1. Reklam

1. joysro
      ledas
      jungler
      keasro
      zeus
      karantina

Üniversite mi? İş mi? - Fikirlerinize ihtiyaç var.

1. Lenneth

Lenneth   Admin rank8

Beğenilen Mesajlar:
    12
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Tekstil
    Arkadaşlar selam, biraz uzun yazacağım öncelikle onu belirteyim, sıkılmadan okumanız ve mantıklı önerilerde bulunmanız dileğiyle, hepinizi seviyorum. :kalp:

Yaşım 19, 20'ye adım atmama 2.5 ay kadar var. Dolayısı ile askerlik muayenem bu sene hazır, yani istediğim zaman gidip muayenemi yaptırıp, seneye askere gidebilirim. Fakat şöyle ki; meslek lisesi öğrencisi olduğum için 2 yıllık sınavsız geçiş hakkım var üniversiteye. Çocukluğumdan bu yana ders çalışmadım hiç. Hayatım boyunca hiç hatırlamam yarın sınav var deyip oturup ders çalıştığımı. Üniversite sınavına da girmedim bu yüzden, kendimi bildiğim için tenezzül dahi etmedim. Ailem de bu durumdan çocukluğumdan beri hep şikayetçi oldu. Ders çalış, sınavına çalış, okuluna git vs. 13 yıllık öğrencilik hayatımın her zaman içinde oldukları için, üniversiteye gideceğime, gidersem bitirp döneceğime inançları yok. Daha doğrusu annem ve abimin yok, baba zaten ayrı olduğu için yıllardır bilmez etmez okulum ne durumda, hayat nasıl gidiyor vs, sadece "ben sana güveniyorum sen yaparsın" diyerek kendi rolünü oynamış olur. 10 - 11 yıldır ağabeyim ve annemle yaşıyoruz, geçimi ufakken annem sağlıyordu fakat şu an 3ümüz de birbirimize bakıyoruz diyebilirim.

Durumumuz kötü değil, hatta İstanbul şartlarında çoğu kişiden iyi sayılır sanırım. 2 evimiz, 1 Tekstil Atölyemiz ve Ticari olarak 1 aracımız var. Bu şekilde bakarsak ben ölümüne para yiyerek okuyabilirim gibi görünüyor. Fakat işin aslı o değil. Annem ve abim bana üniversitenin, daha doğrusu 2 yıllık üniversite + 2 yıl dışardan okunan üniversitenin zaman kaybı olduğunu söylüyor. Bana "üniversiteye giden adamlar maaşlı bir şekilde çalışıyorlar, kaç para alırsa alsın sabit maaşla çalışıyorlar. Ayrıca hayatının en verimli zamanında üniversiteye 4 yıl vererek sahibi olduğumuz işyerinden uzak durman saçma" diyorlar.

Yeni bir imalat işine girdik. Kendi markamızı oluşturduk ve T-Shirt imalatı yapıyoruz, kumaşı kestiriyoruz, biz dikiyoruz ve toptancılara satıyoruz. Ego yapmıyorum, ailede en gözü açık ve en zeki adam benim. Sırf bu yüzden annem tüm öğrenim hayatımın önüne geçip beni kullanabilir. Zaten öyle de istiyor. Bu işin başına beni koyup, işleri yürütmemi istiyor. Hatta bana "benim seni üniversite okutacak durumum yok, kusura bakma" demişti.

Ama ben çok kararsızım. 2 yıllı üni + 2 yıllık daha okuyup 4 yıllık diplomam elimde olsun, üniversite hayatı yaşamış olayım, gerek kültür gerek sosyal açıdan kendimi geliştireyim istiyorum açıkcası. Zaten şehir dışı istiyorum, Eskişehir - Tekirdağ - Çanakkale - İzmir başı çeken iller. Fakat başında baba olmadan ,tek başına 1 ev alan, 1 işyeri açan ve sana çok güzel bir gelecek vaadeden anneye sırt çevirmek gibi bişey olur bu diye de düşünmüyor değilim. Sabah akşam uykularımın kaçmasına sebebiyet veriyor bu düşünceler.

