1. Reklam

1. joysro
      ledas
      jungler
      keasro
      zeus
      karantina

Türkiye'de Metal Müziğin Gelişememe Sebepleri!

1. NiGHTMaRe

NiGHTMaRe Aileden rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Başlığı okuyunca, "Nasıl ya, nerede gelişmiyor, mis gibi bir dolu grup var, organizasyon var" diyenler olabilir. Olmasa bile metal müziğin memleketteki en büyük forumunda böyle bir genelleme yapacaksam açıklamalarımı da yaparım.

İstatislikler üstünden gidelim.
    Tarzında ülkede bir numara olmuş gruplar kabaca hangileridir?
    Pentagram (Mezarkabul)
    Cenotaph
    Decaying Purity

Bu üç grup da albümlerini yalnız ülke içinde değil, dışında da pazarlama statüsüne ulaşmış ve farklı ülkelerden de birçok pozitif eleştiri almış, az da olsa ülke sınırları dışında da tanınabilme şansına erişmiştir. Tüm bunların ötesinde ülke sınırları içerisindeki gruplardan çıkmış albümler içerisinde en yüksek altyapılı kayıt teknolojleri bu gruplarca kullanılmıştır ve yine en kral miksajlar da bu gruplara aittir.

Ülkemiz sınırlarında bugüne dek kurulmuş, en az bir konsere imza atmış grup sayısı sanıyorum yüzlercedir. Fakat tüm ülke sınırları ele alındığında şu anda aktif olan grup sayısı tahmin ediyorum ki 50'yi geçmez.
    İzmir'den bildiklerim FAQ, Erythrocyte, Gates of Eternity, hardcore da sayalım, Mosh Pit Project. Bilmediğim de bir o kadar grup olsa yuvarlak hesap 10 diyelim.
    Ankara, güzel Ankara. Death metal ve türevi gruplarıyla ülkede tarzda birinciliği elinde tutan Ankara'da 20 aktif grup var farzedelim.
    Bursa'ya 10 diyelim.
    Küçük şehirlere 10 diyelim.
    İstanbul'a 40 diyelim.

100 etti. (90 ama hadi onu da yuvarlayalım)

Ülkede 2011 itibariyle aktif olan tam 100 tane metal grubu olduğunu düşünürsek, kaç tanesi yurt dışına albüm gönderiyor? Anlaşması var?
    Bu soruya benim cevabım hiçbiri, çünkü uzun süredir piyasayı takip etmiyorum, ama iyimser olursam 5 taneden fazla grubun anlaşması olduğunu sanmıyorum. Ki o bile ütopik bir rakam ama hadi öyle diyelim.

5/100 tanınabilitesi olan grup.

Çok düşük değil mi oran? En iyimser halimizle bile 20 gruptan 1 tanesini sınırlar dışında isim yapabilme ihtimaline sahip görüyoruz.

Neden?

Arkadaşlar bir metal forumunda gördüm.Tamamen alıntıdır benim yazdığım birşey değil ama arkadaş çok iyi bir noktaya değinmiş.Sizin düşünceleriniz neler acaba?

2. NighTwaLkeR

NighTwaLkeR Bilgiliyim rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle eklemek istediğim bir grup var: "Almora".

Ülkede metal müziğin gelişmemesinin başlıca sebebi, sosyo-kültürel yapıdır. Ülkemiz gelenekçi, içinde yaşadığı sosyal ve bilimsel paradigmalardan kolay kolay kopamayan, kopacak gibi olduğunda da silah zoruyla bir asır geriye dönen paradoksların içinde boğulmaktadır. Tabii ki sadece müziğin bile dogmatik bir düşünce yapısıyla "günah" olduğu düşüncesi, ve muhteşem genelleme kapasiteleriyle, dedelerimiz tarafından, "satanist" statüsüne sokulan metal-rock camiası gelişmemeye mahkumdur..

3. Nina Ricci

Nina Ricci   exlmanager rank8

Beğenilen Mesajlar:
    10
    Ödül Puanları:
    38
    Cehennem geceleri 8)

Pentagram'ı biliyor ve dinliyorum fakat şu vakite kadar gelişmemişse daha da gelişmez , değişmez yurdum insanı ki kişisel tercihdir kimse karışamaz.

