1. Reklam

1. joysro
      ledas
      jungler
      keasro
      zeus
      karantina

Üniversite sınıf geçme kalma hk

1. Rewind

Rewind   exlmanager rank8

Beğenilen Mesajlar:
    27
    Ödül Puanları:
    58
    Tam olarak geçme durumları nasıl bilmiyorum ama 1. ve 2. dönem vize final sonucu nasıl oluyor atıyorum 1.dönem 1 dersten vize final kötü geldi ortalamayı tutturamadın 1. dönem içinmi kalıyorsun yoksa 2.dönem kurtarma şansımız varmı ?

2. Collapse

Collapse   asistan rank8

Beğenilen Mesajlar:
    166
    Ödül Puanları:
    73
    O dönemden kalırsın. Güz döneminde kaldığın dersi güz döneminde, bahar döneminde kaldığın dersi bahar döneminde verirsin. Ayrıyetten kurtarma sınavıda vardır bazı okullarda, finalin yerine geçer kurtarma notu, o yüzden vize çok önemilidir herşeyi vize notu belirler.

[ Mesaj mobilden gonderildi iPad ] mobile

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 12 Şubat 2016
  3. Spiritualized

Spiritualized Tanınıyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    iki dönemin genel not ortalamasına bakılır. Mesela bizde iki dönem not ortalaması 1.85 in üstündeyse 45 kredi verir altındaysa 30 altında kalırsan üst sınıftan ders alamassın alttakileri alırsın okuldan okula not ortalaması değişebilir. 2. dönem kurtarma diye bişey yok bütünleme sınavları var o da final yerine sayılır ki vizen yüksek olsa iyi olur. Güz/Bahar ayrı ayrı dersleri alınır. Güzde kaldığını baharda alamassın mesela

4. Rewind

Beğenilen Mesajlar:
    27
    Ödül Puanları:
    58
    vizenin %40'ı Final %60'ı geçerli pek umursamayınca dersleri böyle oldu kolayda dersti acayip pişmanım 3 ders şuan sıkıntıda finalde kurtarabilecemmi sıkıntıdayım ya

5. Collapse

Collapse   asistan rank8

Beğenilen Mesajlar:
    166
    Ödül Puanları:
    73
    vizenin %40ı ama vize bir sefer oluyor, finalin telafisi var oysa.. Hala geçerliyse kalınmış dersin vize notu diğer seneye devrediyordu yani ilk sene vizen iyiyse ikinci sene sınava girmiyorsun ya da sınava girip dahs düşük alırsan önceki senenin notu geçerli oluyor..

mesela 10 aldığın vizeyi finalde kurarmak için 75 alman lazım finalde ama 50 60 alsan vizede finalin 50 olsa geçersin.
    [ Mesaj mobilden gonderildi iPad ] mobile

6. WhatAPity

WhatAPity Öğreniyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Üniversite Öğrencisi
    Bu mesaj Heartless rumuzlu uyeden alinti yapildi
    Üniversitelere göre sistemler çok değişik,

Eğer ki 1. dönem herhangi bir dersinden veya derslerinden sınıf ortalamasını tutturamadın veya o ders için belli bir geçme notu var onu da tutturamadın, üniversitene bağlı olarak bütünleme sınavları, yaz okulu veya her ikisi de vardır.

Bütünleme sınavları finalin yerine geçer ve eğer ki bütünlemeye girdiysen final notun geçersiz olur, bütünleme notuna bakılır.

Yaz okuluna gelirsek, üniversitende yaz okulu varsa ve kaldığın derslerle ilgili bölümler açılmışsa senin üniversiten olduğu için genellikle kredi-ders konusunda uyuşmazlık çıkmaz ve rahatça gidebilirsin fakat başka bir üniversitenin yaz okulu ise derslerin kredisi uyuşuyorsa gidebilirsin buna dikkat etmelisin.

Allah göstermesin, dersten bütünlemeye ve yaz okuluna gitmene rağmen kaldın, bu dersi gelecek dönemde (güz dersiyse güz dönemi, bahar dersiyse bahar dönemi) yine alırsın. Vize ve finallerine girersin yine kalma gibi bir durumun olursa bütünleme ve yaz okulu yolu yine gözükür, böyle tekrar eder ...

Ek olarak dönem ortalamana göre (üniversitelere göre değişir) üniversite sana belli ek krediler verir(6-10-15 kredi), eğer alttan dersin varsa açığı kapatman için en iyi yoldur fakat dönem ortalaması olduğu için alttan fazla ders bırakırsan dönem ortalaman otomatik düşer ve işe yaramaz :)

7. volkanka

volkanka Aileden rank8

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    University Students...
    üniversiteye gidiyorsun ve sistemi çözemedin mi?

Neyse.

Üniversitede kalma durumu şu şekilde oluyor, ikinci sınıftan üçüncü sınıfa geçerken genel not ortalamanın 2 nin altında olmaması gerekiyor(bazıları 1.8 sizde nasıl bilmiyorum) eğer altında olursa 3. sınıfa geçemiyorsun. Alttan kalan dersleri vermen gerekiyor.

