1. Reklam

1. joysro
      ledas
      jungler
      keasro
      zeus
      karantina

Universite Bölüm Önerisi

1. EviLQin

EviLQin Old School olduser rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    *Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği
    *Bankacılık
    *Bankacılık ve Finans
    *Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği
    *İktisat
    *Ekonometri
    *İşletme
    *Arkeoloji
    *Uluslar Arası ilişkiler
    + Yeterli derecede ingilizce

Bu bölümlerde okuyan arkdaşlar varsa mezun olduktan sonraki iş imkanları hakkında bilgi verebilirler mi ?

2. Cee'd

Cee'd Öğreniyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    *Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği
    Hoşuma Gitti (Sadece İsmi Hakkında Bişey Bilmiyorum :) )

3. volkanka

volkanka Aileden rank8

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    University Students...
    içlerinde en iyisi ekonometri, uluslararası ilişkilerde iyi.

4. The47

The47 Bilgiliyim olduser rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öööö bilmem ki
    ekşisözlükten bölüm isimlerini aratarak o bölüm ögrenci/mezunlarından yeterli bilgi alabilirsin

5. EviLQin

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkürler.

6. EviLQin

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Suan giriş imkanı ve iş olanakları açısından iktisat kafama yatmıs durumda önerisi olan yazsın ltfen

7. EviLQin

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yıllar sonra bi uplıyım ben bunu :) Şuan Saü-İktisattayım hedefe ulaştık sanırım :)

8. volkanka

volkanka Aileden rank8

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    University Students...
    Bu mesaj EviLQin rumuzlu uyeden alinti yapildi
    geçmiş olsun. mezun olduktan sonra işsizler ordusuna katılacaksın.
    yada asgari ücretle çalışmaya başlayacaksın.

Bu ülkede mühendis olmak lazım. gerisi teferruat...

9. WhatAPity

WhatAPity Öğreniyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Üniversite Öğrencisi
    Bu mesaj volkanka rumuzlu uyeden alinti yapildi

Alakası bile yok , iyi şirketler tecrübeli mühendisler arıyor 5 yıl civarında iş tecrübesi olan o zamana kadar asgari ücrete talim ediyorsun denilebilir daha sonra şirkete göre 5-20 bin lira arası maaş. Yaşlanınca ise (amcalardan biliyorum, babam tarafı hep inşaat mühendisidir.) 2-3 bin lira arası maaşa talim ediyorlar o kadar okumanın emeğine ve tecrübeye karşılık.

Ülkemizde her yıl on binlerce mezun veren mühendislik fakülteleri de bulunmakta. Fakat ihtiyaç duyulan mühendis sayısı çok az.

Kısacası ülkede mühendis çok, her türden işe yarayan yaramayan çeşitleri olan mühendislik bölümü bitirmiş çok kişi var. En iyi müh. bölümünü en iyi okulda bitirmiş olsan bile iyi şirketlerde torpilin olmadan çalışma imkanın yok. Bu durumda kalan tek şey ve iki çeşiti var, devlette çalışacaksın memur olarak veya okulunu iyi bir dereceyle bitirip (+En az İngilizce şart) Akademisyen olacaksın. Bununda özetini yazacak olursam, en iyi şirketlerde Devletin yandaşıdır, memurlukta ve akademisyenlikte, yani torpil olmadan Türkiyede kendi işini zor yaparsın.

Örneğin Liseden benimle mezun olan arkdaşlarım 2 yıl önce Polislikten mezun olup polis olarak çeşitli illere atandılar ve aldıkları maaş ile şuanda arabalarını çoktan alıp ev taksitlerini ödemeye başladılar.

Her mesleğin kendine göre zorluğu vardır ve getirisi ama Türkiyede bu şartlar altında iyi bir işte çalışmak istiyorsan torpilin olmalı.