1- Git askere, 12 ayını bitir gel. Sonra geç işinin başına, köpek gibi çalış ama adam gibi ye.
    2- Bu yaşa tekrar dönmeyeceksin, sınavsız geçiş hakkını kullanmazsan üniversiteyi tamamen unut, çünkü 25-26 yaşında oturup ders çalışıp sınavı kazanacak bir adam değilsin.
    3- İstanbul içi bir özel okul yaz tercihlere, hem oku hem de ailenin yanında kal.
    4- Yıllardır bu keşmekeşten bunaldım, aile içi huzursuzluklardan ve sürekli atacağım adımlara birilerinin müdahale etmesinden sıkıldım. Çek git, 2 yıl da olsa başka bir şehirde oku, kafanı başka şeylerle kurcala. Ailenden biraz uzak kal, hem sen onları özle, kıymetini bil, hem de onlar senin.

Konuya nasıl girip nasıl bitirdiğimi anlamış değilim, sanırım çok uzun ve karmaşık yazdım fakat anlayacağınızı düşünüyorum. Önerilerinizi bekliyorum, teşekkürler herkese. :popcorn:

2. Advance

Advance   rank8

Beğenilen Mesajlar:
    16
    Ödül Puanları:
    48
    İçeriği hiç okumadan söyleyebilirim ki bu devirde üniversite okumayan insanı ciddiye almıyorlar, sevdiğinden bir iş ile ilgili bir bölüme git en azından akademik seviyede bilgin de olmuş olur o işle ilgili.

3. peihai

peihai   rank8

Beğenilen Mesajlar:
    19
    Ödül Puanları:
    48

Envanter:

Sadece üniversite hayatı diyorsan tandığın birinin yanında olmasa daha mantıklı ev arkadaşı edinmek zordur çünkü 2 senelik üniversiteye git direk evde yaşa ve sorumluluk almayı öğren.
    Okuyacam diyorsan 2 senelik okuma bile.
    Yok ben çalışacağım diyorsan önce askerliğini hallet :thumbsup:

4. Lenneth

Lenneth   Admin rank8

Beğenilen Mesajlar:
    12
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Tekstil
    @peihai

2 arkadaşım var daha doğrusu kardeşim, yıllardır yediğimiz içtiğimiz ayrı gitmez ve aynı sınıftayız yıllardır, 3ümüz gideceğiz inşallah.

5. Rewind

Rewind   exlmanager rank8

Beğenilen Mesajlar:
    27
    Ödül Puanları:
    58
    sınava girmemen sorumsuzluk açıktanda bir sürü bölüm bitirme imkanın var kamu işletmeciliği vs bölümlere bak açıktan 4 sene üniversite bitir.

6. NoMoreLove

NoMoreLove   exlmanager rank8

Beğenilen Mesajlar:
    16
    Ödül Puanları:
    48
    Gökhan, çok ciddi söylüyorum, çık gel bi gün gece yolculuğu ile ankaraya, seni sabah otogardan alıp bizim kampüse götüreyim, derslere sokayım, akşam da geri bırakayım. Hem ortamı gör, hem bir değişiklik olur hem de düşünme safhanı daha sağlıklı geçirirsin.

[ Mesaj mobilden gonderildi iPhone ] mobile

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 12 Şubat 2016
  7. Lenneth

Lenneth   Admin rank8

Beğenilen Mesajlar:
    12
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Tekstil
    Bu mesaj NoMoreLove rumuzlu uyeden alinti yapildi
    Bunun ayrıntılarını feysten konuşalım bro :think:

8. XBosstarix

XBosstarix Öğretiyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    Meslek:
    Öğrenci
    2yıl okuyup diğer 2 yılı sınavla geçiş olayı boş iş . Sadece sosyal ortamını geliştirirsin o kadar. Çevremdekilerden biliyorum. Sınava çalışamam diyosun ,ben senin yerinde olsam giderim 2 yıllığa , kafamı dinlerdim. Ben odtüyü kazandım da noldu, yemin ediyorum 1 günüm rahat geçmiyor :)

9. sarkolata

sarkolata zaa xD olduser rank8

Beğenilen Mesajlar:
    69
    Ödül Puanları:
    58
    Meslek:
    İt Kopuk
    benden bir halt olmaz diyorsan okumak için okuma askere git gel aile işinin başına geç ciddi söylüyorum

10. Mr. Mojo Risin'

Mr. Mojo Risin'   rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    18 yaşımda çok iyi şirkete girdim, üniversiteye girmedim. LinkedIn'den beni takip eden yöneticilerin hangi firmalardan olduğunu buraya yazmayacağım. İş konusunda eğer çevre yaparsan üniversitenin, diplomanın önemi olmaz. En önemli şey tecrübedir. Bu sene zorunlu olarak bi üniversiteye ben de gireceğim ama devamsızlık olmayan bi okul olacak. Para kazanmak ve tecrübe, isim yapmak varken 12 ay ara verme hayatına, 5 aylığına farklı bir tatile gidersin.

