1. Reklam

1. joysro
      ledas
      jungler
      keasro
      zeus
      karantina

Sümbülzâde Vehbi

1. Milano

Milano Aileden rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    18.yy Divan şairi. Rücu şiirleriyle ünlüdür. Aslında Osmanlı'da kadıymış. Onu ünlü yapan ise aşağıdaki şiiridir.

Sümbülzade Vehbi, "rücu" şiirleriyle de ayrı bir ün yapmıştı. Bir gün padişah vehbiyi yanına çağırır ve "Bana öyle bir şiir yaz ki ilk mısrayı okuyunca içimden seni öldğrmek, ikinciyi okuyunca ödüllendirmek gelsin" der ve ortaya şöyle bir şiir çıkar.

Azm-ü hamâm idelim, sürtüştürem ben sana / Kese ile sabunu, râhat etsin cism ü cân
    Lâ'lî şarâb içirem ve ıslatıp geçirem / Parmağına yüzüğü, hâtem-i zer drahşân
    Eğil eğil sokayım, iki tutam az mıdır? / Lâle ile sünbülü kâkülüne nevcivân
    Diz çökerek önüne ılık ılık akıtam / Bir gümüş ibrik ile destine âb-ı revân
    Salınarak giderken, arkandan ben sokayım / Ard eteğin beline, olmasın çamur amân
    Kulaklarından tutam, dibine kadar sokam / Sahtiyândan çizmeyi, olasın yola revân
    Öyle bir sokayım ki, kalmasın dışarda hiç / Düşmanın bağrına hançerimi nâgehân
    Eğer arzu edersen ben ağzına vereyim / Yeter ki sen kulundan lokum iste her zamân
    Herkese vermektesin, bir de bana versene / Avuç avuç altını, olsun kulun şâdumân
    Sen her zamân gelesin, ben Vehbî'ye veresin / Es-selâmu aleyküm ve aleyküm es-selâm

2. SnowFlake

SnowFlake Aileden rank8

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    36
    Meslek:
    Şimdilik lise talebesi :)
    Tüm niyetlerin, bedenleri varmışçasına görülebildi
    Geçen hafta beyefendinin en meşhur şiiri edebiyat hocası tarafından sınıfta okutulmuş hocanın da takviyeleriyle ders sonuna kadar geyik yapılmıştır.
    Ali hocanın dersleri artık eskisi gibi saf ve temiz olmayacaktı...