Dilimiz..
Ana dilimiz..
Atalarımızın bizlere en büyük mirası..

Korumamız gereken ,gelecek nesillere aktarılabilecek en önemli kültür öğemiz..
TÜRKÇEMİZ…

Diğer bir yazımda gençler ve kültür emperyali zmi konusuna dikkat çekmek istemiştim.Ne kadar dikkatler i çekmiştir bilemiyor um ama o konuyla şuan okuduğunuz konuyu ard arda okumanızı tavsiye ederim,tehlikenin boyutlarını daha iyi görebilmeniz için…

Osmanlı’nın son zamanlarında ve cumhuriye timizin ilk elli yılı,Türkçemize Arapça ve Farsçadan binlerce kelimenin geçtiği,dilimizin bu dillerin istilasına maruz kaldığını söylemek yanlış olmaz.Bu istilanın bittiğini zannetmey e başladığımızda ise Türkçemiz,bu kez de dünyanın en çok konuşulan dillerind en olan İngilizcenin sömürüsüne maruz kalmaya başladı.Bu sömürü o boyutlara ulaştı ki,neredeyse Türkilizce diye yeni bir dil ortaya çıkartıldı..! Yeni açılan dükkanlara,televizyon ve radyo kanallarına yabancı isimler vermek günümüz modası haline geldi.Öyle ki,V’nin yerine W,K’nın yerine q,KS’nin yerine ise X,Ç’nin yerine CH kullanılmaya başlandı.Yabancı hayranlığı almış başını gidiyor,gençlerimiz fena halde TURKCHE konuşuyor..! Bu gençlerimiz gelecekte doğacak çocuklarına da “Ayshe,Shengul,Shakir,” isimlerin i koyarlars a şaşmamak gerekir..
Forum sitelerin e girip bakın sanal alemde; Pek çok genç “choq gusel,abijim,manyaq superr olmush” gibi absürd kelimeler le yazışıyorlar..! Mesajlarını okurken inanın ne anlatmak istedikle rini çözmekte güçlük çekiyorum.Müzik zevkleri tamamen dış kaynaklı müziklerden ibaret.”Rap yada hiphop” denen sözleriyle gençleri şiddete yönelten ,kulağı küpelilerin,burnu deliklile rin müzik zevki artık liseli gençlerimize hatta ve hatta ilkokul çocuklarımıza kadar ulaşmış durumda..Önlem alınmazsa önümüzdeki 30-40 yıl içerisinde ansiklope dilerden Dede Efendi’nin,Türk Sanat Müziği üstadları Pınar’ların,Kaynak’ların,Münir Nurettin Selçuk’ların isimlerin i de silerler. .!

Sosyal hayatlarımıza veda edip,günümüzün büyük bölümünü bilgisayar başında geçiriyoruz.”Online” sohbetlere dalıp,sanal dünyanın sanal yüzleriyle “slm”laşıyor,ayrılırken “bye”laşıyoruz..Gerçek hayatta hasbihal etmek,hal hatır sormak dururken “slm”laşmak ve “bye”laşmak kolayımıza geliyor..
Şükür ki dilbilimcilerimiz Computer adlı insanı robotlaştırma aletine Bilgisayar ismini koyabilmişler.Ama gençlerimize zor geliyor bilgisayar yazmak ,PC daha kolaylarına geliyor,dillerini katlettiklerini unutarak. .

Dil,bir ulusun en önemli kültür öğesidir. Diline sahip çıkamayan uluslar ileride toprağına da sahip çıkamaz..! Acı tabloyu gözler önüne sermek boynumuzun borcudur. .

İnternet sayfalarında gezinirken rast gelen bir karşılaştırmayı sunmak istiyorum sizlere;

Yıl: 1965
"Karşıma âniden çıkınca ziyâdesiyle şaşakaldım.. Nasıl bir edâ takınacağıma hükûm veremedim, âdetâ vecde geldim. Buna mukâbil az bir müddet sonra kendime gelir gibi oldum, yüzünde beni fevkalâde rahatlata n bir tebessüm vardı.. Üstümü başımı toparladım, kendinden emin bir sesle 'akşam-ı şerifleriniz hayrolsun' dedim.."

Yıl: 1975
"Karşıma birdenbir e çıkınca çok şaşırdım.. Ne yapacağıma karar veremedim, heyecandan ayaklarım titredi. Ama çok geçmeden kendime gelir gibi oldum,
yüzünde beni rahatlatan bir gülümseme vardı.. Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle 'iyi akşamlar' dedim.."

Yıl: 1985
"Karşıma âniden çıkınca fevkalâde şaşırdım.. Nitekim ne yapacağıma hükûm veremedim, heyecanda n ayaklarım titredi. Amma ve lâkin kısa bir süre sonra
kendime gelir gibi oldum, nitekim yüzünde beni ferahlatan bir tebessüm vardı.. Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle 'hayırlı akşamlar' dedim.."

