1. Reklam

1. joysro
      ledas
      jungler
      keasro
      zeus
      karantina

Vodafone Müzik Yarışması

1. Serj

Serj Buralıyım rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    selam beyler,

malumunuz Lise'de son seneyiz bari bir kaç etkinliğe başkoyalım dedik.
    Vodafone Liselerarası müzik yarışmasına katılıyoruz, grubun çalacağı parça biraz pop gibi. 2 akustik gitarist var, ben elektro çalacağım.
    Elektroyla pek deneyimim yok, gam vesaire bilmem. Hatta elektroyla hiç sahneye çıkmadım bütün olayım akustikte kopuyor diyebilirim. Sözlerin üzerine distortionla ara solo gibi bir şey atıcam. Teknikte az çok biliyoruz eh işte. Önemli olan temiz ses çıkarabilmek zaten distortion ile. Daha önce sahne deneyimi olan arkadaşlardan her türlü "bak bunlara bunlara dikkat et." minvalindeki tavsiyelere açığım :detective:

2. Mr. Mojo Risin'

Mr. Mojo Risin'   rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    Elindeki ekipmanı ve çalacağınız şarkıyı söylersen belki biraz yardımımız dokunur :)

3. Serj

Serj Buralıyım rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    Bu mesaj Mr. Mojo Risin' rumuzlu uyeden alinti yapildi
    https://www.youtube.com/watch?v=cNfqQ13Y35Y

şu soloyu attıracaklar. pek tarzım olmasa da.

elimde de okulun stüdyosunda bulunan bi 900 liralık epiphone modeli var:)

4. Mr. Mojo Risin'

Mr. Mojo Risin'   rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    Buna söz altında chorus bas abi, eğer pedal yoksa zor olur amfiden ayarlamak mid verirsin, footswitch iki kanal kendine göre ayarlar. Drive'a geçtiğinde ikinci kanala da trebleı basıp mid'i kısarsan güzel olur :) güzel covermış :D

PS: Ayrıca o Epiphone'a alışmaya bak, tel gerilim oranı serttir zor bend yaparsın ki cover full band neredeyse. Klayesi de rahat değildir :(

5. frityus

frityus   playboy rank8

Beğenilen Mesajlar:
    5
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Kargo genel müdürü
    Çıkmayın bence

6. Wax Whine

Wax Whine   Admin rank8

Beğenilen Mesajlar:
    9
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Psikolog
    Wah ile çalmayı denedim de hiç fena olmuyor. Ekipman varsa denemelisin cidden hoş tınılar çıkıyor. Solo doğaçlama girmiş abim youtube linkindeki ama eksik geldi bana. Çok temiz gam geziyor ama devamında bi tapping koysa tadından yenmez diye düşündüm.
    Gam bilmiyorum diyorsun. Ama gam solo gitardaki en önemli etken. Her şeyi boşverebilirsin; riffmiş trapmiş oymuş buymuş at kenara. Çünkü 5li basıyorsun distortionda akor yerine ama onu basmasan sadece doğru notaya bassan bile güzel ses verir ve farklı açıdan değerlendirmiş izlenimi bırakırsın. Ama gam en azından minor gamın ne olduğunu öğren hangi tondan çalacaksanız ona göre çalış. Solo da genelde bu tarzlarda minor gamdan atılır geçişleri kolaydır major pent. dorian vs. göre.
    Katıldığım yarışmalara göre konuşayım dostum; genelde parça sırasında doğaçlamadan, coverdan çok doğruluğa (parçanın saflığına; coversa bozmadan neler kattığınıza), grup uyumuna ve sahnedeki anlaşmasına (iletişim) ve de ne yalan söyleyeyim süreye bakıyorlar. çok kısa ya da çok uzun olursa kafadan eliyorlar. Bu saydıklarım soloya gelince geçerliliğini yitiriyor (süre hariç. Kısa ya da uzun olursa puan kırılıyor-du-). Doğaçlamadaysa akıcılık, seyircinin verdiği reaksiyon ve parçaya uyumluluk (Mor ve Ötesi-Cambaz'a Death solosu duydum ben) önemli faktörlerin başlarında geliyor.
    Epiphone ucuz gitar olsa bile gayet güzel sesler verir. Sahnede kullanacağın amfi, pedalından (varsa geçiş pedalları ya da varsa prosesör) kullandığın jaka kadar her şey sesi çok etkiler. Evde-stüdyoda çalıp hoşuna giden ton sahnede bi bakmışsın parlamış. Pedalındaki distortion seviyesini ortalarda tut. Bu parça için çok yüksek bi distortiona gerek de yok zaten. Amfi ayarlarından ya da varsa pedalından biraz reverb aç riff sırasında ama çok az. Bu sana introsoloda çok tatlı bir derinlik sahibi olmanı sağlar. Treb geçişi yapacaksan dikkatli olmak zorundasın. Bi anda parlama yapabiliyor hatta stüdyolarda çalışırken voltaj yükselmesinden amfilerin kapanmasını dahi sağlıyor ayarsızsa. Eğer ki kullanacaksan bilen birilerinden ayarları yapmasını iste. Yoksa başlamadan özgüvenini kaybedebilirsin.
    Aklıma bir şey gelmedi şu anda başka. Gelirse editlerim postu. Lise zamanında güzel bi müzik grubumuz vardı bulduğumuz her yere çıkıyorduk. Hedefiniz varsa üst turlara çıkmak olsun tabi ama her şeyden önce eğlenmeye bakın. Çünkü bu olaylar yetenekten ziyade biraz da kulise bakıyor. Yani hoş miktarda torpil geçerli. Berbat parçalarla her sene kasdav finali gören bir sürü marka okul vardı bizim dönemimizde geçen gün bizim lisenin yarışmasına gittim baktım hala devam :D
    Bol şans dilerim sizlere efenim. Heyecanlanmamak için (kullanıyorsan) 33cc Efes yardımcı oluyor ve sahneye çıkınca seyircilere bakma direk karşıya dik gözlerini.