1. Reklam

1. joysro
      ledas
      jungler
      keasro
      zeus
      karantina

Spore

1. aPolyannA

aPolyannA Tanınıyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Pro Gamer
    İnsanoğlu doğası gereği, içinde bulunduğu yaşamın gereklerini her zaman merak etmiştir. Günümüzde her ne kadar teknolojimizle övünsek de, Dünya'nın bilimsel olarak var oluşunu, nasıl ve ne tür süreçlerden geçtiğini, belki de en önemlisi kendimizin nasıl bir evrim sonucunda bu son (!) halimize kavuştuğumuzu evrensel olarak açıklayabilecek ve doyurucu veriler yok, büyük ihtimalle olmayacakta. Çünkü yapımız gereği hiç bir zaman sabitlik içinde bulunmadık hep geliştik, hep kayıp verdik ve hep yok ettik.

Will Wright, bu ismi daha önce duydunuz mu? Bu şahsiyet, oyun dünyasına The Sims gibi adeta çılgınlık halini almış bir oyunu bize sunan insanların başını çekmektedir. The Sims'in eleştirilen yönü çoğu zaman karakterimizi yetişkin olarak yönetmemizdi. Bu isteğimiz bir kaç ek paket ile giderilmeye çalışılsa da bizi memnun etmeye yetmedi. Bu konuda Will Wright yeniden devreye girerek yapılması bir yana düşünülmesi bile insana zor gelen bir yapım için çalışmaya başladı. Spore...

Adem ile Havva mı? Hayır! Öglena ve Paramesyum

Spore'un konusu kısaca hayat. Hayat kimine göre basit, kimine göre oldukça karmaşık ve zordur. Bu aynen Spore'da kısmen farklı olsa da temelde aynı. Spore şu şekilde ilerliyor; önce basit sonra karmaşıklık. Oyuna çok basit ve lise biyolojisinde bahsi geçen bakteri gibi basit bir canlı ile başlıyoruz. Tabii ki önce yaratığımızın tipini karakterini belirliyoruz. Karakter yaratma oyun ile aynı doğrultuda ilerliyor. Önce basit bir şekilde bir kuyruk, bir ağızdan oluşan yaratığımız sonrasında en ince ayrıntısına kadar müdahale edebileceğimiz bir canlı haline geliyor. Spore'un karakter yaratma ekranı, şu ana kadar gelen tüm oyunların oldukça üzerinde. Oluşturacağımız canlının kemik yapısından tutunda omur sayısına kadar her şeyi ayarlayabileceğiz. Ama bunu yaparken akla bir soru geliyor. Madem yaratığımın her şeyini ben kontrol edeceğim ama oyun buna nasıl ayak uyduracak? Belki de Spore'un konusundan çok burası önemli çünkü oyun inanılmaz bir şekilde size ayak uydurabiliyor. Oyundaki karakterinizin yürüyüş şeklinden, ileride kullanacağı silahı, aletleri hangi organı ile kullanacağı oyun tarafından belirleniyor. Ve yapmış olduğunuz karaktere inanılmaz biçimde ayak uydurabiliyor.

Yaratığımızın basit olarak organlarını, uzuvlarının nasıl olacağını ve derisinin rengini ve üzerindeki şekilleri belirledikten sonra oyunumuza başlayabiliriz. Spore temel olarak beş evrede incelenebilir. Bunlara kısaca değinelim:

Hücre Evresi:Bu evrede yapacağımız iş oldukça basit. Yapmamız gereken sadece çevremizdeki bizden daha güçsüz canlıları ve ortamdaki s-besin maddelerini almak. Bu evrede oyun aynı Pac-man tarzı bir oynanışa sahip yaratığımızı sağ ve sola götürerek besinleri kapmaya çalışıyoruz.

