Truegames Şirketinden Dilek İlboğa ile Röportaj ( TrueGames Uluslar Arası İş Geliştirme Direktörü )

Leetnock : Merhabalar Dilek Hanım öncelikle bizi kırmayıp extraloob.com olarak yaptığımız röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz.
Dilek İlboğa : Boyle bir firsat verdiginiz icin ben tesekkur ederim.

Leetnock : Bize kendinizi tanıtabilirmisiniz ?
Dilek İlboğa :Tabii. Eskisehir dogumluyum. Iktisat okudum ve daha sonra Tepe Group'da dahil olmak uzere farkli sirketlerin pazarlama satis departmanlarinda gorev aldim. Yaklasik 5 yil once dil egitimi icin Amerikaya geldim.

Leetnock : Bu sektöre nasıl girdiniz destekçileriniz oldumu ?
Dilek İlboğa :Aslinda tamamen tesedauf. Bundan yaklasik 4 yil once is ararken bir websitesindeki is ilani ile basladi. Musteri hizmetlerine basvurmustum, fakat daha sonra is gelistirme departmaninda basladim.

Leetnock : TrueGames'den önce K2 Network'de de görev aldınız ve artık TrueGames şirketinizdesiniz.Şirketteki görevinizden ve Dilek İlboğa Olarak Hedeflerinizden bahsedebilirmisiniz?
Dilek İlboğa :Evet, TrueGames sirketine Subat 2009 da, Is Gelistirme Yonetici olarak katildim. Gorevim ozetle, uluslar arasi her turlu faaliyetin yonetimi. Farkli ulkelerde urunlerimizin operasyonu, satis ve pazarlama faaliyetleri vb. gibi konularda partnerler bulmak, ve bu partnerlerle iliskilerin yurutulmesi. Hedefim tabii ki True Games gibi en iyi oyunu en dogru sekilde oyunculara ulastirabilmek.

Leetnock : Bize henüz 2008 yılında kurulan ve bu kadar kısa zamanda dünyaya ün salan TrueGames şirketinden bahsedermisiniz?
Dilek İlboğa :Tabii, sizinde soylediginiz gibi True Games 2008 senesinde kuruldu. Kurucularimiz, oyun sektorunde cok tecrubeliler. Bireysel olarak zaten sektorde basarisini kanitlamis kisiler. Dolayisiyla firmanin kurulum asamasinda ve buyumesinde dunyanin en buyuk firmalariyla calisma sansina sahip olduk. Bunlarin basinda bir Disney kurulusu olan UTV, Telekom dunyasinin devlerinden biri olan GOA, ve oyunlarimizin yapiminda da sektorun en iyilerinde Possibility Space ve Petroglyph geliyor.

Leetnock : TrueGames şirketinin hedefleri nelerdir ve hedef aldığı kitle nedir ?
Dilek İlboğa :True Games firmasi olarak hedefimiz AAA kalitede, ucretsiz, sosyal icerikli oyunlari yayinlamak. Hedef kitlemizoldukca genis. Hardcore oyuncular olabilcegi gibi, WE nin tarzindan da anlasilacagi gibi, farkli oyun modlari oldugu icin casual oyunculara da hitap ediyoruz.

Leetnock : Sizce TrueGames'in oyunlarında Türkiye'yede yönelmesindeki etmenler nedir ?
Dilek İlboğa :Aslinda biz sadece Turkiye ye yonelmedik. Biz dunyanin her ulkesine yonelik farkli calismalar yapiyoruz. WE su an cok farkli dillerde farkli ulkelerde, farkli yayincilar kanaliyla zaten oynaniyor. Ancak sunu da soylemek istiyorum ki Turkiye’de oyun sektoru oldukca buyuk, oyuncu sayisi bir hayli yuksek ve Turk oyuncusu oldukca bilincli.

Leetnock : Türkiye'deki MMORPG oyun potansiyeli hakkında ne düşünüyorsunuz ?
Dilek İlboğa :Az once de soyledigim gibi, cok buyuk bir kitle var Turkiye’de. Ayrica kaliteli oyunu ayirt edebilen oyunculardan bahsediyoruz.

