1. Reklam

1. joysro
      ledas
      jungler
      keasro
      zeus
      karantina

Turkcell çevre için kolları sıvadı

1. Kriptex

Kriptex Bilgiliyim rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Turkcell çevreye değer veriyor çünkü gelecek nesillere değer veriyor.

Turkcell çevreciliği bir iş yapış biçimi olarak benimsediğini ve sürdürülebilir çevreci uygulamalar ile alternatif enerji kaynaklarına yatırım yapacağını açıkladı. “Teknolojide olduğu gibi, toplumda çevre bilincinin yaygınlaştırılması konusunda da liderlik yapmak hedefiyle kolları sıvadık” diyen Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, çevreyle ilgili projeleri adım adım hayata geçireceklerini belirtti.

Türkiye’nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell; bayileri, iş ortakları, çalışanları ve tüm paydaşlarıyla birlikte toplumda çevre bilincini artırmak hedefiyle uyguladığı çevreci politika ve projeleri kamuoyuyla paylaştı.

Tepebaşı Plaza’da gerçekleştirilen basın toplantısında, sürdürülebilirlik ve sosyal sorumluluk anlayışı doğrultusunda Turkcell’in çevre perspektifi, atık kontrolü, alternatif enerji kaynaklarına yatırım, çevreci ofis uygulamaları ve çevreci servisler konularında bilgi verildi.

Toplantıda kısa bir açılış konuşması yaparak “Teknolojide olduğu gibi, toplumda çevre bilincinin yaygınlaştırılması konusunda da liderlik yapmak hedefiyle kolları sıvadık” diyen Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv; “Çevreye değer veriyoruz çünkü gelecek nesillere değer veriyoruz. Çevreciliği bir iş yapış modeli olarak şirketimizin tüm birimlerine ve paydaşlarımızla ilişkilerimize yansıtmaya başladık. Uzun ve zor bir yola girdik ama kararlıyız. Bu sürece, aşamalı olarak bütünsel bir yaklaşımla bakıyoruz ve çevreyle ilgili projelerimizi adım adım hayata geçireceğiz” dedi.

Sosyal Sorumluluk Bilinciyle Çevreci Politikalar

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv’den sonra söz alan ve Turkcell’in sürdürülebilirlik ve çevre perspektifini açıklayan Turkcell Kurumsal İletişim ve İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler ise “Turkcell olarak sosyal sorumluluk bilincimizle çevreci politikaları benimsiyor, destekliyor ve uyguluyoruz. Çalışanlarımız, bayilerimiz, iş ortaklarımız, tedarikçilerimizle birlikte toplumda çevre bilincini artırmak amacıyla yola çıktık. Artık şirket içi operasyonlarımızda tüm kaynaklarımızı daha tasarruflu kullanmaya özen gösteriyoruz. Sürdürülebilir çevreci uygulamalara ve alternatif enerji kaynaklarına yatırım yapma arzusundayız. Ayrıca iletişim ve teknoloji alanındaki yetkinliklerimizi kullanarak yenilikçi ürün ve servislerle çevreye ve müşterilerimizin hayatına değer katmayı hedefliyoruz” dedi.

Toplantıda Turkcell içinde başlatılan ve kısa bir süre içerisinde grup şirketlerini, bayileri, tedarikçileri, iş ortaklarını ve müşterileri kapsayacak şekilde gerçekleştirilecek çevreci çalışma ve uygulamalarla ilgili de bilgiler verildi. Turkcell bünyesinde farklı fonksiyonlardan çalışanların katılımıyla oluşturulan çevre çalışma grubunun liderliğini üstlenen Turkcell Çalışan İlişkileri Yönetimi Bölüm Başkanı Meltem Kalender çalışmanın detaylarını katılımcılarla paylaştı.

Şebeke ve Rüzgar Enerjisini Birleştiren İlk Baz İstasyonu

Bugüne kadar alınan aksiyonların mütevazı bir başlangıç oluşturduğunu belirten Kalender, şebeke ve rüzgar enerjisini birleştirerek çalışan ve dünyada bu alanda ilk uygulama olan istasyonların tamamen Turkcell’de çalışan mühendislerin bilgi birikimiyle üretildiğini ifade etti. Şu anda 8 istasyonda pilot uygulaması yapılan proje yıl sonunda 200 baz istasyonunu kapsayacak ve sayıları giderek artacak. Ayrıca istasyonların soğutmasında kullanılan “pasif soğutma sistemi ve invertörlü klima uygulaması” da enerji tasarrufuyla dikkat çeken projeler arasında yer alıyor. Bu projelerle ilk yıl için toplamda 10.7 Milyon kWh enerji tasarrufu bekleniyor. Bayilerde gerçekleştirilen dijitalleşmeyle ve dijital tanıtımlarla tonlarca kağıdın kazanıldığını belirten Meltem Kalender, Turkcell’in tüm kontör kartların poşetlenmesi uygulamasından vazgeçerek plastik kullanımını %95 oranında azalttığını ifade etti.

Bilgi Notu

Turkcell’in bu güne kadar çevresel konularla ilgili aldığı aksiyonlar 4 ana başlıkta toplanıyor ve ilk aşamada 20’den fazla aksiyon ve uygulamayı kapsıyor.

Enerji Verimliliği Uygulamaları
    • Dünya’da bir ilk ve örnek uygulama olarak ortaya çıkan şebeke ve rüzgar enerjisi
    • destekli baz istasyonu projesi
    • Tüm şebeke operasyonlarında %4.7 oranında enerji tasarrufu sağlayan pasif soğutma sistemi
    • Baz istasyonlarında enerji tüketimini azaltan invertörlü klima uygulaması
    • Veri merkezlerinde %11.4’e varan oranda enerji tasarrufu sağlayan sunucu konsolidasyonu ve sanallaştırması uygulaması

Bayi Kanalında ve Pazarlamada Çevreci Uygulamalar
    • 35 Milyon A4 kağıdın kazanılmasını sağlayan E-Fatura Uygulaması
    • Aralık 2009’da Başlatılacak Cep Telefonu Geri Kazanım Projesi
    • Dijital Tanıtım ve Dijital Kontör Satışı Uygulamaları
    • Kontör Kartların Poşetsiz Satılması Uygulaması

Çevreye Duyarlı Servis ve Çözümler
    • Orman Yangın Takip
    • Atık Yönetim Çevre Kontrol Merkezi Sistemi
    • Araç Takip
    • Seramatik
    • Su Sayaçlarına Telemetri Servis
    • M-Eğitim
    • Mobil İmza
    • İBB Cep Trafik

Çevreci Ofis Uygulamaları
    • Yeşil Renovasyon
    • Tasarruflu Ampul ve Otomatik Kontrollü Aydınlatma Sistemleri
    • Tasarruflu Musluklar ve Bahçelerin Atık Suların Arıtılmasıyla Sulanmasıyla Su Tasarrufu
    • M-Eğitim, E-Eğitim, Mobil İmza ve İş Süreçlerinin Dijitalleştirilmesiyle Kağıt Tasarrufu
    • Katı Atık Geri Dönüşümü