ABD’nin en iyi üniversitelerinden dünyaca ünlü profesörler, artık Turkcell Akademi’de...
Turkcell Akademi ve Coursera işbirliği ile dünyanın bilgisi Türkçe
• Turkcell Akademi; Stanford, UPENN, Brown, Columbia gibi ABD’nin saygın üniversiteleri ve profesörleri tarafından hazırlanan online eğitim platformu Coursera ile değerli bir işbirliği başlattı.
• İngilizce bilmeyenlerin de dünyanın bilgisine kolaylıkla ulaşmasını hedefleyen işbirliği kapsamında eğitim programları Türkçeleştirilerek ücretsiz olarak erişime sunuldu.
• Türkçe ve altyazılı Coursera eğitimleri, ilk etapta 2 Haziran’da, “Michigan Üniversitesi- Model Düşünme” ve “Koç Üniversitesi- Çok Değişkenli Fonksiyonlarda Türev ve Entegral” eğitimleri ile başlıyor. Eğitimleri tamamlayanlar, tüm dünyadan öğrencilerle aynı anda bu üniversitelerin sertifikasını almaya hak kazanacaklar.
• Turkcell Akademi, Türkiye’de öğrenciler, profesyoneller ve kendini eğitmeye açık herkes için dünyanın en saygun üniversitelerinin eğitim içeriğine rahatlıkla ulaşmayı mümkün hale getiriyor.
Kısa süre önce dijitalleşerek sahip olduğu bilgi birikimini ve dünyanın önde gelen eğitim kuruluşlarının içeriklerini milyonların erişimine açan Turkcell Akademi, dünyanın en iyi üniversiteleri ve eğitimcileri tarafından sunulan 600’ün üzerinde dersle 190 ülkeden öğrenciye ulaşan online eğitim platformu Coursera içeriklerini Türkçe olarak sunuyor.
Coursera ile yapılan işbirliğiyle www.turkcell.com.tr/akademi adresine giren herkes ilk aşamada “Model Düşünme” ve “Çok Değişkenli Fonksiyonlarda Türev ve Entegral” eğitimlerine Türkçe altyazılı ve ücretsiz olarak erişecek. Türkçeleştirilmesi hedeflenen eğitimler arasında psikolojiden oyun teorisine, mobil uygulama geliştirmeden modern müziğe uzanan geniş bir yelpaze mevcut. Yakın dönemde, Turkcell Akademi’de açılacak yeni eğitimler arasında UPENN Üniversitesi’nden “Oyunlaştırma” ve Rice Üniversitesi’nden “Python’da İnteraktif Programlamaya Giriş” gibi başlıklar olacak. İngilizce bilmeyenlerin de dünyanın en seçkin üniversitelerinden en değerli eğitmenlerin sunduğu farklı disiplinlerdeki eğitim içeriklerine ulaşmasını sağlayan işbirliği, üniversite ve bölüm seçiminde kararsız öğrenciler; uzmanlık alanını farklılaştırmak isteyen profesyoneller, herhangi bir alanda yetkinlik edinmek ya da yetkinliğini geliştirmek isteyen herkes için önemli fırsatlar sunuyor.

