Windows 7 iyi gidiyor ama donanım değil.

Windows 7 çok hızlı bir giriş yaptı ama bu hız donanım dünyasına ne kadar yansıyor? Cevabı burada...

Windows 7 işletim sisteminin satışları, Microsoft'un yeni yaptığı bir açıklamaya göre iyi gidiyor. Microsoft OEM satışlarının başkan yardımcısı Steve Guggenheimer "İş ortaklarımızdan olumlu şeyler duyuyoruz" dedi. Bununla birlikte daha detaylı açıklamalar için çok erken olduğunu da belirtti.

Windows 7 satışları şimdilik iyi gitmesine karşın donanım üreticilerinin durumu aynı değil. Vista döneminde büyük beklentilerle, büyük üretim miktarlarına çıkan şirketler şimdi çok daha temkinli davranıyor. Güçlü sistemler daha ekonomik fiyatlarla satılıyor ancak bazı parçalar da daha az üretildiği için fiyatları artmış durumda. Bunun sebebine birazdan detaylarıyla değineceğiz.

Donanım üreticileri Windows 7'nin çıkışı için Vista'dan daha farklı bir şekilde hazırlanıyordu. Microsoft'un yeni sürücüler için uyguladığı zorlu testler ve 64 bit sertifikalandırma sistemi donanım üreticilerini yoğun bir şekilde çalıştırdı. Ancak bu sayede Vista'daki sıkıntılar yaşanmadı.

Fiyatlar düşüyor, fiyatlar artıyor

Vista döneminden belirgin farklar var. Kriz devam ediyor ve ekonomilerin normale dönmesi uzun süre alacak. Dünyanın en büyük ikinci PC üreticisi olan Acer yılın üçüncü çeyreğinde parça tedarikinde yaşanan sorunlardan yakındı.

Parça sıkıntısı ve krizin etkileri birleştiğinde dünya çapında donanım üretiminin de azaldığı görülüyor. CLSA Asya Pasifik pazar araştırmalarına göre bu yılın son çeyreğinde yüzde 5 düşen üretim, gelecek yılın ilk çeyreğinde yüzde 10 ila 15 arasında düşebilir.

Pek çok şirket bu durumu malzeme tedarikindeki sıkıntılara bağlıyor. Özellikle DDR2 bellekler, sabit disk okuma kafaları ve yüksek kalite MLCC kapasitörlerde sıkıntı yaşanıyor. Bu ülkemize de yansımış durumda, DDR2 ya da taşınabilir USB bellek fiyatlarına son zamanlarda baktıysanız siz de ne kadar arttığını fark etmiş olmalısınız.

Sonuçta durum Windows 7 için iyi gidiyor ama donanım piyasası sıkıntıdan henüz kurtulmuş değil.

Bilgi için: Microsoft
Telefon: (212) 258 59 98 pbx

Yukarı Alt