Summoner Ne Demektir?

League of Legends oyununda her oyuncuya Summoner adı verilir.Summoner kelimesinin asıl anlamı Summon(çağırmak) kelimesinden gelmektedir.Summoner ise çağırıcı olarak nitelendirilir.

Oyunda kullandıkları şampiyona tam anlamıyla hükmetmektedirler. Onun nereye gideceğine, hangi saniyede ne yapacağına sadece bu şampiyonla oynayan kişiler karar verebilirler. Oyuncular şampiyonlarını kontrol ederken aynı zamanda maçı etkileyebilecek niteliklerde olan büyüleri, rune taşlarını ve ustalık yeteneklerini de kullanmaktadırlar. Bir maç sona erdiğinde oyuncular deneyim ve hüküm puanları kazanır. Burada hüküm puanı olarak bahsettiğimiz (IP) yani oyun parasıdır. Deneyim puanları oyuncunun seviye atlamasına, hüküm puanları ise oyun içindeki şeyleri satın almasına imkan tanır. Satın alınabilecek en önemli ürünler arasında şampiyonlar gelmektedir.

Büyüler

League of Legends'ta Summoner adı verdiğimiz karakterlerimiz iki tane “Summoner Spell” yani çağırıcı büyüsü kullanma hakkına sahiptir.Örnek olarak takım arkadaşlarınıza can verebilir, ışınlanabilir, rakibin vuruşlarını zayıflatabilirsiniz.Fakat bu büyülerin bekleme süreleri 3-5 dakika arasıdır.

Büyüleri tekrar kullanmak için bekleme süresinin dolmasını beklemeniz yeterlidir.Bekleme süresini kısaltmak için oyun içinden satın alacağınız "Cooldown Reduction" özelliğine itemlerle bu süreyi %40'a kadar indirebilirsiniz.

Rune Taşları

Runes dediğimiz taşlar,oyun dışından oyun içine etki eden bi nevi pasif yetenek olarak tanımlanabilir.Her oyuncu kazandığı IPlerle bu taşlardan satın alabilir.4 çeşit rune vardır.Bunlar; Glyph(Büyü Yetenekleri için),Mark(Saldırı bazlı),(Defans bazlı taşlar) ve Quintessence(Her taş türünün en yüksek özelliği taşıyan örneği).Ben Brand oynadığım için Ability Power runeları aldım,sizde kullandığınız şampiyona göre rune seçmeniz yararınıza olacaktır.

Taşların tutulduğu yere “Rune Book” adı verilir. Summonerlar her maçtan önce kullanacakları Rune Kitabını seçmekte özgürdür.

Mastery (Ustalık) Puanları

Mastery Point adını verdiğimiz bu pasif yetenekler Summonerlar için ek güç kaynağı oluşturur. Her oyuncu en yukarıdan aşağıya doğru açaraktan 3 farklı kategoriden istediğini yada hepsinden yetenek arttırabilir. Kategoriler; saldırı, defans ve pasif fayda şeklinde açıklanabilir. Ustalık puanlarının dizilimi bir ağaç şeklindedir ve daha güçlü
puanları Çağırıcının kullanımına sunmak için en başta kök puanlarını vermek zorunda kalabilirsiniz.

- Resim Silinmiş.​

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Takımı
Besiktas
Oyunda yeni olduğum için bilmiyordum bunları, hemen el atıyorum teşekkürler hacım :kalp:

Yukarı Alt