Leetnock : TrueGames Warrior Epic oyununu Türkçe dil seçeneği ile beraber sunarak önemli bir adım attı ve tüm dikkatleri üzerine çekti..Bize kısaca Warrior Epicden bahsedermisiniz ?
Dilek İlboğa :Tabii. 3D dizayn, en iyi gorsellere sahip MMO oyunu diyebiliriz. Farkli oyun modlari var, her tarz oyuncuya hitap edebiliyor, Sectiginiz oyun moduna gore ister uzun saatler oynayabilirsiniz, isterseniz haftada sadece bir kac saat. Bu sizing oyundan aldiginiz zevki etkilemiyor.

Siradan MMO oyunlarından oldukca farklı; bunun avantaji ve dez avantaji var diyebiliriz. Ilk etapta bazi oyunculara ogrenilmesi zor gibi geliyor fakat aslinda hic oyle degil. Oyunun Turkce olmasi ve Turkce hazirlanmis pek cok tutorialin olmasi, herkesin cok cabuk adapte olmasini sagliyor aslinda.

Deginmek istedigim bir diger konuda, son gunlerde yasadigimiz bazi teknik eksikler diyebilirim. Her oyun ilk aylarinda bazi teknik sorunlara sahip oluyor maalesef. Biz oyunu biraz erken baslattik, cunku oyuncular bu konuda cok israrci oldu ve bekletmek istemedik. Tabii bud a beraberinde bazi eksikleri getirdi. Ancak bir kac gune kadar oyuna PVP modunun eklenmesini ve en gec Agustos ayinin sonuna kadar butun eksiklerimizin tamamlamasini sabirsizlikla bekliyoruz. Oyunculardan da bu arada birazcik daha sabirli olmalarini rica ediyorum.

Leetnock : TrueGames'in yeni gelecek oyunu olan Mytheon Türkçe dil seçeneğine sahip olarak yakında geliyor biz edindiğimiz ilk bilgilerle Mytheon duyurumuzu yaptık sizinde ek olarak eklemek istediğiniz Mytheon hakkında belirtmek istedikleriniz varmı,nelerdir ?
Dilek İlboğa :Evet Mytheon yil sonuna dogru bomba gibi geliyor.Action/RPG ve RTS kombinasyonu bir oyun. Mitolojik bir hikayesi var. Bu oyunda karekterlerinizi dizay edebiliyor ve kendinize savunmaya da saldiri gibi kucuk ordular yaratip, ordunuzla birlikte savasiyorsunuz. Cok genis ve buyuk bir haritaya sahip. Oyunun beta baslangic tarihinden itibaren PVP hazir olacak.

Leetnock : Oyunları Türkçeleştirmek için görev alan seslendirme ekibini tanıdık isimlerden mi seçiyorsunuz mesela Toprak Sergen olabilir miydi ?
Dilek İlboğa :Butun seslendirmelerimiz Turkiyenin en iyi ses sanatcilarindan biri olan Gunyol Bakoglu yapti. Tabii butun parcalari biraraya getiren kisi de Murat Celikkol.

Leetnock : Reklamlarınızda kullanılan tanıtım broşürleri, banner'lar vb. materyaller için Türk çizerlerimizi kullanmayı düşündünüz mü, konunun üstadı Kerem Beyit'i bu ekipte görmek isterdik.
Dilek İlboğa :Turkiye pazarinda kullandigimiz pek cok materyali zaten Turkiye de yaptiriyoruz. Bu konuda tabii ki herkesle calismaya acigiz.

Leetnock : Halkımız hediyeyi sever hangimiz sevmeyiz ki, oyunların tanıtımlarında bizce şapka - tshirt - mug ve mousepad gibi ürünleri en azından reklam verdiğiniz sitelere dağıtmalısınız ki onlarda oyun severleri bu hediyelerle buluştursun sizin bu konuda çalışmalarınız varmı varsa nelerdir ?
Dilek İlboğa :Tabii ki. Yaptigimiz oyun turnuvasinda bu bahsettiginiz urunlerin hepsinden bol bol dagittik. Ayrica ozellikle PC Cafelere de zaman zaman oyunculara ulastimalari icin gonderim yapiyoruz.

