Galatasaray'ın artıkı tamamlanma aşamasına gelen Seyrantepe Stadı, dünyada

Varyap Yönetim Kurulu Başkanı Varlıbaş, "2009'da değişen kriterleri uygulamak için projeyi değiştirdik, UEFA'nın referans göstereceği bir stada imza attık" dedi.
Seyrantepe'de devam eden Galatasaray'ın stat inşaatını gerçekleştiren Varyap-Uzunlar konsorsiyumunun ortaklarından Süleyman Varlıbaş, inşaatı son hızla süren stadın dünya spor tarihinde referans olacağını söyledi. Denetime gelen UEFA yetkilileri dahil pek çok uluslararası yetkilinin beğenisini kazandıklarını belirten Varlıbaş, "UEFA'nın geçen yıl sonu değişen standartlarıın uygulandığı ilk ve tek stat Seyrantepe'dir. Çünkü biz inşaata başladığımızda standartlar değişince biz de projemizi değiştirdik. Örneğin seyircilerin birbiriyle mesafesinde, bakış açısı için daha önce 6 derece yeterli iken şimdi 9 dereceye çıktı. Bu statta biz o açıyı yakaladık. Oysa diğer statların bunu yapabilmesi için yıkılıp yeniden yapılması gerekiyor" dedi.
Stadın yapımı sırasında kriterlerin değişmesinin Galatasaray'ın bir şansı olduğunu düşünen Varlıbaş, artık Türkiye'de, uluslararası karşılaşmalar için referans gösterilecek bir stat bulunduğunu savundu. Seyrantepe projesine ordaki kötü imajı yok etmek için girdiklerini belirten Varlıbaş şunları söyledi:

* İnşaatla ilgili olarak herşey planlı gidiyor. İnşallah sorunsuz bitireceğiz. Zamanından önce teslim edeceğiz. İş planlarının önünde gidiyoruz.
* İddia ediyorum dünyada bu özellikle, bu kalitede başka bir stat göremezsiniz. Stadı gezen UEFA yetkililerinin hepsi kaliteyi görünce şaşırdılar. Türkiye'de böyle bir şey olacağına inanmıyorlardı. Bu bile bizim için büyük bir başarıdır.

GELİRİ PEK ÇOK KULÜBE YETER

* Kulübün yapması gereken locaları da biz yapıyoruz. TOKİ istedi. Kulübün bir tek açılır kapanır çatı kısmını yapması gerekiyor. Ancak ben olsam stadın üstünü kapatmam. 15-20 milyon doları bu işe yatıracağıma kulübe oyuncular alır, performansı yükseltmeye çalışırdım. Hem stadın üstünün kapatılması bizim özel getirttiğimiz çimlere de zarar verir.
* Statlar kulüplere para kazandırmak için vardır. Çatının olmaması birşey kaybettirmez. Futbol zaten erkek oyunudur, hava ve saha şartlarının zorluğu futbolu güzelleştirir.
* Bu stat Galatasaray için büyük bir nimettir, buranın gelirleri birkaç kulübü idare eder. Bu stada sahip olduktan sonra eminim yüzleri gülecektir.
* Sahanın çimleri için Hollanda'da bir firmayla anlaştık. Yerli firmalar işlerine sahip çıkmıyor ve zamanında teslim edemiyorlar. Örneğin Trabzonspor'un sahasında gördük, iki maç sonra futbolcular sakatlanmaya başladı.

52 BİN KİŞİLİK KOMPLEKS

Daha önce ihalesi 5 kez iptal edilerek yapımı yılan hikayesine dönen, 52 bin kişilik Seyrantepe Stadı'nda TOKİ son olarak yapım işini Kasım 2009'da Varyap-Uzunlar ortaklığına 179,6 milyon lira bedelle vermişti. Kompleks ekim ayında tamamlanarak önce Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne teslim edilecek, müdürlük de stadı 49 yıllığına Galatasaray spor camiasına kiralayacak. Varyap Varlıbaşlar Holding, Seyrantepe'nin haricinde Çağlayan'da adiye binası, Tekirdağ Cezaevi Binası, Trabzon Belediyesi Hizmet Binası, Danıştay Başkanlığı Binası gibi pek çok kamu binasına da aynı anda imza atıyor.
UEFA'nın son kriterlerinin uygulandığı tek stat özelliğini taşıyor.

Tümspor / Bugün​

Ayrıca kısa bi not belirtmek isterim şuan Şükrü Saraçoğlu ve İnönü stadlarında C52 koltuk tipi kullanılmakta.Fifanın son kriterlerine göre koltuklar C90 modeli olmak zorunda.Gs C52 e göre stadın kapasitesi 65 binlere kadar çıkabiliyor bunuda ayrıca belirtmek istedim :nod:

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
ne kadar varoş bir başlık olmuş tek stat mı işte bu yüzden nefret ediyorum bu bimbomdan ulen siz daha nesiniz ki tek stat olacakmış ayy deliriyorum resmen kaçayım topicten ağzım bozulacak.

extraloob demiş ki:
ne kadar varoş bir başlık olmuş tek stat mı işte bu yüzden nefret ediyorum bu bimbomdan ulen siz daha nesiniz ki tek stat olacakmış ayy deliriyorum resmen kaçayım topicten ağzım bozulacak.
Biz fenerin hiçbi kupa almayıpda ligde başarısız olduğu halde bizi yendikten sonra övünen bir takımız.

