1. Reklam


    1. joysro
      ledas
      jungler
      keasro
      zeus
      karantina

Spor Dünyasında Neler Oldu - Ekim


  1. Buzzz

    Buzzz Aileden rank8

    Kayıt:
    27 Eylül 2008
    Mesajlar:
    5.658
    Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    38
    Şehir:
    Londra
    2009 yılının Ekim, ayında Türkiye ve dünyada spordaki önemli gelişmeler kronolojik olarak şöyle:

    2 Ekim:
    - Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), 2016'daki 31. Yaz Olimpiyat Oyunları'na Brezilya'nın Rio De Janeiro kentinin evsahipliği yapmasına karar verdi. (Kopenhag-Danimarka)

    29 Eylül-3 Ekim:
    - Rusya'nın Anapa kentindeki 7. Avrupa Öğrenciler Boks Şampiyonası'nda Türkiye, 3 gümüş ve 4 bronz madalya kazanarak, takım halinde 4. sırayı aldı. Evsahibi Rusya ise 18 sıklette düzenlenen şampiyonada, 14 altın, 3 gümüş ve 1 bronz madalyayla takım birinciliğine ulaştı.

    25 Eylül-4 Ekim:

    - Polonya'daki 26. Avrupa Bayanlar Voleybol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde Hollanda'yı 3-0 yenen İtalya, 2. kez kazanırken, evsahibi Polonya da Almanya'yı aynı sonuçla yenerek 3. oldu. Türkiye ise 4 galibiyet, 2 yenilgi alarak beşinciliği elde etti.

    30 Eylül-4 Ekim:
    - Kastamonu'daki 28. Dünya Artistik Bilardo Şampiyonası'nda, finalde geçen yılın şampiyonu olan milli sporcu Hacı Arap Yaman'ı 3-2 yenen Belçikalı Eric Daelman birinci oldu. Hollandalı ve Belçikalı sporcular ise üçüncülüğü paylaştılar.

    1-4 Ekim:
    - İstanbul'daki 5. Uluslararası Dr. Trawinski Tekerlekli Sandalye Basketbol Turnuvası'nda finalde Almanya, Türkiye'yi 82-54 yenerek birinciliği, İsveç de Güney Kore'yi 65-59 yenerek üçüncülüğü kazandı.

    2-4 Ekim:
    - İzmir'deki 16. Uluslararası Büyükler ve Gençler İzmir Ritmik Cimnastik Turnuvası'nda Türkiye, 5 birinciliğin yanısıra 6'şar da ikincilik ve üçüncülük, Rusya da 5 birinciliğin yanısıra 4'er de ikincilik ve üçüncülükle en başarılı ülkeler oldular.

    7 Ekim:
    - Turkcell Süper Lig ekiplerinden Ankaraspor, Futbol Federasyonu kararıyla, bu kulüple Ankaragücü Kulübü yönetimi arasındaki organik bağlar ve 2 kulübün idari yapılanmalarındaki yönetmeliklere aykırılıklar nedeniyle alt lige düşürüldü.

    30 Eylül-8 Ekim:

    - Antalya'daki 49. Dünya Büyükler Eskrim Şampiyonası'nda Türk sporcuları başarılı olamazlarken, İtalya, 4 altın, 2 gümüş ve 3 bronz madalyayla birinciliği, Rusya da 3 altın, 1 gümüş ve 2 bronz madalyayla ikinciliği aldı.

    10 Ekim:
    - Hentbolda Bayanlar EHF Kupası 2. turunda İzmir Büyükşehir Belediyesi, Macar rakibine 2 maçta da yenilerek elendi.

    - Futbolda 19. Dünya Kupası Avrupa Elemeleri 5. Grup'ta (A) Milli Takım, gruptaki 9. maçında başkent Brüksel'de Belçika'ya 2-0 yenilerek 3. yenilgisini alırken, gruptan çıkma şansını da yitirdi.

    11 Ekim:
    - ABD'deki Uluslararası Geleneksel Chicago Maratonu'nda birincilikleri, erkeklerde Kenyalı Sammy Wanjiru, 2.05.41.00, bayanlarda da Rus Lilia Shobukova, 2.25.56.00'lık dereceleriyle kazandılar.

