"Taraftar beni çok etkiledi"
Bursaspor'un sezon başında kadrosuna kattığı Arjantinli yıldız futbolcu Federico Insua, Bursaspor macerasının hiç ummadığı, şanssız bir sakatlıkla başlamış olmasının kendisini üzdüğünü bildirdi.

Insua, Türkiye Futbol Federasyonu’nun resmi yayın organı "TamSaha" dergisinin eylül ayı sayısında yayımlanan röportajında, Bursaspor’da kendisine en kısa sürede takımın bir parçası olabilme hedefini koyduğunu, bunun için de çok çalışması gerektiğinin farkında olduğunu belirtti.
Ülkesi Arjantin ile Türkiye arasında kültürel farklılıklar bulunduğunu, bu nedenle uyum sağlamanın dışarıdan görüldüğü kadar kolay olmadığını dile getiren Insua, ancak takımdaki diğer Arjantinli arkadaşlarının varlığının bu uyum sürecini en kısa sürede tamamlayabilmek için bir şans olduğunu vurguladı.
Insua, "Talihsiz bir sakatlık geçirdin. Ne zaman tam anlamıyla hazır olacağını düşünüyorsun" sorusu üzerine, şöyle dedi:
"Bursaspor maceramın hiç ummadığım, şanssız bir sakatlıkla başlamış olması elbette beni üzdü. Avusturya kampında antrenman sırasında sakatlandım ama o günden bugüne kesinlikle ne fizik ne de moral olarak bir düşüş içindeydim. Takımdan ayrı olmam çalışmamı engelleyecek bir durum değildi ve form durumumu muhafaza ettiğimi düşünüyorum. Bu arada üzgün olsam da olaya hep pozitif bakmaya çalıştım. Kupayla birlikte, ligin ilk maçlarında hazır olmadığım için oynamam mümkün değildi. Ancak şu anda arkadaşlarımla birlikte çalışıyorum ve Ertuğrul Sağlam’ın beni takımda görmek istemesi durumunda, oynamamam için önümde hiçbir engel kalmadı."
Tecrübeli oyuncu, "Bursaspor’u nasıl buldun, takımın kalitesi ve teknik direktör Ertuğrul Sağlam ile ilgili görüşlerin neler" sorusunu şöyle yanıtladı:
"Avusturya kampında bulunduğum süre içinde takımın havası, futbolcular arasındaki dayanışma hemen dikkatimi çekti. Bu da doğru takıma geldiğimin kanıtıydı. Sürekli kazanmaya yönelik bir hedefi olan takımda forma giymek müthiş güzel bir duygu. Bu arada elbette lige ilk maçı kazanarak adım atmış olmak da biz futbolcular için büyük moral oldu. Hatalarımız, eksiklerimiz olduğunu görüyoruz. Bunları her yakın maçta
biraz daha ortadan kaldırarak, avantajlarımızı artırmak istiyoruz."

SPOR TOTO SÜPER LİG’E BUNDESLİGA’YA BENZETMESİ

Arjantinli orta saha oyuncusu, Spor Toto Süper Lig’le ilgili ilk izlenimlerinin sorulması üzerine, bunun için yorum yapmanın erken olduğunu, ancak önceki bilgilerine dayanarak Spor Toto Süper Lig’i Bundesliga’ya benzettiğini belirtti.
"Daha önce de adın Türk kulüpleriyle çok sık anılmıştı. O zaman transferin neden gerçekleşmedi? Hangi kulüpler seni renklerine bağlamak istedi?" sorusuna, yıldız futbolcu şu yanıtı verdi:
"Doğrusunu söylemek gerekirse, kendimi hazır hissetmediğim için Avrupa kulüplerinin transfer tekliflerini kabul etmedim. O dönemde öğrenmem gereken daha çok şey olduğunu düşünüyordum ve genç bir futbolcu olarak, bunu kendi ülkemde daha rahat yapabileceğime inanıyordum. Doğal olarak tercihimi Boca Juniors’tan yana kullandım. Boca, Arjantin’de gerçekten çok prestijli bir takım. Nitekim kendimi kulübümde geliştirdim ve kariyer yapma imkanı buldum."
Insua, şampiyonluğa yabancı bir oyuncu olmadığını, futbol yaşamında Boca Juniors’ta dört, Independiente ve Meksika kulübü Americano’da birer kez şampiyonluk yaşadığını anlatırken, küçükken hep Maradona gibi olmayı istediğini ve kendisine onu örnek aldığını vurguladı.
"Atatürk Stadı’ndaki atmosferden etkilendin mi" sorusu üzerine ise Insua, "Bursaspor taraftarı beni gerçekten çok etkiledi. Arjantin’de olduğu gibi, takımını çok seven ve her zaman destekleyen bir taraftar topluluğu var. Bu bir futbolcu için maç motivasyonu olarak harika bir artı değer" dedi.
Futbol yaşantısında Independiente ve Boca Juniors’un kendisi için ayrı yeri bulunan takımlar olduğunu dile getiren Insua, Bursaspor ile hayatında ilk kez Avrupa Şampiyonlar Ligi’nde forma giyecek olmanın da heyecanını yaşadığını kaydetti.​

Yukarı Alt