4. NiGHTMaRe

NiGHTMaRe Aileden rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    İyi bilirim satanist damgası yemeyi.Hala da o damgayla yaşıyorum.Çevremdeki nerdeyse herkez tarafından sato diye çağırılırım.Bazıları diyor" ilk başlarda ne güzel sadece metallica dinliyordun.O güzelde gidip niye satanist müzikleri dinliyorsun ( rammstein, d.borgir, arch enemy).Böyle bir anlayış devam ettiği sürece bu metal müzik çapı da böyle devam eder.Kültürü geliştirmek yerine eskilere bağlıklı kvar ve anlamıyorum.Eskiler herşeyi çok mu iyi biliyormuş?

Bknz:
    -Mert'e gidelim mi?
    -Hangi Mert?
    -Sato cool2:

5. RiqueLme

RiqueLme Bilgiliyim rank8

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    @1 hani özet o kadar yazı uzun bro özet geç pi Lis.

@Limanerg
    adamlar haklı ne o satanist gibiler bööö

6. Uprising

Uprising   rank8

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    38
    :headbang:

7. NiGHTMaRe

NiGHTMaRe Aileden rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    :detective:

8. Chorus

Chorus   Admin rank8

Beğenilen Mesajlar:
    228
    Ödül Puanları:
    63
    genel bir yorum yapayım ; Türkiye'de değil metal müzik hiçbirşey gelişmiyor ki nedeni de çok basit altyapı yok eğitim sistemi yok ekonomik düzey yetersiz bla blaaa.

hani futbolumuz hangi noktada en son hangi şöhret yetişmiş.
    hani yüzme şampiyonumuz kim.
    olimpiyatlarda hangi madalyayı ne zaman almışız.

yaz yaz bitmez bu bağlamda bir ingiltere gibi olmamıza tam 500 yıl var...

9. Extrowe

Extrowe   gamer rank8

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Okulda bunların %10000 benzerini söyledim diye adım abd savunucusuna çıktı makara:

10. Wax Whine

Wax Whine   Admin rank8

Beğenilen Mesajlar:
    9
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Psikolog
    ülkemizden metal konusunda bir sey olmaz. Bizim ülkemiz metali kaldıramaz. Bünyemizde yok. Kaldı ki özgüven de yok üzülerek söylüyorum fazla yetenek de. Ciddi şekilde vokal gitarist davulcu kısaca her seyden cok eksiğiz ya. 3 aydır erkek vokal bulamıyorum ya yarısmalara katılamadık.

11. NiGHTMaRe

NiGHTMaRe Aileden rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Kıza ne oldu bro?
    ps.Aaaa ben burdayken hiç yakıştıramadım başkalarına sormanı :P Belkim sesim güzel çıkar mikrofonda :lol:

12. NighTwaLkeR

NighTwaLkeR Bilgiliyim rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Tarzınız neymiş ?

13. zeki_ce

zeki_ce Öğretiyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Çok basit^^
    Kültürümüzle yakından uzaktan bağlantısı olmadığı için.
    Daha yeni yeni tanıştığımız için.
    Daha dün tanıştığınız bir insanı hemen sevmiyorsunuzdur eminim.
    Ama tanıdıkça ve kendinize yakın hissettikçe seviyorsunuz.
    Ona bakarsan opera da gelişemiyor ülkemizde.
    Herneyse saçmaladım ben.aldırmayın. makara:

14. Chorus

Chorus   Admin rank8

Beğenilen Mesajlar:
    228
    Ödül Puanları:
    63

bizde bir dönem çok toyken böyle mağdur oluyorduk ama şimdi cümle kurduğumda aksini kurdurtmuyorum 8)

ülkenin hali ortada biriniz yurtdışına çıkın ve farkı görün sonra karşınıza çıkana söyleyecek 2 satır cümlenir olur hepsi o makara:

15. Necrophiliac

Necrophiliac Keşfediyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Gelişemiyor diye bir şey yok. Yerli gruplarımız gayet kaliteli ve üst düzey müzik yapmakta ve sayıldığı kadar da az değil. Asıl gelişmeyen kitledir. Herkesin kendini otorite zannetmesi bir yana kitlenin %90 ını da bir halttan anlamıyor diyerek ayırırsak elde hiç bir şey kalmıyor zaten. Bu sebepten asıl gelişmeyen kitledir, müzik değil.

