1. Reklam


    1. joysro
      ledas
      jungler
      keasro
      zeus
      karantina

Spor Dünyasında Neler Oldu - Nisan


  1. Buzzz

    Buzzz Aileden rank8

    Kayıt:
    27 Eylül 2008
    Mesajlar:
    5.658
    Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    38
    Şehir:
    Londra
    2009 yılının Nisan ayında Türkiye ve dünyada spordaki önemli gelişmeler kronolojik olarak şöyle:

    Bu ayda Türkiye açısından başarı haberleri, bayanlar basketbolda FIBA Avrupa Kupası'nda şampiyon olarak Türkiye'ye bayanlarda Avrupa kupası kazandıran ilk ekip unvanına erişen Galatasaray ve Romanya'nın başkenti Bükreş'teki Avrupa Büyükler Halter Şampiyonası'nda toplam 9 altın, 4 gümüş ve 3 bronz madalya alarak, takım halinde erkeklerde ve bayanlarda ikincilik elde eden Halter Milli Takımı'ndan geldi.

    Bu ayda Türkiye ayrıca, 56. Avrupa Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda 84 kiloda Nazmi Avluca ile 1 gümüş, 74 kiloda da Selçuk Çebi ile 1 bronz madalya kazanıp, takım halinde 24 puanla 7. sırada kaldı.

    Basketbolda 17. Bayanlar Teknosa Türkiye Kupası'nın Kayseri'deki finalinde Galatasaray'ı yenen Fenerbahçe, 9. kez kupayı müzesine götürürken, Aroma Voleybol Birinci Liglerinde erkeklerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bayanlarda da Fenerbahçe Acıbadem, ipi ilk kez göğüslediler.

    2009 yılının nisan ayında Türkiye ve dünyada spordaki önemli gelişmeler kronolojik olarak şöyle:

    1 Nisan:

    - (A) Milli Futbol Takımı, 19. Dünya Kupası Avrupa Elemeleri 5. Grup'taki 6. maçında, İstanbul'da İspanya'ya 2-1 yenilirken, milli takımın tek golünü Semih kaydetti.

    2-3 Nisan:
    - Litvanya'nın başkenti Vilnius'daki 16. Avrupa Bayanlar Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, madalya kazanamayıp 4 puanla takım halinde 18. sırada kalırken, birinciliği, 1 altın, 2 gümüş, 4 bronz madalya ve 60 puanla Rusya, ikinciliği de 2'şer altın ve bronzun yanısıra 1 de gümüş madalya kazanan Ukrayna, 49 puanla aldı.

    2-5 Nisan:
    - Basketbolda İtalya'nın Torino kentindeki 7. Erkekler Avrupa (ULEB) Kupası final grubu maçları sonunda şampiyonluğu, finalde Rus BC Khimki'yi 80-74 yenen Litvanya'dan BC Lietuvos Rytas Vilnius, 2. kez kazandı.

    - İtalya'nın Milano kentindeki 3. Avrupa Bireysel Artistik Cimnastik Şampiyonası'nda tek Türk sporcu Sema Aslan başarılı olamazken, İngiltere, 2'şer altın ve gümüşün yanısıra 1 de bronz madalyayla en başarılı ülke olarak dikkati çekti.

    3-5 Nisan:
    - Basketbolda İspanya'nın Salamanca kentindeki 51. Bayanlar Avrupa Ligi ''Dörtlü Final'' mücadelesi sonunda, finalde evsahibi ülkeden Halco Avenida'ya 85-70 üstünlük sağlayan Rus Spartak Moskova Region, 3. kez şampiyonluğu kazanırken, diğer Rus ekibi UMMC Ekaterinburg da Macar MKB Euroleasing Sopron'u 80-56 yenerek 3. oldu.

    - Hentbolda Mersin'deki Bayanlar Türkiye Kupası finalleri sonunda şampiyonluk, 6 puanla 3 maçını da kazanan Üsküdar Belediyesi'nin olurken, Maliye Milli Piyango da 4 galibiyetle 2. sırayı aldı.