Yıl: 1995
"Karşıma birdenbir e çıkınca çok şaşırdım.. Fenâ hâlde kal geldi yâni.. Ama bu iş bizi bozar dedim. Baktım o da bana bakıyor, bu iş tamamdır dedim..
Manitayı tavlamak için doğruldum, artistik bir sesle 'selâm' dedim.."

Yıl: 2006
"Âbi onu karşımda öyle görünce çüş falan oldum yâni.. Oğlum bu iş bizi kasar dedim, fenâ göçeriz dedim, enjoy durumları yâni.. Ama concon muyum ki ben,
baktım ki o da bana kesik.. Sarıl oğlum dedim, bu manita senin.. 'Hav ar yu yavrum?'"

Yıl: 2026
"Ven ay vaz si hör, ben çok yâni öyle işte birden.. Off, ay dont nov âbi yaa.. Ama o da bana öyle baktı, if so âşık len bu manita.. 'Hay beybi..'"

Belki de pek çoğunuz bu karşılaştırmayı okurken tebessüm etti,ağlanacak halimize gülüp geçiverdik…

Türk edebiyatının en başarılı nesir yazarlarından Cemil Meriç diyor ki; “Kamusa (sözlüğe) uzanan el,namusa uzanmıştır” diye..Dil imiz,kültürümüz büyük bir saldırı altında.Yabancı güçler dilimizi değiştirerek bizleri kültürümüze yabancılaştırmak gayretind eler.Gençlerimizin çoğu ise maalesef bu oyuna alet olmaktadır.(içlerindeki vatan-millet sevdalısı,dilini güzel konuşan,kültürüne,gelenek ve göreneklerine bağlı,Türk Halk Müziği ve Sanat Müziği dinleyen arkadaşlarıma şükranlarımı sunarım,kim bilir belki de Türkçe yaşarsa,yaşatılırsa,onların emeğiyle olacak..)

ARTIK UYANMA VAKTİ,GENÇLERE SAHİP ÇIKIP ONLARI MİLLİ KÜLTÜRE ÇEKME VAKTİ.DİLLERİNİ SEVDİRME VAKTİ..

Lütfen ama lütfen dilimize sahip çıkalım..Türkçemizin Turkcheleşmesine İZİN VERMEYELİM..

“Türkçe’yi:

Konuşma dili olarak şarkı türkü söyler gibi
Yazı dili olarak hatasız kullanabilen
Sanat dili olarak, güzelliğine güzellikler katabilen,
Bilim dili olarak, gelişmesine baş koyabilen
Yurdum insanı sevdalılar aranıyor !..
Kendine, yurduna, ulusuna güvenen
Türkçe’yi onuru övüncü bilenler birleşin
bu sevdayı yaşatın.

Türkçe’mize sahip olalım ki
Sahibimiz olmasın.”

Yapacağınız şey çok basit ; birisi eğer düzgün Türkçe kullanmıyorsa helede dilimize yabancı sözcükler katıyorsa onu uyarmak .

Unutamayalım ki eğer Türkçe giderse Türkiye gider.

Lütfen foruma atılan mesajlarda Q-W-X yada SH(ş)- CH(ç) ve bunlara
benzer Türkçe’mizi katleden harfler kullanılıyosa eğer bu üyeleri
uyaralım…Bir kişiyi bile değiştirebilirsek bu kardır.

İlgi göstereceğinize eminim şimdiden hepinize de teşekkürler…
Vurdular mı dilimden beni
böler alırlar elimden ülkemi.

Çünkü Türkçe Türkiye’dir. Türkiye Türkçe
.

- Resim Silinmiş.

[youtube]QKSZ-ry0eOI&feature=related[/youtube]
http://www.youtube.com/watch?v=QKSZ-ry0eOI&feature=related
- Resim Silinmiş.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
kardeş çok güzel çok cici bi topic olmuş dilimizin ne kadar ingilizceye döndüğünü görüyoruz.Ama bence normal eğer Dünyada bizim dilimiz konuşuluyor olsaydı amerikanlar how are you bebeğim derdi.Bence biz onların dilinin eğitimini aldığımızdan böyle

Bununla ilgili bir ton konu açılıyor her defasında uyarılar yapılıyor ama uymayanlar hala var [En azından sitemizdenbahsediyorum.] Bir laf vardır , bir şey insan olana bir kez söylenir . Uymamakta ısrar edenlere yapacak birşeyimiz yok maalesef.

ben konuyu açana değil konuya gülüyorum

ayrıca bunu vatani bir görev kadar kutsal görme bence :wink1:

Kendim için demedim zaten. Konuda gülünecek ne var ?

CehenneT demiş ki:
Vurdular mı dilimden beni
böler alırlar elimden ülkemi.

Çünkü Türkçe Türkiye’dir. Türkiye Türkçe
Sözü iyice ezberle sonra gel burda o sözünü bir daha söyle.

Peki başlayalım o zaman ..

Türkçe ne kadar Türkçe biliyor musun sen ?