Chopstick Suicide'ı dinleyin, gelinen noktayı göreceksiniz. :beer:

16. Ural_Tulga

Ural_Tulga Öğretiyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Barbarlıktan beslenen bir müzik türü Safkan Türklerde barbar olmadığına göre tam barbar batılılar ve kuzeylilere göre bir müzik tarzı.

17. Anonymous

Anonymous Guest

bunlar boş işler elin satanistlerine özeneceklerine kendi ecdadına özensin varsın geri kalsın metal müzikmi neyse
    bunlara özenen benim neslim belli değil ben türk soyundan müslüman soyundan gelmiyorum diorsa istedigi gibi geliştirebilir

18. Schweppes

Schweppes Bilgiliyim rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    Bunun Türklüğe Müslümanlığa çekilmesi ne kadar yanlışsa metal müziğin gelişme oranıyla ülkenin gelişmesini bir tutmakta bir o kadar yanlış her insanın kendine özgü müzik zevki vardır.Fakat birde ülkelerin genel olarak dinlediği müzikler vardır bunlar genelde geleneklerle ilgilidir.Örneğin ben Sagopa Kajmer dinliyorum çıkın sokağa sorun Sagopa kim diye belli bir yaşın üstündeki çoğu kişi cevap veremez.ABD ye bakacak olursak bizde rap'in r si yokken onlarda yüzlerce rap grubu vardı.Orada sokağa çıkıp sorsanız eminim ki bir çok kişi Eminem i , 50 cent i bilir.
    Size katılmıyorum.Çoğu spor dalında ülkemiz başarılı sayılabilecek kadar iyidir.Size en iyi örnek verebileceğim kulüp Fenerbahçe Spor Kulübüdür.Fakat bunlardan tv programlarında pek söz edilmediği için bilinmiyor.

Birkaç Örnek ;

http://www.fenerbahce.org/atletizm/detay.asp?ContentID=25505

http://www.fenerbahce.org/icerik/haber/25352/

http://www.fenerbahce.org/icerik/haber/25346/

http://www.fenerbahce.org/icerik/haber/25282/

Bunlar sadece Fenerbahçe'nin resmi sitesinden aldığım atletizm haberlerinin 1 . sayfasıdır.Araştırırsanız bulabilirsiniz...

19. Necrophiliac

Necrophiliac Keşfediyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Barbarlıkta yanımıza bile yaklaşamazlar. Onların barbarlık saydıkları şeyler bizi biz yapan şeylerdir.Bizim barbarlığımız yanında onların savaşçılıkları devede kulak kalır. Müziği kültürel yönden eleştirenleri de garipsiyorum açıkcası. Pop müzik dinleyip hoplayıp zıplamak istemeyen ERKEKler metali tercih etmiş bundan zevk almışlardır. Kaldı ki TÜRK milliyetçisi gruplara kadar bir çok konudan bahseden metal grupları vardır. Kültürel değerlerle renklendirilebilir ancak kısıtlanamaz müzik. Çünkü evrenseldir. TSM de seviyorum METAL'de. Sorsanız Türkçü-Turancı bir gencim. Bu bir çelişki değil gayet normal bir durumdur.

20. _Kriptex_

_Kriptex_ Tanınıyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Muhasebe
    Varsın ole tanısınlar arkadasım sıkma canını senin gonul verdigin bişey kendi toplumunun etik kurallarına karsı oldugu surece Turkiye oldugu yerde sayar bole kaldı ki Rammstein'e sato diyen cahil toplum 1 kez olsun dinlemişmidir acaba ben ne rockcıyım nede rapci nede baska bişey kulagıma guzel gelen herşeyi dinlerim kendime gore iyi guzel dedigim şeyide savunurum

Bkz. Rammstein - Du Hast
    Rammstein - Mein Herz Brennt (umarım dogru yazmısımdır makara: )
    Ben bu sarkılarla tanıdım "Rammstein'i"