- Resim Silinmiş.
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Türkiye Cumhuriyeti devletini içten ve dıştan gelebilecek olan tehditlere karşı savunma vazifesini üstlenmiş olan silahlı devlet kuvvetidir. Yaptırım gücünü, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'ndan alır. Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı olmak üzere üç komutanlığa ayrılmıştır. Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ise alt komutanlıklardır.

Mevcut dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'tır.

GÖREVİ
Anayasa'da açıkça belirtilen görevi "...Türk Yurdunu ve nitelikleri anayasada belirtilen Türk Cumhuriyetini iç ve dış tehditlere karşı korumak ve kollamaktır."

*İlgili yasalara göre görevi "2000'li yıllarda, yeni güvenlik sorunlarına ve sorunlara uygun şekilde tepki göstermek, belirsizliklere karşı hazır olmak, iç ve dış tehdit ve risklere karşı ülkenin güvenliğini sağlayabilmek için;

*Caydırıcılık,

*Güvenlik / Harekat Ortamının Şekillendirilmesi,

*Savaş Dışı Harekat (Barışı Destekleme Harekatı, Doğal Afet Yardım Harekatı ve İç Güvenlik Harekatı),

*Kriz Yönetimi,

*Sınırlı Güç Kullanımı,

*Konvansiyonel Harp gibi faaliyetleri icra etmek"

olarak belirlenmiştir. Bu görevleri yerine getirebilmek için çok amaçlı birliklerin kurulması, sayısal fazlalık yerine teknolojik üstünlüğün kurulması, silah ve düzeneklerinin etkinliğini arttıracak teknolojik araştırmaların yapılması ve erken ikaz, darbe, elektronik harp, hava üstünlüğünün kurulması gibi ek görevleri de yapmaktadır.

YAPILANMA
TSK, dünyada en çok asker bulunduran 9. ordudur. Temelini oluşturan yapı Mehmetçik olmakla beraber, diğer ülkelerde de barışı sağlamak amacıyla asker bulundurmaktadır. Yeniden yapılanma faaliyetlerini, soğuk savaş sonrası oluşan yeni politik-askerî stratejik ortam, Türkiye'nin güvenliğine yönelik iç ve dış tehdit, Anayasa ve yasaların kendisine verdiği görevler çerçevesinde sürdüren TSK, şu alt komutanlıklardan oluşur:

Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK)

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (DzKK)

Hava Kuvvetleri Komutanlığı (HvKK)

Jandarma Genel Komutanlığı (JGnK)

Sahil Güvenlik Komutanlığı (SGK)

Savunma Yol Haritası
İki kutuplu dünya düzeninin yıkılmasından sonra Balkanlar, Kafkasya, Orta Asya ve Orta Doğu bölgelerinde ortaya çıkan güç boşluğu, küresel belirsizliği artırmış ve bu bölgelerde jeopolitik boşluk alanlarının oluşmasına neden olmuştur. Bu jeopolitik boşluk alanlarında yaşanan çatışma ve krizler ile 11 Eylül 2001 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşanan terör eylemlerinin ardından, düzensiz tehditler dünya gündemine taşınmıştır. Kuzey Osetya'da yaşanan okul baskını, bu düzensiz tehdidin en belirgin şekli olan "terörizm"in boyutlarının nerelere varabileceğini dünya kamuoyuna göstermiştir. Bu kapsamda, Türkiye'nin güvenlik kaygıları temel olarak:

Terörizm

Uzun menzilli füzeler ve kitle imha silahlarının yayılması

Bölgesel çatışmalardan kaynaklanmaktadır.
Jeopolitik konumu itibariyle dünyanın en istikrarsız bölgeleri olan Balkanlar, Kafkasya ve Orta Doğu'nun ortasında yer alan Türkiye'nin savunma politikası ülkenin ulusal bağımsızlığını, egemenliğini, toprak bütünlüğünü ve hayati çıkarlarını korumak ve muhafaza etmek esaslarına dayanmaktadır.

Bu bağlamda Türk Silahlı Kuvvetleri savunma politikasında;

Bölgesinde bir güç ve denge unsuru olmayı,
Çevresinde bir "Barış ve Güvenlik Kuşağı" oluşturmayı,
Bölgesinin barış ve güvenliğine katkıda bulunmayı ve bunu geniş bölgelere yaymayı,
Bulunduğu bölgeye ve ötesine yönelik strateji ve güvenlik üreten bir ülke olmayı,
Ülkelerle iş birliği, yakınlaşma ve olumlu ilişkiler geliştirmek için girişimlerde bulunmayı hedef olarak seçmiştir.
1923 yılında kuruluşundan bugüne kadar, savunma politikasını Mustafa Kemal Atatürk'ün "Yurtta Barış, Dünyada Barış" ilkesi çerçevesinde şekillendiren Türkiye, küresel ve bölgesel istikrarın korunmasına yönelik girişimlere aktif bir şekilde katılım yönünde gayret göstermektedir.

