1. Reklam


    1. joysro
      ledas
      jungler
      keasro
      zeus
      karantina

Spor Dünyasında Neler Oldu - Mart


  1. Buzzz

    Buzzz Aileden rank8

    Kayıt:
    27 Eylül 2008
    Mesajlar:
    5.658
    Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    38
    Şehir:
    Londra
    2009 yılının Mart ayında Türkiye ve dünyada spordaki önemli gelişmeler kronolojik olarak şöyle:

    Yılın ilk önemli başarısını, İtalya'nın Torino kentindeki 30. Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası'nda bayanlar 3 bin metrede 8.46.50 ile Türkiye Rekoru kırarak şampiyon olan Alemitu Bekele Degfa elde etti. Degfa, böylece Türkiye'ye şampiyona tarihinde ilk altın madalyasını kazandırmış oldu.

    Diğer başarılı haber ise İzmir'den geldi. Voleybolda Erkekler GM Capital Avrupa Çalenç Kupası'nın İzmir'deki finalinde Arkasspor, Polonya'dan Jastrzebski Wegiel SA'yı 3-2 yenerek, Türkiye'ye Avrupa voleybol kupaları tarihinde erkeklerdeki ilk şampiyonluğu getirdi.

    Arkasspor, ayrıca bu ay içinde 17. Erkekler Teledünya Türkiye Kupası'nda da şampiyonluk kazanırken, 10. Bayanlar Teledünya Türkiye Kupası'nda ise Eczacıbaşı Zentiva, 6. kez şampiyon olmayı başardı.

    Futbolda UEFA Kupası 4. turuna dek çıkan Galatasaray, bu turda Almanya'nın Hamburg SV'ye (1-1) ve (2-3)'lük skorlarla elenirken, Litvanya'nın başkenti Vilnius'daki 52. Avrupa Serbest Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, 74 kiloda Fırat Binici ile 1 gümüş, ayrıca 3 bronz madalya alarak, takım halinde 39 puanla 4. oldu.

    2009 yılının mart ayında Türkiye ve dünyada spordaki önemli gelişmeler kronolojik olarak şöyle:
    1 Mart:
    - Futbolda 49. İngiltere Lig Kupası'nı (Carling Cup), başkent Londra'nın Wembley Stadı'ndaki finalde penaltı atışları sonucu Tottenham Hotspur'a 4-1 üstünlük sağlayan Manchester United, 3. kez kazandı.

    5-8 Mart:
    - Polonya'nın Rzeszow kentindeki Dünya 10. Büyükler ve 5. Gençler Salon Okçuluk Şampiyonası'nda Türk sporcuları dereceye giremezlerken, ABD, 7 altın, 4 gümüş ve 2 bronz madalyayla 1., İtalya, 2 altın, 3 gümüş ve 4 bronz madalyayla 2., Polonya da 2 altın ve 1 gümüş madalyayla 3. oldu.

    6-8 Mart:

    - İtalya'nın Torino kentindeki 30. Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye, bayanlar 3 bin metrede 8.46.50 ile Türkiye Rekoru kırarak şampiyon olan Alemitu Bekele Degfa ile tarihinde ilk kez altın madalya kazanarak, klasmanda 10. sırayı aldı.

    Şampiyonada Rusya, 10 altın, 4'er de gümüş ve bronz madalyayla birinciliği, Almanya da 3'er altın ve gümüşün yanısıra 4 de bronz madalyayla ikinciliği elde etti.

    - İspanya'nın başkenti Madrid'deki 9. Avrupa Yıldız Bayanlar Hentbol Şampiyonası 2. Eleme Grubu mücadelesinde Türkiye, 1 galibiyet, 2 yenilgi ve 2 puanla 3. olarak elendi.

    7-8 Mart:
    - Belarus'un başkenti Minsk'deki Uluslararası Alexander Medved Serbest Güreş Turnuvası'nda Türkiye, 3 sıklette birincilik kazandı.

    - Serbest güreşte İran'ın başkenti Tahran'daki Dünya Kupası'nda şampiyonluğu, finalde evsahibi İran'ı 4-3 yenen Azerbaycan, üçüncülüğü de Kazakistan'ı 7-0 yenen Rusya aldı.

    - Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'deki uluslararası ümitler judo turnuvasında Türkiye, 3 birincilik, 1 ikincilik ve 4 üçüncülük elde etti.

    8 Mart:
    - Antalya'daki 4. Uluslararası Runtalya Maratonu'nda birincilikleri, erkeklerde Kenyalı John Kioko Musila, 2.17.57.00, bayanlarda da Rus Nadezda Semiletova, 2.44.15.00 ile kazandılar.

    10 Mart:

    - Basketbolda Galatasaray Cafe Crown, önce Erkekler Avrupa Kupası'nın 1. ön eleme turunda Litvanyalı rakibini eledikten sonra, 2. ön eleme turunda Karadağlı rakibine elendi ve mücadelesini ''Eurochallenge'' Kupası'nda sürdürdü.

