Terim: Kalan 4 maçı da kazanacağız
Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, Ukrayna maçının takımın son halini görmek adına iyi bir hazırlık maçı olacağının altını çizerken, kalan 4 maçı da kazanmak için hareket edeceklerini ve bunu yapacak güçlerinin olduğunu söyledi.

Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, bugün Ukrayna ile oynayacakları özel karşılaşmanın, takımın son durumunu görmek için iyi bir hazırlık maçı olacağını söyledi.
Fatih Terim, Viktor Bannikov Stadı'nda düzenlediği basın toplantısında, Dünya Kupası elemelerinde 5 ve 9 Eylülde oynayacakları puan maçları öncesi Ukrayna ile son hazırlık maçına çıktıklarını belirterek, ''Bu sezon, Dünya Kupası sonuçları belli olacak. Bir takım eksiklikler var. Aklımızda olmayan sakatlıklar, daha önceki sakatlıklar var. Her şeye rağmen arkadaşlarımızın son durumlarını görmek ve milli takımımızın var olan arkadaşlığı, sistemi ve düzeni tekrar hatırlatmak adına iyi bir hazırlık maçı olacak. Birçok arkadaşımız sakat. Aurelio bizim için çok önemli bir oyuncuydu. Ayrıca Yusuf, Mevlüt, Emre yok. Ama şartlar ne olursa olsun bu bizim için bahane olmayacaktır. Bizim için ciddi bir maç olacak. Biz, eksiklere alışığız.'' diye konuştu.

FORVET SIKINTISI VAR MI?

Terim, bir basın mensubunun, milli takımda forvet sıkıntısı yaşanıp yaşanmadığına ilişkin sorusuna, ''Atak oyuncu sıkıntımız olacağını sanmıyorum. Mevlüt iyi bir aşama yapmıştı geçen yıl. Paris Saint Germain'e giderek moral ve prestij kazandı. Halil var, Semih var, ayrıca Tuncay gibi atağa kullanacağımız oyuncular var'' diye yanıt verdi.

NİHAT'IN MİLLİ TAKIMA ÇAĞRILIŞI

Nihat ile ilgili bir soruyu da Fatih Terim, ''Bizim ihtiyacımız olduğu zaman Nihat hep vardı, onun ihtiyacı olduğunda da burada olmalıydı ve oldu. Bazı eksiklikleri var ama burada olmasını çok istedim, şans vereceğim kendisine. Nihat'ı, ben de Beşiktaş da maçlara kadar hazırlayacaktır. Semih'in de İnşallah yakın zamanda sakatlığı geçer ve takıma katılır.'' şeklinde cevap verdi.

TUNCAY ŞANLI'NIN DURUMU

Fatih Terim, Nihat ile Tuncay'ın durumlarının birbirlerine benzeyip benzemediği sorusu üzerine de, ''Nihat ile Tuncay'ın durumu benziyor ama Nihat'ın halledilmiş bir sorunu var. Eski kulübüne döndü, askerliğini bitirdi. Nihat her geçen gün üzerine koyarak gidiyor. Tuncay ise belirsizlik yaşıyor. Bir kararsızlık yaşıyor. Takımının küme düşmesi, isteyenlerinin olması, dönecek mi dönmeyecek mi, onu düşündürüyor bu konu. En kısa sürede açıklığa kavuşması onun için de bizim için de iyi olur.'' şeklinde konuştu.

''SAKATLIKLARDAN CANIMIZ ÇOK YANDI''

Fatih Terim, Turkcell Süper Lig'in ilk hafta maçlarını nasıl bulduğu sorusuna da ''Sakatlıklardan canımız o kadar yandı ki, oyun kalitesi ne olursa olsun, oyuncularımız yeter ki sağlam olsunlar. Hiçbir ligde ilk haftalarda üst düzey futbol beklenmez. İlk haftaya oranla yine de memnunum'' diye cevap verdi.

GÖKHAN ZAN'IN GALATASARAY'A GİDİŞİ

Terim, milli takım stoperlerinden Gökhan Zan'ın Galatasaray'ı gidişiyle ilgili bir soru üzerine, ''Gökhan, böyle bir tercih yaptı, saygı duyulmalı. Sezon başından itibaren devamlı oynaması bizim için önemli. İnşallah sakatlanmadan devam eder. Milli takımda iki stoperin aynı takımda oynaması avantaj'' dedi.

