Atalay, "Suç Oranlarını Azalttık. Hizmetlerimizi İnsana Saygı ve İnsan Hakları Yönünden Çok Önemli Görüyoruz." Dedi.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, AK Parti hükümetleri döneminde Türkiye'ye huzur geldiğini belirterek, "Uygulanan politikalarla suç oranlarını azalttık. Hizmetlerimizi insana saygı ve insan hakları yönünden çok önemli görüyoruz." dedi.Bakan Beşir Atalay, Adana'da Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (MOBESE) Merkezi'nin açılışını gerçekleştirdi.

MOBESE çalışmalarının büyük oranda tamamlandığını belirten Atalay, "Çalışmalarımız büyük illerimizde tamamlandı, bazı yerlerde devam ediyor. Bu yılın sonuna kadar Ankara dahil, illerimizin hemen hemen tamamına yakınının MOBESE'ye kavuşmasını bekliyoruz. Özellikle Bodrum gibi büyük turizm bölgelerimizde de bu sistem kuruldu ve çalışmaya başladı." diye konuştu.

Önleyici kolluk hizmetlerine de büyük önem verdiklerini vurgulayan Beşir Atalay, "Suç işlendikten sonra tabii ki en kısa sürede olayı aydınlatmak, failleri bulmak güvenlik güçlerinin görevidir ama daha da önemlisi devlet ve hükümet olarak suç oranların düştüğü ve daha az suç işlenen bir toplum için çalışıyoruz. Daha huzurlu bir toplum için çalışıyoruz. Ve önleyici kolluk hizmetlerine büyük önem veriyoruz. Onun için bu teknolojik imkanı getiriyoruz. Bu sistemin çok faydası, çok önleyici oldu. Şehirlerimizde, ana caddelerimizde hem trafik açısından hem de genel suçlar açısından kapkaç, gasp ve hırsızlık gibi suçları önleme açısından çok faydalı oldu. Ticari hayatın yoğun olarak yaşandığı şehirlere huzur getirdi. Daha güvenli bir hayatı getirdi." şeklinde konuştu.

Toplum destekli polis birimi kurarak, devlet vatandaş işbirliğini güçlendirdiklerini ve polis ile vatandaş arasında köprü kurduklarını ifade etti.

Atalay, "Önleyici kolluk hizmetleri olarak diğer çalışmalarımızda var. Güvenlik birimlerimize son iki yılda çok önemli hizmet içi eğitimler verdik. Güvenlik birimlerimiz vatandaşa iyi davranacak. Vatandaşlarımızla daima iyi diyalog kuracak. Onlara sevgiyle ve şefkatle muamele edecek. Hatta toplum destekli polis birimi oluşturduk. Önce pilot uyguladık, şimdi 81 ilde bunu yaygınlaştırıyoruz. Bu birimin tek görevi vatandaşlarımıza daha yoğun ilgi göstermektir. Vatandaşlarımızın polise desteğini ve sevgisini sağlamaktır. Jandarmada da bunu aynı şekilde yürütüyoruz. Güvenlik personelimiz insan ilişkilerinde daha sıcak ve daha olumlu tutum içinde olacak. Artık o işkence ve kötü muamele gibi konuları anmıyoruz bile. Hatta hatası olanlar hakkında en kısa sürede işlem yapıyoruz. Zaten işkenceye sıfır tolerans hükümetimizin ta en başta uyguladığı bir politikadır. Ben şunu gözlemliyorum. Güvenlik güçlerimizle vatandaşlarımızın ilişkileri şu anda daha iyi. Herkes birbirini daha iyi anlıyor. Birbirine daha iyi muamele ediyor." ifadesini kullandı.

2009'u polis merkezleri yılı ilan ettiklerini anlatan Bakan Atalay, şunları söyledi : "Polis merkezleri dediğimiz, karakollarımızdır. Türkiye genelinde bin 300 civarındaki karakollarımızın tamamını fizik yapısını ve iç donanımını, temizliğini gözden geçiriyoruz. Daha şeffaf ve daha açık ve mutlaka hepsi kayıt altında. Kamerasız hiçbir nezarethanemiz kalmıyor. Ve bunları biz insana saygı ve insan hakları yönünden çok önemli görüyoruz. Bu hem vatandaşımıza güven verecek hem de güvenlik görevlilerimizi haksız suçlamalardan kurtaracaktır."

AK Parti hükümetleri döneminde şehirlere huzur geldiğini ifade eden İçişleri Bakanı Beşir Atalay, "Uluslararası istatistikler elimizde, çünkü rakamlarla çalışmayı seviyorum. Onlar somut göstergelerdir. Şehirlerimiz büyüyor, nüfusumuz artıyor ama suç oranlarımız azalıyor. Özellikle son birkaç yılda kapkaç gibi suçlar yok oldu. Hırsızlıkta yüzde 20 azalma var. Trafik üzerinde yoğun çalışıyoruz. Trafiğe çok ağırlık veriyoruz çünkü çok insan kaybediyoruz. Yeni bir otoban trafik sistemi kurduk. Aşırı hız sebebiyle otobanlarda ölümlü kaza daha çok olmaya başladı. Otobanlar ulaşım açısından iyi ama çok sürat yapılıyor. Otoban polisimiz özel eğitim aldı, bundan sonra otobanlarda da çalışmalarımızı artıracağız." dedi.

Yukarı Alt