F5liler uzaklaşsın topicten yazcaktım ki 8taşlılarında stadı çekemediğini görüyorum ve sadece gülüyorum bu duruma makara: 8)
Ps:UEFA yetkilileri stad hakkında yaptıkları yorumlarla zatn son noktayı koymuşlar.Mükemmel bir stada sahip olacak Türkiye cool2:

BrendiBelle demiş ki:
F5liler uzaklaşsın topicten yazcaktım ki 8taşlılarında stadı çekemediğini görüyorum ve sadece gülüyorum bu duruma makara: 8)
Ps:UEFA yetkilileri stad hakkında yaptıkları yorumlarla zatn son noktayı koymuşlar.Mükemmel bir stada sahip olacak Türkiye cool2:
Ulen çekememezlikle ne alakası var tosba.. Son yapılan stat heralde son kriterlere uygun olacak 1950 kriterine uygun olacak değil ya makara:

hmzsnmz demiş ki:
BrendiBelle demiş ki:
Ulen çekememezlikle ne alakası var tosba.. Son yapılan stat heralde son kriterlere uygun olacak 1950 kriterine uygun olacak değil ya makara:
isterse uydurmayabilirlerdi ama uydurmuşlar :P kalitemiz farkımız cool2:

DragStar

Öğretiyorum
hmzsnmz demiş ki:
BrendiBelle demiş ki:

:mrgreen: :popcorn:

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
yıkarım bak o statı delirtmeyin beni agh açılsın ne sorunlar çıkacaktır eminim hatta ilk maçta çökecek 500 kişi ölecektir falan şaka gibi yaa son statmış kritermiş yahu ali sami yeni yıkıp yıkıp yaptınız oynadınız o rezil köstebek yuvasında şimdi statları olacak övünecek şeyleri kalmamış da kriter diyorlar yerim ben bu stadın kriterlerini yer ihihiiii makara:

ayrıca merak etmeyin bu stat açılsın bitsin hemen bir yeni stata başlıyoruz makara:

Irony Of Fate demiş ki:
İlla uymak zorunda değil diye belirtmiştim ama arkadaşlar uymak zorunda diyorlar. :lol:
Uymak zorunda lafı nerde geçiyor iyi bak allasen :P Sadece son stat olduğu için ona göre inşa etmişler. Sen stadyumu inşa ederken eksik olsun ister misin bak bu lazım değilmiş yapmayalım der misin ? Tek stat olma özelliği yakında kaybolur zaten stadyumlar yapıldıkca.

hmzsnmz demiş ki:
Irony Of Fate demiş ki:
İlla uymak zorunda değil diye belirtmiştim ama arkadaşlar uymak zorunda diyorlar. :lol:
Uymak zorunda lafı nerde geçiyor iyi bak allasen :P Sadece son stat olduğu için ona göre inşa etmişler. Sen stadyumu inşa ederken eksik olsun ister misin bak bu lazım değilmiş yapmayalım der misin ? Tek stat olma özelliği yakında kaybolur zaten stadyumlar yapıldıkca.
Son yapılan stat deyince konu başlığınada bakınca doğal olarak böyle anlaşılıyo. :nod: Geleceğe değil şimdiye bakalım derim ben :dance:

Irony Of Fate demiş ki:
hmzsnmz demiş ki:
Irony Of Fate demiş ki:
Son yapılan stat deyince konu başlığınada bakınca doğal olarak böyle anlaşılıyo. :nod: Geleceğe değil şimdiye bakalım derim ben :dance:
Zaten şu zamanı bi olduğu gibi kabul edemedik . Hep işimize geleni kabul ettik.

extraloob demiş ki:
yıkarım bak o statı delirtmeyin beni agh açılsın ne sorunlar çıkacaktır eminim hatta ilk maçta çökecek 500 kişi ölecektir falan şaka gibi yaa son statmış kritermiş yahu ali sami yeni yıkıp yıkıp yaptınız oynadınız o rezil köstebek yuvasında şimdi statları olacak övünecek şeyleri kalmamış da kriter diyorlar yerim ben bu stadın kriterlerini yer ihihiiii makara:

ayrıca merak etmeyin bu stat açılsın bitsin hemen bir yeni stata başlıyoruz makara:
O köstebek yuvası dediğin yeri dünyanın her yerinde cehennem diye biliyolar. Yıllarca samiyeni kıskandınız naptıysanız daha fazla sesiniz cıkmadı statı 2 katı büyüttünüz bile hatta ama oda çare olmadı simdi yeni stat yapsanız nolucak yine biz yine biz :)) summer3:

Absence

İnşaası en uzun süren stad da buydu sanki hatta bu sene 2. yarıya yetişemeyebilir diyorlar :mrgreen:

Yukarı Alt