TBMM İdare Amiri, AK Parti Adıyaman Milletvekili Hüsrev Kutlu, İdare Amiri Orhan Erdem'in, Genel Kurulda yaşanan olaylara müdahale etmek isterken, bir milletvekilinin “tek dalmasıyla” ayağından çekilerek yere düştüğünü belirterek, “Bir milletvekiline el uzatan, yumruk vuran, küfür eden bütün arkadaşlarımı kınıyorum” dedi.

AK Parti Adıyaman Milletvekili Hüsrev Kutlu salı günü TBMM Genel Kurulunda yaşanan kavgalı oturumu komisyon toplantısında gündeme getirdi. Yaşanan tartışmaların gazete ve televizyonlarda manşetten verildiğini anımsatan Kutlu, “(Helal olsun bize, neler yapmışız, Türkiye gündemine böyle geliniyor) diyebiliyor muyuz? Diyemiyoruz...”dedi.

Kutlu, TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu'ya yönelik müdahale konusunda çok sayıda konuşma yapıldığını, ancak İçtüzüğe göre, Meclisteki sükun ve düzenin korunmasından sorumlu olan TBMM İdare Amiri Orhan Erdem'in darbedilmesi üzerinde, ne bir kınama ne de bir özür kelimesi duymadığını kaydetti. Erdem'in, Meclis'in en kibar, en centilmen, en sükunet içerisinde davranan, tam bir beyefendi milletvekili olduğunu dile getiren Kutlu, şöyle konuştu:

“O gün, İçtüzüğün kendisine verdiği sorumlulukla, olaylara müdahale etmek isterken, iki grubun arasında kaldı. Bu sırada yüzüne aldığı darbeler sonucunda, gözlüğü kırılmış, yaralanmış, bir arkadaşımızın -güreşçi olsa gerek- tek dalmasıyla, ayağından çekilerek yere düşmüştür. Kendisini yerden kaldırdıktan sonra Orhan bey olduğunu gördüm. Milletvekili olarak bizim, birbirimize karşı çok daha saygılı olmak görevimiz var. İdare amirleri, çoğu zaman kavgalarda iki grup arasında bulunurlar. Bu arkadaşlarımıza karşı yapılan eylem, diğer milletvekillerine karşı yapılan eylemden çok daha çirkindir.

İşin acı bir tarafı da... Bu müdahalede bulunan gruptaki bazı arkadaşlarımız arasında ihtilaf çıkması. Bir arkadaşımız aktardı: Biri diyor ki (gözünü morartan yumruğu ben vurdum' diğeri, 'hayır, arkadaş olur mu öyle şey, ben vurdum).”

Yukarı Alt