11. gorkem8181

gorkem8181 Öğreniyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    okumadım ama cevabım hazır,bence okul oku.ıs herzaman var fakat o ıs ıcın yeterlı sevıyeye gelen adam az

bence oku bencalısıyorum ama okumak ıcın gec kaldm okuyorm ama aynı anda cok zor

özet oku

12. Wax Whine

Wax Whine   Admin rank8

Beğenilen Mesajlar:
    9
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Psikolog
    Ticaret, aile mesleği ayrı şeydir ama okumak ile bir değil bana sorarsan da. Aile mesleğin zaten hazır. Oku boş zamanlarında işi öğren olmuyor mu böyle?

[ Mesaj mobilden gonderildi iPhone ] mobile

13. Tubifex

Tubifex Old School olduser rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    Meslek:
    Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi
    durumumuz iyi diyorsun fırsatın varken oku. önlisans diploması artı lisans diploması olmak üzere 2 diplomayı da alırsın eline. dgs zor çalışamam tutturamam dersen de açıktan bitirirsin 2 senede gene elinde 2 diploma olur. önlisans mezunları 3. sınıftan başlıyor fark derslerini alarak açıköğretime. her türlü 2 diploman olur 4 yıl içinde. asarsın diplomanı duvara aile işinde devam edersin. kendi işinin patronu da olsan üniversite kariyerin mutlaka olmalı benim düşüncem.

14. Tweety

Tweety Old School olduser rank8

Beğenilen Mesajlar:
    19
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Chief Operating Officer
    yarın gün içinde gel skypeye kardeşim :) seninle güzel güzel konuşalım :wink1:

15. Slim Shady

Slim Shady   rank8

Beğenilen Mesajlar:
    7
    Ödül Puanları:
    48
    Meslek:
    Öğrenci

Envanter:

Aslında senin durumun çok kötü değilmiş be kardeşim, üniversiteye gitsen bile ne kaybedersin ki gelince işin hazır olur yine senin yerinde olsam düşünmeden 2 senede olsa gider okurum. Bizim ailede zar zor geçinen bir aile bende mezun olduktan sonra bir işe girip çalışsam mı yoksa 2 senelik bir okula mı gitsem diyorum benim ders durumları da tıpkı senin gibi 11. sınıftayım ve ders çalışmadım hayatımda adam gibi sen en azından bir nevi şanslısın üniversiteye gidip yapamazsan bile işin hazır olur ha en kötü annen 1-2 sene başına kakar sana o kadar gitme yapamazsın v.b. şeyler söyler. Yani senin yerinde olsam giderim 2 sene bi üniversitede kendimi denerim neden mi iş hep orada(Allah korusun bir şey olmazsa).İlerde 30 yaşına geldiğinde tekrar gidip üniversite okuma gereği duymazsın yada işten güçten zor bir iş olur ve eski gençlik heveslerin olmaz, özet olarak git bir gör. :)

16. Lenneth

Lenneth   Admin rank8

Beğenilen Mesajlar:
    12
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Tekstil
    @Egoist

Aynen bro, yarın bi meeting yapalım seninle :mrgreen:

Diğer arkadaşlar, önerileriniz benim için gerçekten önemli, teşekkür ederim hepinize. Çoğunuz benim gibi düşünüyor.

17. RoqA

RoqA   asistan rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    Üniye gidersen ne kaybetcen, gitmezsen ne kaybetcen bunları düşün tart ona göre kararını ver hacı. Ayrıca ünide ders çalışmam bitiremem diye düşünme bu sene başladım okula biliyosundur bi kere oturup ders çalışmadım ben de

18. Collapse

Collapse   asistan rank8

Beğenilen Mesajlar:
    166
    Ödül Puanları:
    73
    Oku kardeşim :)

19. suatk

suatk Keşfediyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bence okul oku nasıl okul ama annen tekstilci yanlış hatırlamıyorsa tekstil işletmeciliği var o 2yıllık sanırım madem 2 yıllık okucan hem işin eri olursun o yönden düşün

20. suatk

suatk Keşfediyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bu mesaj Mr. Mojo Risin' rumuzlu uyeden alinti yapildi
    LınnkedIn ne acaba?