Yaratık Evresi:Aslına bakılırsa bu evrede de hücre evresinden farklı bir iş yapmayacağız. Yine amacımız bizden güçsüzler ile beslenerek bir an önce gelişmeye bakmak. Ancak bu evrede daha gelişmiş bir şekilde avlanmamız mümkün. Avlarımızı pusuya düşürmek, kendi türümüze ait bireylerle beraber grup olarak avlanmak gibi olaylar var olacak. Bu konuda dikkat edilmesi gereken hususlarda var elbet. Yaşadığımız dünyada bu evrede en büyük olmadığımızdan dolayı bizim de av olabilmemiz mümkün. Ayrıca bu evrede kendimiz ait ufak bir popülasyonda yapabiliriz. Bu sayede hayatta kalma şansı artarken, daha çabuk üreyebilmek ve evrimleşmek de mümkün. Diplomasi bu evrede ufaktan kendini göstermeye başlıyor. Genel olarak içgüdülerle hareket edildiğinden dolayı sürekli kendini koruma çabası içinde bulunulsa da, bazı türlerle aranızdan var oluştan kaynaklanan bir yakınlaşma söz konusu olabilir.

Şehir Evresi:Yaratıklıktan çıkarak medeniyetin ilk temellerinin atıldığı bu evrede, kendi türümüz içerisinde belirli bir düzen kurabiliyoruz. Tabii ki bu olaylarda birdenbire gerçekleşmiyor. Önce ufak baraka tarzı yerlerde yaşarken daha sonra kendi inşa ettiğimiz evlerde yaşıyoruz. Bunu takip eden olaylarda da artık düzenli bir şehir hayatına geçebiliyoruz. Şehir kurarak yaşayan tek tür elbette biz değiliz, diğer türlerde aynen bizim gibi şehir hayatına geçiyor. Bunun sonucunda da artık aramızdaki iletişim büyük bir önem kazanıyor. Kimi türlerle savaşabiliyor, kimi türlerle ittifak kurup ortak düşmanlarımızı yok edebiliyoruz. Artık alet yapabildiğimizden dolayı silahlı savaşlara da girebiliyoruz. İttifak sadece savaş sırasında geçerli değil tabii ki. Normal hayat devam ederken dost olduğunuz türlerden yardım alabilir ve onlara yardım edebilirsiniz. Mesela sizin şehrinizde besin kıtlığı yaşandığı sırada dost şehirlerden yardım alarak, besin kıtlığından çıkılabilir.

Medeniyet Evresi:Artık kendimize ait bir kültür oluşturabiliyoruz bu evrede. Bu kültür sizin isteğinize bağlı olarak, isterseniz savaşçı ve korkulan bir medeniyet ya da uzlaştırmacı bir tavır alarak yaşadığınız gezegeni barış içinde tutmaya çalışabilirsiniz. Silahlarınız da sizinle birlikte gelişiyor elbet. Artık daha gelişmiş silahlar, araçlar ve teknolojik aletler kullanarak düşmanlarımızı alt edebiliriz. Ve bu evrede ufaktan diğer gezegenlerle ile ilgili meraklarımızın artması sonucu, onlarla iletişim kurmaya çalışıyoruz. Tanıdık geldi değil mi?

Uzay Evresi:Ve ilk uçan dairemizi yapabildik ( belki siz başka bir şey dersiniz ). Oyunun sınırları bizim için çok daha geniş. Artık istediğimiz gezegene uğrayabilir ve onlara misafirlik edebiliriz. Dış uzayda yaşayan canlılara elbette farklı davranışlar sergileyebiliyoruz, aynı şekilde onlarda bizlere... İstersek onların gelişmesine yardımcı olabiliriz, istersek de onları kaçırıp deneylerimize denek olarak kullanabiliriz. Burası tamamen oyuncuya bırakılıyor. Uzaya çıktığımızda her gezegen belli bir sisteme ait ve birçok da güneş sistemi bulunmakta. Bu sistemlerde bazılarında hayat var olsa da bazılarında tek bir canlı yok. Ama bu buralarda yaşanılmaz anlamına gelmiyor. Başka türlerden kaçırdığınız canlıları, bu hayat olmayan gezegenlere bırakarak, o gezegenin yaşanabilirliğini kontrol etmeniz mümkün. Daha sonra da bu gezegenleri kendi kolonilerimiz haline getirerek tüm uzaya yayılabiliyoruz.