''İSMAİL FAYDALI OLACAK''

Milli takıma ilk kez çağrılan İsmail Köybaşı'na da değinen Terim, ''İsmail, Ümit Milli Takım oyuncumuz. Tekniği ile oyun zekası ile çabuk adapte olmasıyla bize faydalı olacak. Burada ilk defa bizimle olacak. O heyecanı yatıştırmamız lazım. Ümitliyim, Beşiktaş da kazanacak, milli takım da kazanacak. Diğer genç oyuncularımız da gelmeye devam edecektir.'' dedi.

GÖKDENİZ KARADENİZ KONUSU

Gökdeniz'in, kendi hakkındaki beyanatları olduğunun hatırlatılması ve ''Gökdeniz'den böyle bir tepki bekliyor muydunuz?'' diye sorulması üzerine de Terim, ''Açıkçası beklemediğim bir şeydi. Hazırlık maçlarında var veya yok, ama yarın bakarsınız puan maçlarında burada olur. Ben inanmadığım sürece futbolcularımla birlikte olacağım. Bu beyanatı verdi mi vermedi mi, inanmakta güçlük çekiyorum. Olur böyle şeyler, onlar gençtir, inşallah yine buluşuruz'' şeklinde konuştu.

''4 MAÇIMIZI DA KAZANACAĞIZ''

Fatih Terim, Dünya Kupası grup elemelerinde kalan 4 maçlarını kazanacaklarına inandığını da söyledi. Grupta akıllarında olmayan sonuçlar yaşandığını hatırlatan Terim, ''Son saniyede yediğimiz İspanya golü bizi 2 puan geriye attı. Yine ümitliyiz, yine inançlıyız. Hiçbir maç oynanmadan kazanılmıyor. Dört maçımızı da kazanma adına hareket edeceğiz ve kazanacağız. Bunu yapacak güçteyiz'' dedi.

DENİZLİSPOR-FENERBAHÇE MAÇI

Denizlispor ile Fenerbahçe arasında oynanan lig maçının elektrik kesintisine rağmen, kendisinin ısrarıyla oynatıldığının iddia edildiğinin belirtilmesi üzerine Terim, ''Teknik adamların maçı oynatmamak gibi bir yetkileri yok. Ben normal bir seyirci gibi maçı bekledim. Futbol Federasyonu'nun yetkilileri, Denizlispor, Fenerbahçe kulübü başkanları var. O maç ertelense Fenerbahçelileri bırakırdık, diğer arkadaşlarımızla yenilerini çağırıp devam edecektik. Böyle bir şey düşünmek kadar normal olmayan bir şey yok. Ben kulüplerimizi ilgilendiren herhangi bir konuda milli takım adına bir karar almam.'' diye konuştu.

''UKRAYNA CİDDİ BİR EKİP''

Ukrayna'nın her haliyle ciddi bir ekip olduğunu anlatan Terim, ''Ukrayna maçları her zaman, herkes için çok güçlü bir karşılaşma olmuştur. Ukrayna her zaman önemli bir rakiptir. Dinamo Kiev zamanından beri Ukrayna, Kiev önemli bir futbol merkezidir. Başta Schevchenko olmak üzere çok önemli futbolcuları var'' diye konuştu.
Yarınki maçta kazanmak için mi oynayacakları sorusuna Terim, ''Tabii ki, her zaman kazanmak için oynanır. Her çeşit maçta kazanmak asıldır'' yanıtını verdi.

OLİMPİYAT STADI YORUMU

Bir gazetecinin, İstanbul Büyükşehir Belediyespor ile Beşiktaş arasında Atatürk Olimpiyat Stadı'nda oynanan karşılaşmayı çok az seyircinin izlediğini hatırlatması üzerine de Terim, ''Olimpiyat Stadı'nın futbolla olan yakınlığına seyircilerimiz pek inanmıyor. Oranın kadrine uğrayan teknik direktörlerden biriyim. Ben gittikten bir hafta sonra da Galatasaray Ali Sami Yen'de oynadı. Orası öyle bir esiyor ki bilmiyorum ciğerimizde bir sorun var mı yok mu? O stadı futbol stadı yapacaksak çok daha sevimli hale getirmemiz lazım'' diyerek sözlerini tamamladı.​

Yukarı Alt