Türkiye, sorunlara barışçı yollardan çözüm bulunmasını, çözüm bulunamaması halinde, çatışmaların kısa sürede durdurularak kalıcı ve adil barışın tesis edilmesini esas alan bir politika izlemekte ve bu politikanın gereği olarak da, barışı destekleyen tüm faaliyetlere katkıda bulunmaktadır.

TARİH
Resmî iddiaya göre, Türk ordusunun tarihi Orta Asya steplerine kadar gitmektedir. Türkler savaşa ve savaşçılığa büyük önem vermişlerdir. MÖ 209 yılında Mete Han tarafından kurulduğu düşünülen Türk ordusu dünyanın en eski ordularından biridir. Sıradan bir göçebe ordusu olmadığını savaşlarda kanıtlayan Türk ordusu, Malazgirt Savaşı'nda aslında sıradan bir Türk savaş taktiği uygulamıştır.

Askeriye tarihinde ilk rütbeleri kullananlar Türklerdir. Bu yüzden Türkler, rütbelerle dünyaya da örnek olmuştur.

TSK ASKERİ TEŞKİLATLANMA

Kara Kuvvetleri Komutanlığı
1.Ordu Komutanlığı | 2.Ordu Komutanlığı | 3.Ordu Komutanlığı | Ege Ordu Komutanlığı

Hava Kuvvetleri Komutanlığı
11. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı | 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı | 1. Hava Kuvvet Komutanlığı | 2. Hava Kuvvet Komutanlığı | Hava Lojistik Komutanlığı | Hava Eğitim Komutanlığı

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı
Donanma Komutanlığı | Kuzey Deniz Saha Komutanlığı | Güney Deniz Saha Komutanlığı | Deniz Eğitim Komutanlığı

Jandarma Genel Komutanlığı
Jandarma Eğitim Komutanlığı | Jandarma Okullar Komutanlığı | Atlı Jandarma Birlik Komutanlığı | Jandarma Arama ve Kurtarma Komutanlığı | Jandarma Asayiş Bot Komutanlığı | Jandarma Motosikletli Asayiş Komutanlığı

Sahil Güvenlik Komutanlığı
Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanlığı | Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı | Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanlığı | Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı | Sahil Güvenlik Hava Komutanlığı | Sahil Güvenlik Eğitim ve Öğretim Komutanlığı | Sahil Güvenlik İkmal Merkezi Komutanlığı

SUBAY RÜTBE TEŞKİLATLANMASI

- Resim Silinmiş.

ASTSUBAY VE ER RÜTBE TEŞKİLATLANMASI

- Resim Silinmiş.

ŞİİRLER

ŞİİRLER

Asker

Kim demiş asker ağlamaz?
Askerde ağlar komutanda…
Hem de;
Gurbete ağlar, sılaya ağlar…
Gözyaşı sel olur,
Rüzgârla vatana akar.
Vatan millet sağ olsun der; ağlar
Kim demiş asker ağlamaz?
Ağlar, ağladığını sezdirmez,
Çünkü o gönülden ağlar,
Göz yaşını göremezsin,
Onda sırlar gizlidir…

Ama yine asker askerdir,
Şendir, kuvvetlidir, ümitlidir…
Bir vatan ona bakar,
Yüreği turp gibidir.
Mehmetçik boş değil ki…
Yüreği dağlar gibidir.
Bar değil, yârdır asker,
Sizleri hıfzeden Mevlâ’dır asker.

Askerlik vatana mevlâ dır,
Asker asker ocağına mevlâ dır,
Candır ciğerdir asker,
Size sahip çıkan Mevlâ dır asker.