    4-5 Nisan:
    - Litvanya'nın Vilnius kentindeki 56. Avrupa Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, 84 kiloda Nazmi Avluca ile 1 gümüş, 74 kiloda da Selçuk Çebi ile 1 bronz madalya kazanıp, takım halinde 24 puanla 7. sırada kalırken, Rusya, 4 altın, 1 bronz madalya ve 54 puanla takım birinciliğine ulaştı.

    - Voleybolda Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'daki Erkekler Indesit Avrupa Şampiyonlar Ligi'nin finalinde Yunan Iraklis Selanik'i 3-1'le geçen İtalyan Trentino Volley, ilk kez şampiyon, İtalyan Lube Banca Marche Macerata'yı 3-2 yenen Rus Iskra Odintsovo da 3. oldu.

    - Basketbolda 71. ABD Üniversiteler (Kolejler) Basketbol Ligi'nde (NCAA) 2008-2009 sezonu şampiyonluğunu, Michigan kentindeki finalde evsahibi Michigan State Üniversitesi'ni 89-72 yenen Tar Heel Üniversitesi 5. kez kazandı.

    2 ve 9 Nisan:
    - Basketbolda 7. FIBA Bayanlar Avrupa Kupası'nda şampiyonluğu, finalde İtalyan Cras Basket Taranto'ya 55-67 ve 82-61'lik skorlarla üstünlük sağlayan Galatasaray, ilk kez elde ederken, Türkiye'ye bayanlar basketbolda Avrupa kupası kazandıran ilk takım oldu.

    Sarı-kırmızılı ekip, kupada ilk tur grubunda 6 galibiyet ve 12 puanla yenilgisiz 1. olup çıktığı 2. turda Rumen, 3. turda Kıbrıs Rum kesimi, çeyrek ve yarı finallerde de Rus rakiplerini eleyerek finale çıktı.

    4-9 Nisan:

    - Hollanda'nın Rotterdam kentindeki 8. Avrupa Yıldız Bayanlar Voleybol Şampiyonası'nda Türkiye, 3 galibiyet ve 2 yenilgi alarak 5. sırada kalırken, şampiyonluğu Sırbistan'ı 3-1 yenen Belçika, üçüncülüğü de Slovakya'yı aynı skorla yenen İtalya aldı.

    4-12 Nisan:
    - Finlandiya'nın Hameenlinna kentindeki Dünya Bayanlar Buz Hokeyi Şampiyonası'nda, finalde Kanada'yı 4-1 yenen ABD, 3. kez şampiyon, İsveç'e aynı skorla üstünlük sağlayan evsahibi Finlandiya da 3. oldu.

    5-12 Nisan:
    - Romanya'nın başkenti Bükreş'teki Avrupa 88. Erkekler ve 22. Bayanlar Büyükler Halter Şampiyonası'nda Türkiye, erkeklerde 62 kiloda Erol Bulut ile 3 altın ve 56 kiloda Sedat Artuç ile de 1 gümüş madalya kazanarak, takım halinde, 5 altın, 2 gümüş ve 8 bronz madalyayla 500 puana ulaşan Rusya'nın ardından 494 puan, bayanlarda ise 6 altın, 3'er de gümüş, bronz madalya ve yine 494 puanla, 9 altın, 4'er de gümüş ve bronz madalyayla 516 puan toplayan Rusya'ın arkasında ikinciliği elde etti.

    6-12 Nisan:
    - Antalya'daki 21. Dünya Liseler Futbol Şampiyonası'nda, kızlarda finalde Almanya temsilcisini penaltılarla 8-6 yenen Çin Halk Cumhuriyeti temsilcisi, erkeklerde de Güney Afrika Cumhuriyeti temsilcisini 4-1 yenen Kıbrıs Rum kesimi temsilcisi şampiyon oldular.

