15 milyar dolarlık veritabanı pazarında güçlü bir oyuncu olan Sun Microsystems, MySQL'i satın alıyor
Sun Microsystems, MySQL'i Satın Alıyor
Sun Microsystems, bir açık kaynak simgesi olan ve dünyanın en hızlı büyüyen açık kaynak kodlu veritabanı geliştiricisi MySQL AB'yi yaklaşık 1 milyar dolara satın alacağını açıkladı. MySQL'in satın alımıyla birlikte Sun, 15 milyar dolarlık veritabanı pazarında da yer alarak kurumsal bilişim pazarındaki konumunu daha da güçlendirecek. MySQL AB'nin satın alınması haberi, Sun'ın internet ekonomisindeki lider konumunu ve açık kaynak kodu destekleyen en büyük ticari şirket olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

20080120073840.jpg

Facebook, Google, Nokia, Baidu ve China Mobile gibi milyonlarca kurulumu olan MySQL'in açık kaynak veritabanının daha geleneksel uygulamalara ve kurumsal pazara adaptasyonunun sağlanmasıyla Sun'a getireceği sinerji, yazılım endüstrisinde yeni bir dönem açacak. Sun ile entegrasyonu, MySQL'in sunduğu ürünlerin ticari cazibesini büyük oranda artıracak ve Sun'ın küresel servis organizasyonuna da eklenmesi ile katma değerini de yükseltecek. Intel, IBM ve Dell gibi markalarla olan OEM (orijinal ürün üreticisi) anlaşmalarını da içeren Sun dağıtım kanalları aracılığıyla MySQL daha geniş bir dağıtım ağına da kavuşacak.

MySQL açık kaynak veritabanı, tüm dünyada belli başlı işletim sistemleri, donanım sağlayıcılar, sektör ve uygulama alanlarında geniş bir kullanım gösteriyor. Tamamlayıcı ürün dizileri ile MySQL'in veritabanı erişimi artarken, Sun sistemlerinin sanallaştırma, ara katman yazılımları ve depolama alanlarında yeni pazarlar kazanması bekleniyor.

MySQL'in yüksek verimli açık kaynak veritabanı yazılımı bugüne kadar internetten 100 milyondan fazla kez indirildi. Her gün bu rakama 50.000 adet daha ekleniyor. MySQL'in Web 2.0, yazılımın servis olarak verildiği, kurumsal, telekomünikasyon ve OEM pazarındaki güçleriyle birleşen yaygınlığı, yazılımı Sun'ın portföy ihtiyaçları açısından önemli kılıyor. MySQL sayesinde Sun mevcut müşteri ilişkilerini derinleştirirken açık kaynak veritabanlarının kullanım kolaylığından ve esnekliğinden yararlanmayı amaçlayan firmalara yeni fırsatlar sunacak. MySQL'den sağlanacak veritabanı, OpenSolaris and GlassFish™ ile birlikte Sun'ın Java™ platformu ve NetBeans™ topluluğuyla birlikte uygulamalarını internete aktaran çok geniş bir müşteri kitlesi için güçlü bir internet uygulamaları sahası yaratacak.

Sun Microsystems, tüm MySQL stoklarının devri için yaklaşık 800 milyon dolar nakit ödemeyi ve yaklaşık 200 milyon doları opsiyon olarak taahhüt ediyor. Devir işleminin 2008 mali yılının 3. çeyreğinin sonlarında veya 4. çeyreğinin başlarında tamamlanması bekleniyor. İşlemlerin tamamlanması ile birlikte MySQL yazılımı Sun yazılımına entegre edilecek, satış ve pazarlama organizasyonları ile MySQL CEO'su Marten Mickos Sun'ın lider yönetim takımına katılacak. Geçiş döneminde her iki şirketin temsilcilerinden oluşan ortak bir ekip teknik, ürün ve kültürel birlikteliğin sağlanması ve her iki firmanın en iyi iş ve ürün geliştirme pratiklerine dayanan birleşme planlarını geliştirecek.

Yukarı Alt