Microsoft’un renkli kişiliği ile tanınan CEO’su Steve Ballmer’ın maaşı ekonomik kriz nedeniyle kesintiye uğradı.

Microsoft, 30 Haziran’da sona eren 2009 mali yıl detaylarını açıklayan bir rapor yayınladı. Raporda yazılım devinin mali yılı hakkında ilginç detaylar bulunuyor. Açıklanan belgelere göre Microsoft’un CEO’su Steve Ballmer’ın maaşı şirketin dalgalı performansı nedeniyle kesintiye uğradı.

Tuhaf davranışları, yazılım geliştiricilere olan sevgisi ve Apple’ı küçümsemesiyle bilinen Ballmer’ın toplam maaşı bu yıl geçen seneye göre yüzde 5 oranında azalarak 1.276.627 dolar oldu.
Diğer yöneticilerin tersine Steve Ballmer Microsoft’un hisselerinden gelir payı almıyor. Bu, Ballmer’ın CEO pozisyonuna geldiğinde kendi isteğiydi. Aslında buna gerek yok çünkü toplamda 408 milyon doları var ve kişisel serveti de 10 milyar dolardan daha fazla.

Microsoft maaş kesintilerinin doğru orantıda ve her çalışanına eşit olmasına dikkat ediyor. 2009 yılında bir çok Microsoft üst düzey yöneticisi maaş kesintisine uğradı. Yeni mali yılın başlangıcında Microsoft mücadele gerektiren finansal atmosferi korumak için maaşları dondurduğunu açıkladı.

Microsoft’un geliri 2009 mali yılında yüzde 9 azalarak 20.4 milyar dolara geriledi. Bu düşüşün nedeni büyük ölçüde şirketin amiral gemisi konumundaki ürünlerindeki sorunlar ve küresel ekonomik kriz. İşletim sistemleri piyasasında Microsoft’un Windows Vista’sı açık farkla lider olsa da dikkat çekici satış rakamlarına ulaşamadı. Çevrimiçi arama ve MP3 oynatıcısı piyasasında Microsoft’un arama motoru Bing ve müzik oynatıcısı Zune beklenen etkiyi ve hareketi yaratamadı. Microsoft’un oyun konsolu Xbox 360 da güçlü satış rakamlarına rağmen Nintendo Wii’nin gerisinde kaldı.

Yeni mali yıl Microsoft için temize çıkma senesi olabilir. Yeni Zune HD oldukça ‘çılgın’ yorumlar alıyor ve iPod’a müzik oynatıcısı piyasasında gerçek bir rakip olabilir. İşletim sistemleri piyasasında da Microsoft, 22 Ekim’de yayınlayacağı Windows 7’yle istediği harekete kavuşmayı amaçlıyor. Yeni işletim sistemi Windows 7’nin daha fazla hız, daha az ‘iz’, daha iyi güvenlik ve uzun zamandır özlemle beklenen daha iyi görsel bir tasarım vaat ediyor.

Yukarı Alt