    Türkiye'nin, kızlardaki 2 temsilcisi de grup maçlarında elenirlerken, erkeklerde Ankara Bahçelievler Deneme Lisesi 7. ve İzmir Kipa Lisesi de 8. sırayı aldılar.

    10-12 Nisan:
    - Hentbolda Türkiye, Portekiz'in Guarda kentindeki 17. Dünya Genç Erkekler Şampiyonası Avrupa Elemeleri 2. Grup ve Slovenya'nın Ormoz kentindeki 7. Avrupa Genç Bayanlar Şampiyonası Elemeleri 1. Grup mücadelelerinde, 1'er galibiyet ve 2'şer yenilgi alarak, 2'şer puanla 3. sırada kaldı ve elendi.

    12-14 Nisan:
    - Basketbolda 17. Bayanlar Teknosa Türkiye Kupası'nın Kayseri'deki finalinde Galatasaray'ı 63-60 yenen Fenerbahçe, 9. kez kupayı müzesine götürdü.

    10-16 Nisan:
    - Yeni Zelanda'nın Dunedin kentindeki Dünya Erkekler Buz Hokeyi Şampiyonası 3. Kategori mücadelesinde Türkiye, 4 galibiyet, 1 yenilgi ve 12 puanla; 14 puanlı evsahibi Yeni Zelanda'nın ardından 2. sırada yer alarak, Yeni Zelanda ile birlikte 2. kategoriye yükseldi.

    15 ve 17 Nisan:

    - 19 Yaşaltı (A) Genç Bayan Milli Futbol Takımı, Belarus ile Antalya'da yaptığı özel maçlarda 1-1 berabere kaldı ve 2-1 galip geldi.

    12-19 Nisan:
    - İstanbul-Alanya arasındaki 45. Cumhurbaşkanlığı Uluslararası Türkiye Bisiklet Turu'nda genel bireysel klasmanda birinciliği, İngiliz Barloword Bianchi kulübünden Güney Afrikalı Darley Impey, 29.19.32.00'lık derecesiyle kazanırken, genel takım klasmanı birinciliğini de Barloword Bianchi kulübü aldı.

    15-19 Nisan:

    - İstanbul'daki 24. Uluslararası Ahmet Cömert Boks Turnuvası'nda Türkiye, erkeklerde 5 birincilik, 4 ikincilik ve 3 üçüncülük, bayanlarda da 1 birincilik ve 3 ikincilik elde ederek en başarılı ülke oldu.

    17-19 Nisan:

    - İstanbul'daki 22. Uluslararası Boğaziçi Karate Turnuvası'nda Türkiye, erkeklerde ve bayanlarda toplam 15 birincilik, 11 ikincilik ve 20 de üçüncülük kazanarak, en başarıl ülke olarak dikkati çekti.

    19 Nisan:
    - Hentbolda Bayanlar Avrupa Çalenç Kupası'nda İzmir Büyükşehir Belediyesi, 3. turda Çek Cumhuriyeti'nden, 4. turda Ukraynalı ve çeyrek finalde de Hırvat rakibini elemesine karşın, yarı finalde Alman rakibine 1 gol farklı averajla elendi.

    İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türk spor tarihinde hentbolda Avrupa kupalarında yarı finale yükselen ilk Türk bayan takımı unvanını aldı.

    - ABD'deki 113. Uluslararası Geleneksel Boston Maratonu'nda birincilikleri, erkeklerde Etiyopyalı Deriba Merga, 2.08.42.00, bayanlarda da Kenyalı Salina Kosgei, 2.32.16.00 ile kazandılar.

    23 Nisan:
    - 39. Aroma Erkekler Voleybol Birinci Ligi'nde 2008-2009 sezonu şampiyonluğunu, play-off final serisinde Fenerbahçe'ye 3-1 üstünlük sağlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ilk kez elde etti.