Burdan Grafiklere Bakabilirisniz...

Spore'un grafiklerinden de kısaca bahsedelim. Oyun sistem canavarı gibi gözükmüyor ama bu grafiklerin kötü olduğu anlamına gelmiyor. Oyundaki çevre dokuları yayınlanan ekran görüntüleri ve videolarda oldukça hoş, uzaydaki yıldızlar ve gezegenlerin görüntüsü insanı etkileyebilecek niteliğe sahip. Gerçi bu kadar içerikli bir oyunun, grafikleri 2D olsa dahi alınacak zevki azaltmayacağı kanısındayım. Ama yapımda EA'nin imzası olduğu için elbette ki oyun belli bir kalitesi var.

Seslere de değinecek olursak; oyunda birçok farklı tür bulunduğundan dolayı, bu canlıların sesi birbirinden ne kadar farklı olacak henüz belirsiz. Ancak oyunun videolarındaki sesler oyunu destekler nitelikte olduğu kesin. Ancak bu kadar derin bir konuya sahip olan oyunun seslerinin de birbirinden farklı olması gerekir.

Doğdum, büyüdüm ve öldüm

Spore içinde sadece bir oyun barındırmıyor, günümüze kadar gelen ve hit olmuş oyunların sentezlerini yaparak ortaya yeni ve orjinal bir yapım çıkartıyor. Spore'un yapımcıları bu oyun için "Sonsuz oynanışa sahip" diyorlar. Kulağa gerçekten hoş gelen bu söylemin gerçekleşmesi, oyunlara da yeni soluk getirecek kuşkusuz. Son olarak Civilization'dan Destroy All Humans'a, Age of Empires'tan X3'e kadar içerisinde birçok türün tadını verebilecek potansiyele sahip bu oyun için gün sayıyoruz. İyi oyunlar...

2. aPolyannA

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Pro Gamer
    Aldığım yerden okuyacağıma Extraloob´da okuyim ve başkalarıda okusun dedim.Birde arkadaşlarım çok övdüler üstelik Level ve Oyungezer dergisinin kapak oyunu.İyi okumalar...

3. Midbroke

Midbroke Bilgiliyim rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci.
    Gameplay videolarını izledim ve pek beğenmedim .

4. aPolyannA

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Pro Gamer
    İzledim fazla beğenmedim ama...

5. Tukumas

Tukumas Tanınıyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    şu anda oynuyorum gerçekten çok akıcı ve vakit geçirici oynanması gereken electronic arts oyunlarından diyorum..

6. aPolyannA

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Pro Gamer
    Anlatılmaz yaşanır diyosun yani :beer:

7. Midbroke

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci.
    İndirdim , kurdum gerçekten çok güzelmiş ^^ Bakteri olarak başladım şuan kabile olarak yaşıyoruz :D Yaratık evresine daha yeni geçtim .

8. aPolyannA

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Pro Gamer
    Bende indiriyorum.Arkadaşlarım da baya övdü...

9. Midbroke

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci.
    Uzay evresindeyim fakat gezegenimi ısıtmam lazım ama nasıl yapacağım hakkında hiçbir bilgim yok :D

10. skillroad

skillroad Öğreniyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Emre yüzsüzlük yapma lan, oyunu kim sayesinde indirdin :P
    Benden sonra başladın benden önce bitireceksin, tebrikler yavrum :))

11. Torquel

Torquel Old School olduser rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    ABD'de en çok satılanlardan biri olarak gördüm oyunun,arkadaşa söyledim indirdi,bana verirken bütün okul aldı,herkez çok beğendi.Bende beğendim ama brz hızlı ilerledim galiba 4-5 saate hemen uzay çağına geldim,burda oyun stratejiye dönuyor,keyfi gidiyor.Cell Stage ve Creature Stage bence müthişti.Online oynanma gelişse çok daha iyi olur bence.Eğer zorluk seven ve çokda iyi bir pcsi olmayan birisiyseniz size göre derim.