    Sarı-kırmızılılar, bu kupada da ilk tur grubunda 4 galibiyet, 2 yenilgi, 10 puan ve averajla 2. olup çıktığı 2. tur grubunda, 1 galibiyet, 5 yenilgi ve 7 puanla 4. ve son sırada kalarak elendi.

    - Erkekler Avrupa Kupası ilk tur grubunda 4 galibiyet, 2 yenilgi ve 10 puanla 1. olup 2. tur grubuna çıkan Türk Telekomspor ise bu turda 1 galibiyet, 5 yenilgi ve 7 puanla grupta 4. ve sonuncu olarak kupaya veda etti.

    11 Mart:
    - Basketbolda ULEB Avrupa Ligi'nde Fenerbahçe Ülker, ilk tur grubunda 6 galibiyet, 4 yenilgi, 10 puan ve averajla 3. olup 2. tur grubuna yükseldi, ancak bu turda 1 galibiyet ve 5 yenilgi alarak, 7 puanla 4. son sırada kaldı.

    12 Mart:
    - Voleybolda Bayanlar Indesit Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde Türk Telekomspor, grupta 4 galibiyet, 2 yenilgi ve 10 puanla 2. olup çıktığı play-off 1. turunda Hırvat rakibini elemesine karşın, play-off 2. turunda Rus rakibine elenmekten kurtulamadı.

    14 Mart:

    - Atletizmde Sırbistan'ın başkenti Belgrad'daki 54. Balkan Kros Şampiyonası'nda Türkiye, 5 altın, 4 gümüş ve 2 bronz madalya kazandı.

    10-15 Mart:
    - Erzurum'daki Dünya 18 Yaşaltı Gençler Buz Hokeyi Şampiyonası 3. Kategori müsabakalarında 9 puanla yenilgisiz olarak birinciliği kazanan İzlanda, 2. kategoriye yükselirken, Türkiye de 6 puanla 2. sırayı aldı ve 3. kategoride kaldı.

    14-15 Mart:
    - Atletizmde İspanya'nın Kanarya Adaları'nda Tenerife kentindeki 9. Avrupa Atmalar Kış Kupası müsabakalarında birinciliği Ukrayna, 2'şer altın ve gümüşün yanısıra 1 bronz madalyayla elde ederken, Türkiye de ümit erkekler cirit atmada Fatih Avan ile 1 bronz madalya kazandı.

    - Voleybolda Bayanlar Avrupa Konfederasyon (CEV) Kupası'nda şampiyonluğu, İtalya'nın Novara kentindeki finalde Rus Uralochka NTMK Ekaterinburg 3-0 yenen evsahibi ekip Asystel Novara 2. kez kazanırken, Alman Rote Raben Vilsbiburg'a 3-1 üstünlük sağlayan Fenerbahçe Acıbadem de 3. oldu.

    Fenerbahçe Acıbadem, kupada 2. turda Belçikalı, 3. turda Belarus, çeyrek finalde de Rus rakiplerini eledikten sonra yarı finalde İtalyan Asystel Novara'ya yenildi.

    - Voleybolda Bayanlar GM Capital Avrupa Çalenç Kupası'nda şampiyonluğu, İtalya'nın Jesi kentindeki finalde, Yunan Panathinaikos'u 3-0 yenen evsahibi ekip Vini Monteschiavo Jesi ilk kez kazanırken, üçüncülüğü de İspanyol CV Albacete'ye 3-2 üstünlük sağlayan Rus Leningradka Saint Petersburg aldı.

    17 Mart:
    - Voleybolda 17. Erkekler Teledünya Türkiye Kupası'nda şampiyonluk, ilk kez olmak üzere, finalde Ziraat Bankası'na 3-2, 2-3'lük skorlar ve sayı averajıyla üstünlük sağlayan Arkasspor'un oldu.

    18 Mart:
    - Voleybolda 10. Bayanlar Teledünya Türkiye Kupası'nı Eczacıbaşı Zentiva, finalde Fenerbahçe Acıbadem'i 3-1 ve 3-2'lik skorlarla yenerek 6. kez müzesine götürdü.

    19 Mart:
    - Futbolda UEFA Kupası 4. turunda Galatasaray, Almanya'nın Hamburg SV takımına (1-1) ve (2-3)'lük skorlarla elendi.

    21 Mart:
    - Türkiye Kulüplerarası Kros Ligi'nde 2009 yılı şampiyonluklarını, büyük bayanlarda Üsküdar Belediyesi, 34 puanla ve 3. kez üstüste, büyük erkeklerde de İstanbul Büyükşehir Belediyesi 57 puanla kazandı.

    21-22 Mart:
    - Bayanlar güreşte Çin Halk Cumhuriyeti'nin Taiyuan kentindeki Dünya Kupası'nda şampiyonluğu, finalde Kanada'yı 5-2 yenen evsahibi Çin Halk Cumhuriyeti, üçüncülüğü ise ABD'ye 6-1 üstünlük sağlayan Japonya elde etti.