10. Crusade

Crusade Old School olduser rank8

Beğenilen Mesajlar:
    10
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisliği
    Ben mühendislik fakülteleri her sene 10binlerce mezun çıkartıyor yalanına inanmayanlardanım.Çünkü her okulun mühendislik fakültesinde kontenjan boşluğu çok fazladır.Bunun sebebi de mühendislik okumanın zor ve zahmetli olması.Bir kod için gece sabaha kadar uyumadığım oldu en kolay konuları öğrenirken ödev yetiştiricem diye.Ben kendi bölümüm için şunu göndereyim okumanız bence yararlı :)
    3. Bilgisayar mühendisleri işsiz kalacak.
    Genelde çok mezun verildiğine dair bir inanç var ve ilerde herkes işsiz kalacak deniyor. İnsanlar bilgisayar mühendisliğinden soğutulmaya çalışıyor. Bilgisayar mühendisliğine gıcık gidenler derneği tarafından yayılan bir yalandır. Anlamadığım nokta hadi diyelim ki bilgisayar mhüendisi olamadınız hangi mesleği seçeceksiniz. Makina mühendisi olunca mı iş garantisi var yoksa elektornik mühendisi olunca mı iş garantisi var. Bırakın mühendisliği en garanti meslek sanılan öğretmen bile olmak için artık sınavlara girmek ve çok yüksek puanlar almak gerekiyor. Ha keza doktorlukta da böyle. Uzmanlığı kazanamadıktan sonra doktor olmak için beklediğiniz onca yıla yazık. Hem yarın pratisyen olmak için bile bir sınav açarlarsa şaşırmayın :) Tüm bilgisayar mühensileri iş bulacak diye bir durum yok, mal mal yatarsan hangi bölümü bitirirsen bitir yine işsiz kalırsın. Ünlü bir atasözümüzü buradan tekrar edeyim: Üniversite yan gelip yatma yeri değildir. Bir de unutmayan söyliyeyim, iş olanakları sadece türkiye'de değil tüm dünyada mevcut. Başka hiçbir meslek böyle global ölçekte çalışmanıza olanak sağlamaz. Eğer yabancı diliniz iyi ise ister ingilterede ister amerikada çalışabilirsiniz.

4. Bilgisayar Mühendisleri 500 dolara çalışıyor.
    Bu yalanın çıkış kaynağı genellikle internette forum köşeleridir. Evet 500 dolar kazan vardır. Ama 500 dolar kazanan kişi 500 doları hakediyordur. Daha fazla kazanan daha fazlasını hakeder. Herkes çalıştığı kadarını alır. Çalışmaktan kastım ders çalışmak değil. Zaten üniversiteye gelen birisinin artık eğitim öğretimi farklı olarak algılama vakti gelmiştir. Unutmayın ki ÜNİVERSİTELER İŞ BULMA KURUMLARI DEĞİLDİR. Üniversiteyi bitirene iş garantisi vermiyorlar. Birinci bile bitirseniz iş garantisi yoktur ve bu durum aslında insanlığın gelişmesini sağlayan faktördür. Böylece kendini yenileyen daha çok çabalayan çevre ile daha çok iletişim kuran daha çok kazanıyor. Ayrıca belirmeliyim ki üniversite mezunu demek en çok kazanan kişi demek değildir. Öyle olsaydı 30 yıl önceki ÖSS birincileri şimdi türkiyenin en zengini olurlardı. Ülkemizde bir çok zengin insan ilkokul mezunu bile değil. Üniversiteyi çok zengin olmak için okumuyoruz. Üniversiteyi bitirince genellikle orta zenginlikte oluruz. Ve genellikle okuyanlar okumayan kişilerin yanında onların işlerini halledebilmek için çalışırlar. Evet hayat adil değil, kimileri önde başlıyor ama bu sizin daha çok çalışmanıza mani değil. Üstelik o kadar da geride başlamıyorsunuz, Kör değilsiniz sağır değilsiniz... Bir çok insandan daha iyi bir noktadan başlıyorsunuz hayata. Bu yüzden size verilmiş konumunuzu en iyi şekilde kullanın. Her daim para peşinde koşmak yerine biraz da üretkenlik peşinde koşun. Üniversitede gezin tozun ama kendinizi geliştirmeyi ihmal etmeyin. Mezun olduktan sonra bile kendinizi geiştirmeye devam edin

