Cumhurbaşkanı yardımcısı Ömer Süleyman Hüsnü Mübarek'in istifa ettiğini duyururken, yönetim orduya geçti. Mısır halkı sokaklarda 30 yıllık dönemin sona ermesini kutluyor.

Mısır'da 18 gündür devam eden isyan sonunda amacına ulaştı.

Hüsnü Mübarek'in yetkilerini devrettiğini açıkladığı cumhurbaşkanı yardımcısı Ömer Süleyman televizyonda yaptığı açıklamayla Hüsnü Mübarek'in istifa ettiğini duyurdu.

Süleyman açıklamasında, "ülkemizin geçmekte olduğu, güçlüklerle dolu gelişmeler çerçevesinde Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, bu makamından istifa etmeye karar verdi" dedi. Süleyman ayrıca istifa sonrasında ülke yönetiminin Yüksek Ordu Konseyi'ne geçtiğini de açıkladı.

18 gündür sokak ve meydanları dolduran Mısır halkı sevinç gösterileri yapıyor.

Başkente Kahire'nin yanı sıra ikinci büyük kent İskenderiye'de de halk Mübarek'in gidişini havai fişeklerle kutladı, şehir merkezlerinde konvoylar oluşturan halk 'Başardık' sloganları attı.

Mübarek'in istifasının Tahrir Meydanı'na yansıması (FOTOĞRAF)

http://fotogaleri.ntvmsnbc.com/mubarek-gitti-misir-mutlu.html?position=0

"ORDU HALKA MEŞRUİYETİNE ALTERNATİF DEĞİL"

Bu arada El Arabiye televizyonu, Mısır Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi'nin, parlamentoyu, kabineyi feshedeceği ve ülkenin Yüksek Anayasa Mahkemesi Başkanı ile yönetileceği öne sürdü.

Mısır ordusu sözcüsü de kısa süre bir açıkalam yaptı. Mübarek’e saygılarını sunan sözcü, ölenler için üzgün olduklarını, önlerindeki süreçte nasıl hareket edeceklarini planladıklarını söyledi. Sözcünün en önemli mesajı ise, "Ordu halkın meşruiyetine alternatif değildir" oldu.

İLK AÇIKLAMA BARADEY'DEN

Muhalif lider El Baradey açıklamayı, "bu hayatımın en güzel günü. Ülke artık özgür" sözleriyle değerlendirdi.

Ülkenin en büyük muhalif grubu Müslüman Kardeşler'in eski parlamento grubu lideri Muhammed el Katatni Reuters'a yaptığı açıklamada, "Mısır halkını ve şehitleri selamlıyorum. Bugün, Mısır halkı için zafer günüdür. Devrimin en önemli hedefine ulaşıldı" dedi.

Katatni, Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi tarafından atılacak bir sonraki adımı beklediklerini ifade etti. Ayrıca, devlet televizyonu Nil TV ve Egypt Radyo TV Union 1 (Ertu1) da, süreçle ilgili ordu ve sivil yetkililerden bazı önemli açıklamaların gelebileceğini duyurdu.

Mısır'da istifasının ardından Mübarek'in ülkeyi terkedip terketmeyeceği ve konumunun ne olacağı tartışılmaya başlandı.

Forum'da verilmişti ama ben birde haber olarak vermek istedim :kalp:

Yukarı Alt