    25 Nisan:
    - Türkiye Güreş Birinci Ligi'nde 2008-2009 sezonu şampiyonluklarını, serbestte finalde ASKİ Spor'a 4-3 (12-11) üstünlük sağlayan Amasya Şekerspor, 4. kez üstüste, grekoromende de İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni 6-1 (18-4) yenen ASKİ Spor kazandılar. Serbestte İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile grekoromende de Konya Şekerspor 3. sıraları aldılar.

    24 ve 26 Nisan:
    - 16 Yaşaltı (B) Genç Milli Futbol Takımı, Çanakkale'deki özel maçlarda Avustralya'yı 1-0 ve 2-1 yendi.

    24-26 Nisan:

    - Gürcistan'ın başkenti Tiflis'teki Avrupa Büyükler Judo Şampiyonası'nda Türkiye, bayanlar artı 78 kiloda Gülşah Kocatürk ile 1 bronz madalya kazanıp 19. sırada kalırken, Rusya, 5 altın, 1 gümüş ve 2 bronz madalyayla birinciliği, Fransa da 2'şer altın ve bronz madalyayla ikinciliği aldı.

    - Basketbolda 6. FIBA Erkekler ''Eurochallenge'' Kupası'nda şampiyonluğu, İtalya'nın Bologna kentindeki finalde, Fransa'nın Cholet Basket takımını 77-75 yenen evsahibi ekip Virtus Bologna Fiere ilk kez kazanırken, Kıbrıs Rum kesiminden Proteas EKA AEL Limasol'u 92-84 yenen Rus BC Triumph Lyubertsy de 3. oldu.

    25-26 Nisan:
    - İspanya'nın Alicante kentindeki 7. Uluslararası İspanya Büyükler Tekvando Turnuvası'nda Türkiye, bayanlarda 4 birincilik, 3 ikincilik ve 5 üçüncülük alarak takım halinde ilk sırayı elde etti.

    - Çek Cumhuriyeti'nin Teplice kentindeki uluslararası ümitler judo turnuvasında Türkiye, erkekler 55 kiloda Ahmet Şahin Kaba ile 1 birincilik, ayrıca 3 de üçüncülük aldı.

    26 Nisan:
    - İngiltere'deki Uluslararası Geleneksel Londra Maratonu'nda birincilikleri, erkeklerde Kenyalı olimpiyat şampiyonu Sammy Wanjiru, 2.05.10.00 ve bayanlarda da geçen yılın da birincisi olan Rus asıllı Alman Irina Nikotina, 2.22.11.00 ile kazandılar.

    İspanya'daki Uluslararası Madrid Maratonu'nda da Türk sporcu Mehtap Sızmaz, 2.32.04.00 ile bayanlarda birinciliği elde etti.

    - Atletizmde Romanya'nın başkenti Bükreş'teki Balkan Yürüyüş Şampiyonası'nda Türkiye, 3 gümüş ve 1 bronz madalya kazanarak, takım halinde bayanlarda 18 puanla 2., erkeklerde de 14 puanla 3. oldu.

    28 Nisan:
    - 32. Aroma Bayanlar Voleybol Birinci Ligi'nde 2008-2009 sezonu şampiyonluğunu, play-off final serisinde Eczacıbaşı Zentiva'ya 3-1 üstünlük sağlayan Fenerbahçe Acıbadem ilk kez kazandı.

    28 ve 30 Nisan:
    - 19 Yaşaltı (A) Genç Milli Futbol Takımı, Romanya ile bu ülkede yaptığı özel maçlarda 2-2 berabere kaldı ve 2-0 galip geldi.

    - Masa Tenisi Süper Ligi'nde 2008-2009 sezonu şampiyonluklarını, erkeklerde Fenerbahçe, finalde Adana Masa Tenisi İhtisas'ı 4-2, bayanlarda da Çukurova Üniversitesi, Fenerbahçe'yi 4-3 yenerek kazandılar.

    - Türkiye Büyükler Buz Hokeyi Süper Ligi'nde 2008-2009 sezonu şampiyonluklarını, erkeklerde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıtspor 27, bayanlarda da Ankara Milenyum Paten Kulübü 46 puanla elde ettiler.