'nın yüklenmesi ve kullanılması için gerekli olabilecek donanım güncelleştirmelerini de önerir. Windows Vista'yı varolan bir bilgisayarınıza yüklemeyi düşünüyorsanız, Yükseltme Danışmanı iyi bir başlangıç noktası olabilir.

  Programı linkten temin edebilirsiniz
  http://www.microsoft.com/downloads/d...displaylang=en
  NOT:Programı kullanabilmeniz için Windows XP Service Pack2,NET Framework 1.1 kurulu olması lazım,kullanımını resimlerle anlatmaya çalıştım

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Saygılar : Kuruman


  NOT : ALINTIDIR
   
 2. Poker Face

  Poker Face Bilgiliyim rank8

  Kayıt:
  13 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  1.295
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  paylaşım için sağol ben bu vistayı kurdum ama bi türlü yazıcıyı yükliyemedim
   
 3. Lenneth

  Lenneth   Admin rank8

  Kayıt:
  11 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  20.570
  Beğenilen Mesajlar:
  12
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  Tekstil
  Şehir:
  İstanbul
  Güzel Çalısma Tebrikler Sabit Olursa Guzel Olur

  Ps: Ss lere Extraloob Yazarsan Tam Super Olur...
   
 4. Kuruman

  Kuruman Öğretiyorum rank8

  Kayıt:
  3 Ekim 2007
  Mesajlar:
  825
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Ögrenci
  Şehir:
  ' u Phoenix
  Hacım Yükleyene Kadar Rahat 2 saat geçirdim bide extraloob yaz tekrar yükle 4 saati bulur :mrgreen:
   
 5. Chorus

  Chorus   Admin rank8

  Kayıt:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  341.785
  Beğenilen Mesajlar:
  241
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  Taksim/IST.
  Rolling Eyes
   
 6. |O²|

  |O²| Bilgiliyim rank8

  Kayıt:
  17 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.569
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Henüz Yok
  Şehir:
  uz Türkçe
  CHIP reklamlarını koymaya üşenmemişsin ama xD sen yüklediğine eminmisin ?
   
 7. Kuruman

  Kuruman Öğretiyorum rank8

  Kayıt:
  3 Ekim 2007
  Mesajlar:
  825
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Ögrenci
  Şehir:
  ' u Phoenix
  Hayır Ben yüklemedim Alıntı Yaptım Ama 3 kere baştan aldım hep karıştırdım sonunda oldu baya ugraştım anlıcan resimleri tek tek ekle ALINTIDIR yazmayı unutmuşum pardon hemen yazıyorum
   
 8. |O²|

  |O²| Bilgiliyim rank8

  Kayıt:
  17 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.569
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Henüz Yok
  Şehir:
  uz Türkçe
  extrabeer
   
 9. Tailander

  Tailander Öğreniyorum rank8

  Kayıt:
  25 Kasım 2007
  Mesajlar:
  247
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Güzel Anlatım Olmuş.....Windows Vista Ultimate ve Busness Seri Gerşçekten Süperr ne Diyeyim........
   
 10. Chorus

  Chorus   Admin rank8

  Kayıt:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  341.785
  Beğenilen Mesajlar:
  241
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  Taksim/IST.
  güzel olmuş teşekkürler paylaşım için chip ailesine :P
   
 11. mel1h___

  mel1h___ Bilgiliyim rank8

  Kayıt:
  1 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  1.208
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  {TeXaS}TRibününde !!!
  Ellerine sağlık mukemmel olmus ?!!!!!!!