    - İstanbul'daki 16. Uluslararası Ümitler Marmara Judo Turnuvası'nda Türkiye, bayanlarda 3 birincilik, 4 ikincilik ve 9 üçüncülük, erkeklerde de 4 birincilik, 2'şer de ikincilik ve üçüncülük kazanarak en başarılı ülke oldu.

    - Voleybolda Erkekler Avrupa Konfederasyon (CEV) Kupası'nda şampiyonluğu, Yunanistan'ın başkenti Atina'daki finalde evsahibi ülkeden Panathinaikos'u 3-1 yenen Rus Lokomotiv Belogorie Belgorod takımı ilk kez kazanırken, üçüncülüğü de İspanyol Unicaja Almeria'yı yine 3-1 yenen İtalyan Bre Banca Lannutti Cuneo aldı.

    - Voleybolda Erkekler GM Capital Avrupa Çalenç Kupası'nın İzmir'deki finalinde Arkasspor, Polonya'dan Jastrzebski Wegiel SA'yı 3-2 yenerek, Türkiye'ye Avrupa voleybol kupaları tarihinde erkeklerdeki ilk şampiyonluğu getirdi. Kupada üçüncülük ise Yunan Enosi Athlopedion Patras'ı 3-0 ile geçen Rumen ekibi Tomis Köstence'ye gitti.

    Arkasspor, kupada 2. turda Estonyalı, 3. turda Alman, çeyrek finalde Fransız rakiplerini eledikten sonra yarı finalde de Yunan Enosi Athlopedion Patras'a üstünlük sağladı.

    26 Mart:
    - Ümit Milli Futbol Takımı, İstanbul'daki özel maçta Danimarka'yı 2-0 yendi.

    25 ve 27 Mart:
    - 19 Yaşaltı (A) Genç Milli Futbol Takımı, Rusya ile Samsun'da yaptığı özel maçlarda 3-3 berabere kaldı ve 3-1 yenildi.

    28 Mart:
    - (A) Milli Futbol Takımı, 19. Dünya Kupası Avrupa Elemeleri 5. Grup'taki 5. maçında, başkent Madrid'de İspanya'ya 1-0 yenilerek ilk yenilgisini aldı.

    - Ürdün'ün başkenti Amman'daki 37. Dünya Kros Şampiyonası'nda Kenya, 4'er altın ve gümüşün yanısıra 1 bronz madalyayla birinciliği, Etiyopya da 4 altın, 3 gümüş ve 1 bronz madalyayla ikinciliği elde etti.

    24-29 Mart:
    - ABD'nin Los Angeles kentindeki Dünya Artistik Buz Pateni Şampiyonası'nda evsahibi ABD, 1'er altın ve gümüş madalyayla en başarılı ülke olurken, bayanlarda Türk sporcu Tuğba Karademir, 21. sırada yer aldı.

    25-29 Mart:
    - Polonya'nın Pruskow kentindeki Dünya Bisiklet Pist Şampiyonası'nda Avustralya, 4'er altın ve gümüşün yanısıra 2 bronz, Fransa da 3 altın, 2 gümüş ve 1 bronz madalyayla en başarılı ülkeler oldular.

    28-29 Mart:
    - Voleybolda Bayanlar Indesit Avrupa Şampiyonlar Ligi'nin İtalya'nın Perugia kentinde yapılan finalinde evsahibi ülkeden Volley Bergamo, Rus Dinamo Moskova'yı 3-2 yenerek şampiyonluğu kazanırken, evsahibi takım Colussi Sirio Perugia'ya 3-1 yenilen Eczacıbaşı Zentiva 4. sırada kaldı.

    Eczacıbaşı Zentiva, grupta 4 galibiyet, 2 yenilgi ve 10 puanla 2. olup çıktığı play-off 1. turunda diğer Türk ekibi Vakıfbank Güneş Sigorta, play-off 2. turunda da Polonyalı rakibini eleyerek ''Dörtlü Final''e kaldı. Türk temsilcisi, yarı finalde Dinamo Moskova'ya yenilerek final şansını yitirdi.

    26-31 Mart:
    - Adana ve Tarsus'daki 27. Avrupa 17 Yaşaltı (B) Gençler Futbol Şampiyonası Yarı Final (Elit Tur) 6. Eleme Grubu mücadelesinde Türkiye, 1 galibiyet, 2 beraberlik ve 5 puanla ilk sırayı alarak finallere kaldı.

    30-31 Mart:
    - Litvanya'nın başkenti Vilnius'daki 52. Avrupa Serbest Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, 74 kiloda Fırat Binici ile 1 gümüş, ayrıca 3 bronz madalya alarak, takım halinde 39 puanla 4. oldu. Takım birinciliğini ise 4 altın, 1'er de gümüş ve bronz madalya kazanan Azerbaycan, 63 puanla elde etti.

    31 Mart:
    - 18. Avrupa Ümitler Futbol Şampiyonası 2. Eleme Grubu'ndaki ilk maçında milli takım, Cork kentinde İrlanda Cumhuriyeti'ni 3-0 yendi.