Sürekli zenginleşen içerik
Turkcell Akademi Direktörü Banu İşçi Sezen, “Turkcell Akademi’yi dijitalleştirme kararımızın ardından bu platformu sadece kendi bilgi birikimimizle sınırlamayarak, dünyanın önde gelen eğitim kuruluşlarıyla işbirlikleriyle, - sürekli zenginleştirmek üzere yola çıktık. Turkcell Akademi ile Türkiye’nin eğitim gelişimine katkıda bulunmak amacıyla çıktığımız bu yolda, dünyayı eğitmeye gönül vermiş global bir partneri daha aramıza katmış olmaktan dolayı mutlu ve gururluyuz. Dünyanın en saygın üniversiteleriyle 190 ülkeden yaklaşık 7 milyon öğrenciyi eğiten Coursera ile olan işbirliğimiz sayesinde dünyanın bilgisi artık Türkçe! Hedefimiz tüm dünyaya açık olan bilgiyi Türkçeleştirerek Türkiye’mize değer katmak. Kendini geliştirmek isteyen, farklı alanlardaki birçok eğitime ulaşmak isteyen gençlerimiz, profesyonellerimiz; dünyanın saygın eğitim kurumları ve en iyi profesörleri tarafından eğitilme fırsatına ulaşabilecek ve eğitimin sonunda da dünyanın en saygın üniversitelerinden sertifikalarını alarak kariyerlerinde fark yaratabilecekler.
Coursera tüm Türkiye’ye açık olacak
“Bu eğitimler, Turkcell’in üstün network altyapısı sayesinde 7 gün 24 saat, her yerden ulaşılabilir, ücretsiz ve herkese açık. Bu güzel işbirliğinden doğan ilk eğitim olan “Model Düşünme”ye Michigan Üniversitesi profesörü Scott E. Page’in anlatımı ile Türkçe alt yazılı olarak dileyen herkes, hemen katılabilir ve öğrenmeye başlayabilir. Coursera ile işbirliğinin yanı sıra dünyada önde gelen dil öğrenme portaliyle işbirliğimiz sayesinde tüm Turkcell’lilere İngilizceyi güvenilir bir kaynaktan ve çok etkili bir öğrenme metoduyla sunmaya devam ediyoruz. Kısa süre önce üniversiteye hazırlanan gençlerin ihtiyaçlarını dinleyerek hazırladığımız ücretsiz YGS, LYS deneme sınavı ve soru bankasını platforma dahil ettik. Gençler, Turkcell Akademi’nin sunduğu platform üzerinden diledikleri gibi sınava hazırlanma imkanına sahip olabiliyor.”

Coursera Kurucusu ve Başkanı Daphne Koller, ise, “Mobil teknoloji artık küresel ölçekte 6 milyar kişinin günlük hayatının bir parçası ve yeni kitlelerin bilgiye erişimini sağlayarak hayatları ve toplumları değiştirmenin en ideal kanallarından biri haline geliyor. Bizim eğitime dayalı gelecek vizyonumuzu paylaşan ve milyonlarca Türk kullanıcıya erişmemizi sağlayacak olan Turkcell gibi bir şirketle çalışmaktan heyecan ve mutluluk duyuyoruz. Umarız bu ortaklık ve Koç Üniversitesi gibi kurumlarla içeriği yerelleştirme çabamız dünyanın diğer bölgelerinde bilgiyi nasıl geniş kitlelerle ulaştırabileceğimiz konusunda bir model olur dedi.”
Stanford’lu profesörlerden kaliteli eğitimi dünyaya yaymayı hedefleyen platform

Stanford Üniversitesi’nden iki profesör tarafından kurulan Coursera, tüm dünyaya üst düzeyde eğitim götürme misyonuyla hareket eden bir eğitim platformu. Dünyanın önde gelen üniversiteleri ve eğitimcilerinin online eğitim içeriklerini ücretsiz olarak paylaşıma sunan Coursera, video derslerin yanı sıra interaktif içerikleri ve küresel öğrenciler ağı ile diğer online eğitim organlarından ayrılıyor. Dünyada 190 ülkeden 7,4 milyon öğrenciye 600’ün üzerinde başlıkta ders seçeneği sunan Coursera’nın halihazırda Türkiye’de 46 bin kayıtlı kullanıcısı bulunuyor. Türkiye’de en popüler ders başlıkları arasında “Sosyal Psikoloji”, “Oyun Teorisi”, “Oyunlaştırma”, “Android İçin Mobil Uygulama Geliştirme Programları”, “İrrasyonel Davranışlara Giriş”, “Mühendisliğe Başlangıç”, “Yaratıcılık, İnovasyon Ve Değişim”, “Yaratıcı, Ciddi Ve Eğlenceli Android Uygulamaları Teknikleri”, “Psikolojiye Giriş” Ve “Programcılık Eğitimi: Temel Prensipler” yer alıyor.

Turkcell’lilere özel içerikler

Turkcell Akademi’de tüm eğitimler 35 milyon Turkcell’liye açık ve ücretsiz. Turkcell’lilerin web sitesine üye girişi yapmak için Turkcell’lilerin 2222’ye SIFRE yazıp göndermeleri ve gelen şifreyi kullanmaları yeterli oluyor.

Yukarı Alt