-

Can Asker

Yollara düşmüş asker
Eline silahını almış,vatan uğruna canını yola koymuş can asker
Ayrılır anasından ocağından
Arkasına dönemez can asker
Sevgilisinden ayrılmıştır zorunludur göreve gidecek can asker
Dudağımda türkün,vatanın evladı
Şapkan bende saygı duyulacak asker
Kucak açmışsın vatana
Seni bekler memleketin can asker
Gözlerin çakmak çakmak bakar
Yakar yüreğimi derinden yaralar can asker
Vatanın seni bekliyor seni istiyor
Atatürk'ün evladı can asker
Yemenim başımda namaz kılarken,gözümden yaş akarken
Seni düşünürüm mehmedim
Seninle gurur duyar,şehit olsan bile yüreğimde yaşayacaksın can asker
Canım benim meleğim
Ulaşayım sana yıldızını takayım
Anan seni bekler,vazgeçme yurdundan
Kanınla besle vatanı can asker

-

Her asker Mustafa Kemal doğar

her asker Mustafa Kemal doğar,
her asker bir Mustafa Kemal ATATÜRK adayıdır.
her asker bu güzel yurdun bekçisi,
devrimlerin öncüsü,
güveni,
emniyeti,
ve halkın özgürlüğünün simgesidir.
her asker şehit ve
gazi mertebesinin şanlı bir adayı, bir ferdidir

her asker Mustafa Kemal doğar
her asker Mustafa kemal gibi yaşar
her asker Mustafa kemal gibi yapar

her asker Mustafa Kemal’dir.
dünya yeniden doğsa,
unutulsa yaşanılanlar
yinede Mustafa Kemaller ölmez,
Mustafa Kemaller bu toprakların üzerinde tükenmez

her asker gökyüzünün yıldızında ışıl, ışıl parlayan
milenyumun dehası,
Türkün en değerli atası,
kudretli önder,
dünyayı dize getiren lider,
Mustafa Kemal’dir.

her asker Mustafa Kemal doğar

-

Askere şiir

Osman gitti asker eline,
Yine aldım kalemimi elime.
Yazacağım işte bir kaç kelime.
Yeğenime benden hediye.

Asker oldun yola düştün babanla.
Arkanda ağlıyor kardeş,anan,halanda.
Zaman geçer derler bu yalancı dünyada.
Dağıtımde geleceksin ya halam.

Üç gün beş gün derken gelir teskeren.
Bakarsın şafağı sayarsın asker.
Teskereme az kaldı derken gelir teskeren.
Yollara düşüpte gelirsin asker.

Bu gün ilk günün askerde,
Bir gün gelir son olur asker.
Askerde şiir mani çok olur,
Bize de yaz gönder be asker.

Küçüktün büyüdün oldunda asker.
Görevini iyi yap geriye tez gel.
Şimdiden özledik bir mektüp gönder.
Evin her köşesi hep seni özler.

-

Asker Oldun Mehmedim

Mahşer kalabalık toplanmış kışlaya
Yemin ettin asker oldun Mehmet’im
Saat on’a doğru tören başlaya

Erler takım takım yoldan geçiyor
Gözleriyle sevenleri seçiyor
Silah masada yemin içiyor

Kep çıkarıp bereleri giydiniz
Çakı gibi asker olan sizdiniz
Bizlere gurur övünç verdiniz

Seni gördüm dünyaları unuttum
Kalabalık kayboldu ellerinden tuttum
Kışın soğuğunda yanında yoktum
Yetiştik işte gel artık Mehmet’im.

RESİMLER

- Resim Silinmiş.

- Resim Silinmiş.

- Resim Silinmiş.

- Resim Silinmiş.

- Resim Silinmiş.

- Resim Silinmiş.

- Resim Silinmiş.

- Resim Silinmiş.

Son Olarak

- Resim Silinmiş.

ÜYELER
Tüm Extraloob Ailesi

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
askeri mülakatlardan haksızca elediler ama bikaç şerefsiz doktor için ordumu satamam.benide ekle

topic i gerçekten güzel hazırlamışsın ama cidden TSK yı sevmeyen yoktur herlde.onun için başlığını başka bi türlü yap.bu şekilde TSK yı sevenler derneği olmasan başka bi ad bul.çünkü bu şekilde başlık anlamsız olur :thumbsup:

Midbroke

Bilgiliyim
StarkDrache demiş ki:
Türk Silahlı Kuvvetlerini Sevmeyen Varmı Ki Burada (:
Kardeşim İlk Üyesi Olmak İstiyorum. Adımı Yazarsan Sevinirim :)
Msn ' ye gelsene Cod4 ' e girelim :starving:

Ulucay demiş ki:
beyler sabit yapabilirmyiz bu konuyu?
İnsanların TSK hakkındaki fikirleri sabittir ve katılıyorum konu sabit olmalıdır.
Doğunun bir kaç yerinde TSK üyesi olarak görev yapmıştım zaten birde foruma yazın tam olsun ^^

Yukarı Alt