Leetnock : İnternet kafeler sizin için ne gibi bir anlam ifade ediyor?
Dilek İlboğa :Internet cafeleri seviyoruz. Pek cok oyuncunun bir araya gelebildigi, arkadaslariyla oyunun tadinin doyasiya cikarildigi yerler. Bizim icin cok onemli. Oyun firmalarinin basarisindaki yerleri cok cok buyuk. Oyun cercevesinden bakmazsak da, bence insanlarin vakitlerini harcayabilcekleri en dogru yerlerden birisi diye dusunuyorum.

Leetnock : Son olarak ; sitemizi takip ettiğinizi biliyoruz, http://www.extraloob.com ailesine bakış açınız nedir ?
Dilek İlboğa :Turkiye de oyuncularin deneyimlerini yasarken ihtiyaci olabilecek hemen hemen herturlu bilgi ve materyali saglayan ve ayni zamanda da oyunculari son gelismelerden dogru ve tarafsiz olarak haberdar edebilen basarili bir ekipsiniz. Inaniyorum ki zamanla cok daha buyuk bir kitleye ulasacaksinizdir. Basarilarinizin artarak devam etmesini diliyorum. Bu firsati verdiginiz icin tekrar tesekkurler.

Dilek İlboğa
International Business Manager
TrueGamesInteractive

Saygılarımızla,
http://www.extraloob.com

-----------------------

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
muhteşem bir röportaj olmuş tadından yenmeyecek düzeyde, extraloob.com ailesine ve Dilek hanıma şükranlarımı iletiyorum :muck:

Kod:
Recpect : Son olarak ; sitemizi takip ettiğinizi biliyoruz, http://www.extraloob.com ailesine bakış açınız nedir ?
Dilek İlboğa :Turkiye de oyuncularin deneyimlerini yasarken ihtiyaci olabilecek hemen hemen herturlu bilgi ve materyali saglayan ve ayni zamanda da oyunculari son gelismelerden dogru ve tarafsiz olarak haberdar edebilen basarili bir ekipsiniz. Inaniyorum ki zamanla cok daha buyuk bir kitleye ulasacaksinizdir. Basarilarinizin artarak devam etmesini diliyorum. Bu firsati verdiginiz icin tekrar tesekkurler.
şu satırları okurken içim dal gibi titredi, tekrardan çok teşekkür ederim harika cici bir röportaj olmuş :kalp:

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
OnLyStaR demiş ki:

biz aslında marka olduk diyebiliriz, tarkan kadar ünlü olacağız aynen devam bu arada, Paparazzi ekibi bizlerle röportaj yapıyorken bizler büyük firmaların yöneticileriyle röportajlar yapıyoruz çok iyi fikirler ortaya çıktı bunları geliştireceğiz bende Paparazzi ekibimize çok teşekkür ediyorum bu işin fikir babası aslında onlardır :beer: :thumbsup:

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
son soru ve cevabı çok cici olmuş gerçekten, 152bin üye + 1.4milyon mesaj + silkroad online oynayan dünyada ki 2 insandan 1 tanesi sitemizi biliyor, google bizi satın alana kadar devam :D

extraloob demiş ki:
son soru ve cevabı çok cici olmuş gerçekten, 152bin üye + 1.4milyon mesaj + silkroad online oynayan dünyada ki 2 insandan 1 tanesi sitemizi biliyor, google bizi satın alana kadar devam :D
Google satın alana kadar :mrgreen:

Röportajın son sorusu gerçekten çok gaz verici, herkesi çalışma isteği kaplamıştır sanırım ^^

Dilek Hanıma ve Bu Gururu Bizlere Sağladığı için arkadaşımız kardeşimiz Respect e cok tşk ederiz

Extraloob Ailesinede ßöle Kaliteli işler Yakışır Sonuna Kadar..
!... EXtraloob..!

Yukarı Alt