Bak bakalım kaç tanesi nerden geliyor ? Osmanlıca dediğin dil Farsça ve Arapçanın karışımıdır . Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra ortaya çıkmaya çalışan Türkçe ne kadar öz ve katıksız olabilir sence ?

"selamun aleykum" son 7 senede en çok duyduğum kelime grubu Türkçe mi ? TABİKİ HAYIR . Bu ülkede bu iktidarda sen Türkçe olduğu için bir mekana "selam" dye girersen sana " aleykum selam " derler hangi Türkçe hangi Türkiye hangi insanlar bizim tartışma konumuz ? .

Ağustos dediğimiz ay bir İngiltere kralının ismi (bknz.AGUST) her Ağustos dediğimizde o adamın ismini yad etmiş anmış ve hatırlamış oluyoruz bunu gibi bir çok kelime girmiştir Türkçe'ye İngilizce ,Arapça,Farça,Fransızca.

Mimiklerimiz bile değişti A.B.D yapımı filmlerden ,yemek yeme alışkanlığımız değişti hayata bakışımız değişti.Bugün müslümanlık bile teröristlik olarak gösteriliyor.

Anlayacağın şöyle boynumuzda Amerikan tasmasını çıkartmadan Türkçemiz böyle olcak

Neden sence sırf İngilizce sözlerle katlediyoruz Türkçeyi bak bakiyim boynumuzdaki tasmada" MADE in ? " ne yazıyor :wink1:

sana olan söylemin sebebi buydu bu arada :arrow: http://www.extraloob.com/forums/viewtopic.php?f=678&t=47912&hilit=

EFendi demiş ki:

Bak bakalım kaç tanesi nerden geliyor ? Osmanlıca dediğin dil Farsça ve Arapçanın karışımıdır . Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra ortaya çıkmaya çalışan Türkçe ne kadar öz ve katıksız olabilir sence ?

"selamun aleykum" son 7 senede en çok duyduğum kelime grubu Türkçe mi ? TABİKİ HAYIR . Bu ülkede bu iktidarda sen Türkçe olduğu için bir mekana "selam" dye girersen sana " aleykum selam " derler hangi Türkçe hangi Türkiye hangi insanlar bizim tartışma konumuz ? .

Ağustos dediğimiz ay bir İngiltere kralının ismi (bknz.AGUST) her Ağustos dediğimizde o adamın ismini yad etmiş anmış ve hatırlamış oluyoruz bunu gibi bir çok kelime girmiştir Türkçe'ye İngilizce ,Arapça,Farça,Fransızca.

Mimiklerimiz bile değişti A.B.D yapımı filmlerden ,yemek yeme alışkanlığımız değişti hayata bakışımız değişti.Bugün müslümanlık bile teröristlik olarak gösteriliyor.

Anlayacağın şöyle boynumuzda Amerikan tasmasını çıkartmadan Türkçemiz böyle olcak

Neden sence sırf İngilizce sözlerle katlediyoruz Türkçeyi bak bakiyim boynumuzdaki tasmada" MADE in ? " ne yazıyor :wink1:
Şükür biliyorum. Ama kendini çok yordun burda. 'Selamün aleyküm' kelimesi sorun bu değil kardeşim sorun bunun 's.a' diyerek okunması.

Sen iyi biliyor olabilirsin. Çok iyi biliyorsan milleti herzaman doğru yola yönlendir ki senin gibi EFendi olsunlar. Ve senin gibiler gelip böyle konulara gülüp geçerseler vay halimize.

CehenneT demiş ki:
EFendi demiş ki:

Şükür biliyorum. Ama kendini çok yordun burda. 'Selamün aleyküm' kelimesi sorun bu değil kardeşim sorun bunun 's.a' diyerek okunması.

Sen iyi biliyor olabilirsin. Çok iyi biliyorsan milleti herzaman doğru yola yönlendir ki senin gibi EFendi olsunlar. Ve senin gibiler gelip böyle konulara gülüp geçerseler vay halimize.

bak benim sıkıntım bu işte nokta koyup ardından büyük harfle başlıyorsan bağlaca (VE) burrda bir soun vardır .Eleştirmek için önce çok iyi bilip kullanmak gerek :beer:

Sakın yanlış anlama seni ben eleştirmiyorum ama bizim genel sorunumuz bu senin gibi iyi niyetli insanımız çok fakat az bilip çok konuşma gibi bir huyumuz var ülke olarak . daral:

EFendi demiş ki:
CehenneT demiş ki:
EFendi demiş ki:

bak benim sıkıntım bu işte nokta koyup ardından büyük harfle başlıyorsan bağlaca (VE) burrda bir soun vardır .Eleştirmek için önce çok iyi bilip kullanmak gerek :beer:

Sakın yanlış anlama seni ben eleştirmiyorum ama bizim genel sorunumuz bu senin gibi iyi niyetli insanımız çok fakat az bilip çok konuşma gibi bir huyumuz var ülke olarak . daral:
:curtain:

Yukarı Alt