Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, "Devrimci Karargah" soruşturması kapsamında tutuklandı.

Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, "Devrimci Karargah" soruşturması kapsamında tutuklandı. Savcıya ifade vermeyen Avcı, tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk edilmişti.

Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesinde, Cumhuriyet Savcısı Kadir Altınışık karşısında susma hakkını kullandığı öğrenilen Avcı, İstanbul Nöbetçi 14. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi ve tutuklandı.

TUTANAKLARI İMZALAMADI

Ankara'da gözaltına alınan Eskişehir eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, mahkeme sevk edildi. Avcı'nın, savcılıkta ifade vermeyi reddettiği ve tutanaklara imza atmadığı öğrenildi.

EVİNDE ARAMA

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü görevindeyken yazdığı kitabın ardından merkeze alınan Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın evinde arama yapıldı.

Yazdığı kitabın ardından Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından merkeze alınan eski Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın evinde arama yapıldı. Edinilen bilgiye göre, Eskişehir-Bursa karayolu üzerindeki polisevi içinde bulunan emniyet müdürlüğü konutunda öğle saatlerinde polis tarafından arama yapıldı. Aramalar halen devam ederken, basın mensupları konutun çevresine yaklaştırılmadı.

HANEFİ AVCI'NIN MAKAMI DA ARANDI

Eski Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın makamında da arama yapıldı.
İstanbul'da gözaltına alınan eski Eskişehir Emniyet Müdürü Avcı'nın, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararına istinaden bugün polisevindeki konutunda arama yapıldı. Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Ekrem Aydıner ile savcılar Hasan Gönen ve Aydın Tekin'in katıldığı aramalarda, Avcı'nın eşinin de hazır bulunduğu öğrenildi. Evdeki aramanın ardından İl Emniyet Müdürlüğü makamında da arama yapıldı. TEM ve İstihbarat Şubesi ekiplerinin yaptığı aramalarda ele geçirilen bilgisayar, flash bellek, CD gibi veri toplayan araçlara el konulduğu öğrenildi.

"GÖZALTI ADLİYENİN YÜRÜTTÜĞÜ BİR İŞLEMDİR"

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Eskişehir eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın gözaltına alınmasıyla ilgili olarak, "İşlem adliyenin yürüttüğü, yargının yürüttüğü bir işlemdir. İstanbul Adliyesi bu konularda herhalde ifadesine başvuracaktır" dedi.

Bakan Atalay, AK Parti Genel Merkezi'nden çıkışında basın mensuplarının Eskişehir eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın gözaltına alınmasıyla ilgili sorularını cevaplandırdı. Avcı'nın gözaltına alınmasının adli bir işlem olduğu için yorum yapmak istemediğini belirten Atalay, "Şu andaki işlem adliyenin yürüttüğü, yargının yürüttüğü bir işlemdir. Biliyorsunuz son günlerde İstanbul'da tutuklamalar olmuştu. Orada da sözü edilen arkadaşın ismi geçmişti. İstanbul Adliyesi bu konularda onun herhalde ifadesine başvuracaktır" dedi.

HANGİ SUÇLAMAYLA GÖZALTINA ALINDI?

Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, nöbetçi İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği kararla gözaltına alındı. Cumhuriyet Savcısı Kadir Altınışık, Devrimci Karargah terör örgütüne yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında Avcı hakkında gözaltı ve arama işlemi yapılmasını talep etti. Nöbetçi İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Avcı hakkında terör örgütüne yardım suçlamasıyla gözaltı kararı verdi.

Savcının arama ve gözaltına alınma talepli yazısında Avcı'nın örgüt üyelerine yardım ettiği belgeler ve telefon tapeleriyle ortaya konuldu.

Savcı Altınışık'ın yazısında, Avcı'nın örgüt üyelerine yönelik yapılan 'gizli' soruşturmadan haberdar olduğu ve bu kapsamda üyelerin faaliyetlerini saklamalarına yardım ettiği kaydedildi. Söz konusu yardımın ise üyelere yapılan fiziki ve teknik takibin engellenmesi şeklinde olduğu belirtildi.

Savcının yazısında ayrıca, Avcı'nın örgüt üyelerinin soruşturma kapsamında izlendiklerini deşifre ederek örgütün illegal faaliyetlerinin ortaya çıkarılmasının da bu nedenle güçleştirdiğinin belirtildiği öğrenildi.

Aynı soruşturma kapsamında tutuklanan ve Avcı ile bağlantılı olduğu belirtilen Necdet Kılıç ifadesinde Avcı'yı tanıdığını söylemişti. Kılıç'ın, Edirne Emniyet Müdürlüğü'nde görevli iken iki kez evine geldiğini söylediği belirtildi. Kılıç'ın sorgusunda, "Yapılan teknik takipte Avcı ile görüşmelerimde illegal bir durumun olmadığı ortadır. Dinlendiğimi biliyordum. Bunu bilmeme rağmen hattımı da değiştirmedim. Yakın çevremi arayıp beni dinlediklerini söyledim. Avcı'nın kitabının 500 sayfasında da bu konu yazılıyor zaten. Bana ait telefon numarasını başkasına ait gibi göstererek dinlediler. Bu dinleme hukuksuzdur" dediği kaydedildi. Kendisini takip eden polislere 'neden takip ediyorsunuz diye bağırdım' dediği ifade edilen Kılıç'ın, "Fiziki ve teknik takibe alındığımı anlayınca durumu Hanefi Avcı'ya aktardım." dediği öğrenildi.

Absence

Yaaa işte böyle ne demek kitap yazmak padişah vurur kelleni mazallah :buddha:
Devrim arabaları filmini izleyen varsa bilir
" Türkiye de hiçbir başarı cezasız kalmaz "

Yukarı Alt