Diyelim ki bir dersten kaldın yada üç dersten kaldın, bazı üniversitelerde yaz okulu diyue bir şey var. ya yaz okulunda alıp verirsin yada bütünlemede. bunlarda da mı veremedin. (olabilir sıkma canını) alttan ders alarak devam edeceksin yoluna. her ders kendi döneminde alınır(güz - bahar) bu sefer de derslerin artacak. kalma riskin daha da fazla olacak.

Anlayacağın derslerine İYİ çalış. lay lay lom yapmaya gitmiyorsunuz oraya. Ananıza babanıza yük olmayın.(bunu kendi üzerine alma tüm üniversitede okumayan arkadaşlar için söylüyorum. ben 4 senede bitirdim. hiçbir dersten kalmadım. ben yapabiliyorsam sizde yapabilirsiniz)

8. Rewind

Beğenilen Mesajlar:
    27
    Ödül Puanları:
    58
    Sistemi çözemedim değil çoğu şeyi biliyorum emin olmak istedim sadece üniversite evime 30 dk mesafede aileme yük olmamak için uzağa gitmedim zaten.Ayrıca sen yapıyorsun herkes yapabilir diye bişey yok kafam yeterince dolu iken derslere odaklanamıyorum yarın bile vizem var oturup çalışamıyorum sıkıntı orda

9. Tubifex

Tubifex Old School olduser rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    Meslek:
    Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi
    Bu mesaj Heartless rumuzlu uyeden alinti yapildi
    1. döneme ait kaldığın bir dersi 2. dönem kurtarma gibi bir şansın yok. ancak okulun yaz okulu varsa o şekilde kurtarılabilir. ancak okuduğun okulun yaz okulu yoksa başka bi şehirdeki üniversiteden o dersi alıp geçebilirsin. ancak dersin kredisi ve içeriği uyumululuğu şartı aranır. ayrıca yazın sıcağında bilmediğin bir şehirde yada üniversitede okumakta zor olabilir.

eğer sene sonunda ortalaman 1.8 in altında kalırsa sınıfı geçemezsin. sonraki yılın ilk dönemi alttan kalan derslerini alırsın. eğer ilk dönem o dersleri temizleyip ortalamanı 1.8 e yükseltirsen 2. dönem için söylüyorum sınıf atlar ve çapraza kalırsın. yani aynı yılın 2. dönemi üst sınıfın derslerini alabilirsin. sonuç olarak okulun yarım dönem uzar.

10. Fahri42

Fahri42 Yeni üye rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Myo okullarında 3. Döneme geçmek için ortalamanın kaç olması gerekir

[ Mesaj mobilden gonderildi iPhone ] mobile

11. Advance

Advance   rank8

Beğenilen Mesajlar:
    16
    Ödül Puanları:
    48
    Genelnot ortalaması 1.8 üstü olduğu sürece üstten almak hariç istediğin dersi istediğin zaman alırsın.

12. Lenneth

Lenneth   Admin rank8

Beğenilen Mesajlar:
    12
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Tekstil
    Bu mesaj Rewind rumuzlu uyeden alinti yapildi
    +1

[ Mesaj mobilden gonderildi Android ] mobile

13. RoqA

RoqA   asistan rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    kaldın olm boşa kasma

14. skayres. 886

skayres. 886 Yeni üye rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhaba diyelimki ilk dönem ortalamam 1.80 in altında ama ff ler yok dd ve dc ler şartlı geçer 2. Dönem ortalammi yükseltir genel ortalamimi 2 nin üstüne çekersem ilk dönemki dd ve dc lerden geciyormuyum

15. Chorus

Chorus   Admin rank8

Beğenilen Mesajlar:
    228
    Ödül Puanları:
    63
    Geçemezsin mutemelen , dönem olarak değerlendiriliyor diye biliyorum.

16. VolvoxBurada

VolvoxBurada Keşfediyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    kaldık baba :)

17. Black71

Black71 Yeni üye rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Benim durum vahim suanda. Myo ogrencisiyim daha ilk yilim. Ortalamam 1.37, birinci donem 4 ikinci donem 2 ff var. Dc dd dersimde var tabii.. Butunlemelerdende gecemedim zaten birinci donem butlere girmedim ikinci donemde sinirda kaldim hem butunlemelerde kalkti seneye yok. Ben simdi ne yapabilirim yani donem uzatirsin fln diyorlar ama o nasi oluyor yada yaz okuluna gitsem ne olur hic bilmiyorum. Halimden anlayan varsa yardimci olabilir mi :olucem:

18. Advance

Advance   rank8

Beğenilen Mesajlar:
    16
    Ödül Puanları:
    48
    Senni sıkıntın çalışmamak, geçmek istiyorsan çalışacaksın yapacak bir şey yok.
    Yaz okulunda açılırsa dönemden derslerin ortalamanı rahat yükseltirsin ders sayın daha fazla değil, uzatmamak istiyorsan yaz okuluna kalıp derslerini yüksek notla vermeye çalış.

19. Black71

Black71 Yeni üye rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Haklisin o zaman yaz okuluna kesin gidiyorum tesekkurler

20. Black71

Black71 Yeni üye rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Yaz okulu acilmadi kimse pesin odeme yapmadi diye simdi ben sifirdanmi baslamis olacagim yoksa birinci donemden kalan ffleri 2. Donem derslerini cikarip yerine mi alicam yani donem mi uzar yoksa 1den mi baslicam anlayamadim :roll: