Arkadaşlar Türkiye'deki yabancı dil eğitimi çok düşük tatile gittik.Orda Almanyada yaşayan türk arkadaşlar edindik.Onlarda anladığım kadarıyla 1 ve 2 sınıfta tüm herşeyi almanca olarak öğreniyorlar 3 ve 4 de İngilizce olarak öğreniyorlar.5 ve 6 ise Fransızca ile bir dil seçiyorlar ve tüm herşeyi o dilde ögreniyorlar. Arkadaşım birde özel ders alıp Rusça öğreneceğim diyor.Bizde ise 4 Üncü sınıftan Lise1 e kadar How are you? Fine Thanks and you öğretiliyor.Özel ders alıp Yabancı dil olarak 25 Yaşıma kadar İngilizce,İspanyolca,Almanca ve Rusça öğrenmeye çalışacağım bu dilleri öğrendiğimde daha iyi bir iş bulabileceğimi düşünüyorum.

Bunlar okadar kolay değil ülkemizde hiç bir dil prtaiksiz gelişmez imkanın varsa rusça öğren vede imkanın varsa rusya da bir süre kal

Bende Almanyada yaşıyorum ve 4 dilim var (Türkçe, Almanca, İngilizce ve Hollandaca).. Türkiyede benimle yaşıt olan kuzenlerimle ingilizce konuşmak istedim ve dediğin gibi ingilizceleri malesef "How are you?", "Fine Thanks and you" gibi cümlelerden ibaret olduğunu öğrendiğimde şok oldum aynı zamandada çok üzüldüm..
Size iki sorum olacak:
1. Benim yaşım 18. Bir kaç sene sonra Türkiye´ye temelli dönüp, Almanca veya İngilizce öğretmeni olabilirmiyim? - Bir tanıdık bana bir kaç sınava girdikten sonra olabilirsin dedi, doğrumu?
2. Türkiye´de hiç okula gitmedim, bu yüzden türkiyede neler öğretiliyor hiç bir bilgim yok, sorun olurmu?

türkiye çocuklarını dünya çapına göre yetiştirmiyor evde oturup sadece ders çalışacak ve ilerde sadece karnı doyacak şekilde yetşiriyor amaç devlet okutuyor musunuz diye sorduğunda evet diyebilmekten başka birşey değil hangimiz diyebilir ki okulda öğrendiğim ingilizceyle çok rahat konuşabiliyorum anlaşabiliyorum diye..
ama biz böyleyiz çalışmayıda sevmiyoruz nereye varabiliriz ki bu halimizle..

Bu konu ile ilgili Oktay sinanoğlunun Çok mükemmel örnekleri ve düşünceleri var "BYE BYE Türkçe"
kitabında nokta saptamalar.(gerçi kitabın konusu biraz başka ama arasında doğru saptamalar var)

Kısacık bir örnek vereyim :D o türkiyedeki yabancı dil eğitimini şöyle tanımlıyor :

Az bilenlerin hiç bilmeyenlere ögrettigi bilim, bilim degildir.(ingilizce den söz ediyor.)

ProAnqeLLs demiş ki:
Arkadaşlar Türkiye'deki yabancı dil eğitimi çok düşük tatile gittik.Orda Almanyada yaşayan türk arkadaşlar edindik.Onlarda anladığım kadarıyla 1 ve 2 sınıfta tüm herşeyi almanca olarak öğreniyorlar 3 ve 4 de İngilizce olarak öğreniyorlar.5 ve 6 ise Fransızca ile bir dil seçiyorlar ve tüm herşeyi o dilde ögreniyorlar. Arkadaşım birde özel ders alıp Rusça öğreneceğim diyor.Bizde ise 4 Üncü sınıftan Lise1 e kadar How are you? Fine Thanks and you öğretiliyor.Özel ders alıp Yabancı dil olarak 25 Yaşıma kadar İngilizce,İspanyolca,Almanca ve Rusça öğrenmeye çalışacağım bu dilleri öğrendiğimde daha iyi bir iş bulabileceğimi düşünüyorum.
almanyadaki bütün okulların kalitesi kesinlikle bu değildir

türkçenin dil yapısı diğer tüm dillerden farklı olduğu için zor olarak öğreniyoruz diğer dilleri

invaders

Bilgiliyim
ewet egitim kötü ya
bende tatil bi çocuk vardı onunla konuştum almanyada yaşı yo bilgidi diller -Türkçe-Almanca-Farsca-bi fransızca dil tercih i yapmış 16-17 yaşlarında

NuK3R3 nereye gittin tatile ben Marmaris Resort spa & Hotel e gittim Otelin %50 Si Rusya(Moskova'dan) %20 i Almanya (Deutschland) %20 Türkiye Geri kalan %10 Hollandalı filan

Replay demiş ki:
HeYeCaN_YoK demiş ki:
Replay demiş ki:
türkçenin dil yapısı diğer tüm dillerden farklı olduğu için zor olarak öğreniyoruz diğer dilleri
Tembel olduğumuz+sistemde kaynaklanan bozukluklar demek istedin galiba.
Hayır...
Türkçe sondan eklemeli bi dildir ingilizce gibi değildir
Tamam onu herkes biliyor ama ben diyorumki senin benim kısacası bizim ingilizce-almanca v.s bunun gibi dilleri öğrenememizdeki suç bizdemi yoksa küçük küçük saçma nedenlerdemi?

Yabancı ülkelerdeki türkler nasıl öğreniyor.Sadece onlar akıllı biz geri zekalımıyız tüm Türkiye olarak.Bence düzgünce Almanyadaki gibi yapılsa herkez öğrenebilir.Ben tatilde bilmediğim kelimeleri öğrendim rusçada iyi akşamlar hoşgeldi demeyi biliyorum almancada özür dilemeyi öğrendim mesela oradakı kız arkadaşımı üzmüştüm itemeden diğer Almanyadan gelen Türk arkadaşa sordum nasıl özür dileniyor diye.Sorun bizlerde değil devletin umursamaması ve öğretmenlere soruldugunda öğretiyoruz demesidir.

ProAnqeLLs demiş ki:
Yabancı ülkelerdeki türkler nasıl öğreniyor.Sadece onlar akıllı biz geri zekalımıyız tüm Türkiye olarak.Bence düzgünce Almanyadaki gibi yapılsa herkez öğrenebilir.Ben tatilde bilmediğim kelimeleri öğrendim rusçada iyi akşamlar hoşgeldi demeyi biliyorum almancada özür dilemeyi öğrendim mesela oradakı kız arkadaşımı üzmüştüm itemeden diğer Almanyadan gelen Türk arkadaşa sordum nasıl özür dileniyor diye.Sorun bizlerde değil devletin umursamaması ve öğretmenlere soruldugunda öğretiyoruz demesidir.
öyle ben şöyle demeyi bilimiyorum böyle demeyi biliyorumla bi iş olmaz dili öğrenceksen her şekilde öğreneceksin öyle kelime ezberiyle olmaz :thumbsup:

Annem bir hafta önce Malatyada idi orda milli egitim bakanliginda bir almanca ögretmeni ile konusmus ve benim ögretmen olmak istedigimi söylemis vs vs..
Aralarinda gecen almanca bir diyalog:

Annem: Wie lange sind Si-e schon Deutsch-Lehrer?
Ögretmen: Ja.

Türkcesi..

Annem: Ne zamandir almanca ögretmenisiniz?
Ögretmen: Evet.

Yani almanca ögretmeni bile almanca bilmiyorsa.. daha ne diyim ben :?

PS: Son derece iyi almancam ve ingilizcem olmasina ragmen türkiye´de liseyi ve üniversiteyi okumam lazimmis.. 1500 lira maas icin deymez.. vazgectim.

okullardaki müfredat ögrencilere yeterli yabancı dil öğretmiyor.Fakat bizim insanlarımızın cogunun niyetide zaten yabancı ülkelerde konusmak değil.İngilizce dersinden gecmek.. :beer:

Yukarı Alt