Kod:
    http://www.bilgisayarmuhendisleri.com/sayfa.aspx?s=153

11. Delidoktor

Delidoktor Öğreniyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Artık nasip kısmet işi oldu bunlar ona göre:)

12. NoMoreLove

NoMoreLove   exlmanager rank8

Beğenilen Mesajlar:
    16
    Ödül Puanları:
    48
    Hacettepe Üniversitesi-Elektronik Elektronik mühendisliğinde okuyorum. Girdiğin okul da önemli ama daha çok ortalamana ve yaptığın işlere bakıyorlar(öğrenci değişimi, yabancı diller(!), katıldığın aktiviteler, aldığın konferanslar vb. hepsi etkili.)

Tabii ki her zaman inşaat mühendisi amcanız, babanız, dayınız, şirketi, holdingi, bürosu varsa oraları tercih etmek daha rahat. Hem çevre olarak hem de gelecek kaygısı daha az oluyor.

13. volkanka

volkanka Aileden rank8

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    University Students...
    Bu mesaj WhatAPity rumuzlu uyeden alinti yapildi
    Ben inşaat firmasında çalışıyorum, abim inşaat firmasında çalışıyor.
    kim 2-3 bin direkt mezuna para veriyor.
    Benim çalıştığım firmada adamlar 20000 TL den başlıyorlar ayrıca.
    İyi şirketlerde torpil her zaman lazım. ama iibf ile mühendisliği bir tutman saçma olmuş.

ülkede en çok iibf mezunu mu var mühendis mi var...

14. CezaAlp

CezaAlp Old School olduser rank8

Beğenilen Mesajlar:
    52
    Ödül Puanları:
    58
    Meslek:
    Öğrenci

Envanter:

@NoMoreLove sizdede hazırlık zorunlumu?

15. lemonade

lemonade   exlmanager rank8

Beğenilen Mesajlar:
    18
    Ödül Puanları:
    48
    Meslek:
    студент
    Rus dili ve edebiyatı

16. WhatAPity

WhatAPity Öğreniyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Üniversite Öğrencisi
    Hayır, yukarıdaki arkadaş mühendis olmalı demiş, bende diyorum ki tüm mühendislik bölümleri işe yaramıyor(müh. olayım nasıl olursa olsun, hangi bölüm olursa olsun diyen barajı geçip müh. girenler var), en iyi müh. bölümlerini kazansan bile şu nitelikleri yakalaman gerekiyor diye bir yazı yazmıştım.

Bu arada 20.000 lira maaş vererek onlarca inşaat müh. alan firmalar yok. Birkaç tane firma birkaç tane inş. müh.(Genellikle yurtdışı için) alıyor, onlarda senin dediğin gibi torpil ile. Bunun dışında genel olarak tecrübeli inş. mühendisleri (yaşa göre) 2 ila 10 bin TL arasında alıyorlar.

17. NoMoreLove

NoMoreLove   exlmanager rank8

Beğenilen Mesajlar:
    16
    Ödül Puanları:
    48
    Bu mesaj CezaAlp rumuzlu uyeden alinti yapildi
    Zorunluydu ama ben atlayıp direk bölüme geçtim. %100 ingilizce benim bölüm.

18. Rewind

Rewind   exlmanager rank8

Beğenilen Mesajlar:
    27
    Ödül Puanları:
    58
    arkeoloji yazmışsın yeni fark ediyorum :D
    Önerim onu ordan sil uğrama bile bro ilgin olabilir ama yiyecek ekmek bulamazsın 1.sınıfım ve böyle demeyen 1 hoca yok :D

19. Spiritualized

Spiritualized Tanınıyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    *Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği

bende şahsen konaklama işletmeciliği okuyorum güzeldir turizm :D

yabancı dil olarak ingilizce temel rusça/almanca seçmeli