1. Reklam

1. joysro
      ledas
      jungler
      keasro
      zeus
      karantina

Videoyu Türkçeye çevirebilecek

1. lemonade

lemonade   exlmanager rank8

Beğenilen Mesajlar:
    18
    Ödül Puanları:
    48
    Meslek:
    студент
  2. lemonade

Beğenilen Mesajlar:
    18
    Ödül Puanları:
    48
    Meslek:
    студент
    In this laboratory using a transistor to switch te kaldım ben arkadaşlar :D O yaptığım kısmın bile doğru olduğuna şüpheliyim :roll:

3. Chorus

Chorus   Admin rank8

Beğenilen Mesajlar:
    227
    Ödül Puanları:
    63
    In this laboratory using a transistor to switch on an (afometer??) so the transistor can switch . Here we have an input voltage there we going to change this one xxxx(actor tarzı bir şey diyor) are switching voltage .Up heres a custom 3 volt input voltage that turns on the motor when transistor exaggerated.We have a 1 kg (omorsiztör ??) that limits the current into the base which is gonna also effect to current going through that clock on the meter and determines the current going to the motor.We have a (filayback dayo ???) so when the transistor turn of the current going through to (indaktır??) of the motor has a place the dissipate . Now , I'm going to input a 10 volt peak to peak ****** into base of the transistor here.This is at 1 hertz you can see it also is about one time per/second. Now step it up and increase 1 hertz , This is 2 hertz , 3 , increasing more and more... Still we some have pausing but I guess ***** , 15 , 20 hertz ... and then when you shut it current dissipates through the (filayback dayıl ???)

Bazı yerlerde terim kullandığı için anlayamadım yanına soru işareti koydum.Bazı yerlerde de salladım , clock falan tekrar dinleyip üstünden geçmen gerek :mrgreen:

4. lemonade

Beğenilen Mesajlar:
    18
    Ödül Puanları:
    48
    Meslek:
    студент
    Cok tesekkur ederim hocam ellerine saglik :)

[ Mesaj mobilden gonderildi MobileDevice ] mobile

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 12 Şubat 2016
  5. lemonade

Beğenilen Mesajlar:
    18
    Ödül Puanları:
    48
    Meslek:
    студент
    Peki metni türkçeye çevirebilecek var mı? :P

6. Collapse

Collapse   asistan rank8

Beğenilen Mesajlar:
    165
    Ödül Puanları:
    73
    Anlayabildiğin kısımları geçiyorum,

Transistör; 3 bacaklı bi devre elemanı base emiter kollektör ayaklarının isimleri, base ucuna + elektrik uygulandığında kollektör emiter arası akım geçişie izin verir, bi nevi vana diyebiliriz.

actor: emitörden yada kollektör ucundan bahsediyor sanırım.

1kgohmozitor: 1 kilo ohm direnç.

İndaktır: endüktör yani bobin. Motorun içindeki tel sargılar.

Peak to peak: tepeden tepeye değer. alternatif akımda( ~ )sinüs eğrisinin en yüksek tepesinden en düşük tepesine olan gerilim farkı.

Hertz: Frekans birimi, alternatif akımın 1 saniyedeki saykıl sayısına denir. Saykıl ise gerilimin sıfırdan başlayıp en yüksek ve en düşük tepeye ulaşıp tekrar sıfıra döndüğü periyotlara denir.

Kısaca transistöre alternatif akım uygulayarak motor sürme devres kurmuş. Transistöre1kilo ohm direnç üzerinden sırasıyla 1 hertzden başlayıp 20 hertze kadar tepeden tepeye 10 voltluk alternatif akım uyguluyor. Bu akımın sadece artı kısımlarında transistör iletime geçiyor motor dönüyor - kısımlarda transistör yalıtıma geçiyor motor duruyor. 1 hertz verdiğinde yarım saniye + yarım saniye - uygulamış oluyor böylece motor yarım saniye dönüp duruyor daha sonra adımları hızlandıralım diyor ve frekası arttırıyor motor frekans arttıkça daha durmadan dönmeye başlıyor.

7. lemonade

Beğenilen Mesajlar:
    18
    Ödül Puanları:
    48
    Meslek:
    студент
    Cook tesekkur ederimmm

[ Mesaj mobilden gonderildi Android ] mobile

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 12 Şubat 2016