    - İngiltere'nin Birmingham kentindeki 11. Dünya Yarı Maraton Şampiyonası'nda erkeklerde Eritreli Zersenay Tadese, üst üste 4. kez, bayanlarda da Kenyalı Mary Jepkosgei Keltany birinci olurlarken, her iki kategoride de takım birinciliklerine Kenya ulaştı.

    - Antalya'daki 13. Uluslararası Alanya Dağ Bisikleti Kupası Yarışmaları'nda ilk sıraları, erkeklerde İsviçreli Christof Bischof, bayanlarda da Polonyalı Anna Szafraniec elde ettiler.

    7-12 Ekim:

    - Lüksemburg'daki 26. Avrupa 19 Yaşaltı (A) Gençler Futbol Şampiyonası 3. Grup mücadelesinde Türkiye, 2 galibiyet, 1 beraberlik ve 7 puanla ilk sırayı alıp, yarı final eleme grubuna (Elit Tur) yükseldi.

    13 Ekim:

    - 18. Avrupa Ümitler Futbol Şampiyonası 2. Eleme Grubu'ndaki 4. maçında milli takım, Eskişehir'de Ermenistan'ı 1-0 yendi ve 3. galibiyetini aldı.

    14 Ekim:
    - Hentbolda Erkekler EHF Kupası 2. turunda Maliye Milli Piyango, Belarus'dan rakibine 2 maçta da yenilerek kupaya veda etti.

    - Futbolda 19. Dünya Kupası Avrupa Elemeleri 5. Grup'ta (A) Milli Takım, 10. ve son maçta Bursa'da Ermenistan'ı, Halil Altıntop ve Servet'in golleriyle 2-0 yenerek, 4. galibiyetini aldı. Türkiye böylece, gruptaki mücadelesini 4 galibiyet, 3'er de beraberlik ve yenilgiyle ve 15 puanla 3. sırada tamamladı ve elendi. İspanya, puan kayıpsız 30 puanla birinciliği, Bosna-Hersek de 19 puanla ikinciliği aldı.

    7-15 Ekim:

    - Adana'daki Avrupa Tekerlekli Sandalye Basketbol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde Türkiye'yi 64-52 yenen İtalya kazanırken, üçüncülüğü de Polonya'yı 73-65 yenen İngiltere elde etti.

    10-15 Ekim:
    - Slovenya'daki 3. Avrupa 17 Yaşaltı (B) Genç Bayanlar Futbol Şampiyonası 4. Eleme Grubu mücadelesinde Türkiye, 1 galibiyet, 2 yenilgi ve 3 puanla 3. sırada kalarak elendi.

    13 ve 15 Ekim:
    - 17 Yaşaltı (B) Genç Milli Futbol Takımı, Antalya'daki özel maçlarda İrlanda Cumhuriyeti'ni 4-1 ve 2-1 yendi.

    15 Ekim:
    - Basketbolda 25. Erkekler Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı, Ankara'daki maçta Fenerbahçe Ülker'i uzatmada 81-74 yenen lig şampiyonu Efes Pilsen, 8. kez kazandı.

    24 Eylül-16 Ekim:
    - Mısır'daki 17. Dünya 19 Yaşaltı (A) Gençler Futbol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde Brezilya'yı penaltı atışları sonucu 4-3 yenen Gana, ilk kez kazanırken, Macaristan da Kosta Rika'yı yine penaltılarla 3-1 yenerek üçüncülüğe ulaştı.

    13-17 Ekim:
    - Polonya'nın Wladyslawowo kentindeki 1. Avrupa 23 Yaşaltı Ümitler Halter Şampiyonası'nda Türkiye, bayanlarda 1'er altın ve bronzun yanısıra 4 gümüş madalya ve 475 puanla, 6 altın, 3 gümüş ve 1 bronz madalyayla 489 puan alan Polonya'nın ardından takım halinde 2., erkeklerde de 3 altın, 2 gümüş, 1 bronz madalya ve 505 puanla 4. olurken, erkeklerde birincilik ise 7 altın, 6 gümüş ve 3 bronz madalya kazanarak 587 puan toplayan Ermenistan'a gitti.

    13-18 Ekim:
    - İngiltere'nin başkenti Londra'daki 41. Dünya Artistik Cimnastik Şampiyonası'nda tek Türk sporcu Göksu Üçtaş dereceye giremezken, en başarılı ülke ise 6 altın, 2 gümüş ve 1 bronz madalyayla Çin Halk Cumhuriyeti olarak göze çarptı.

    14-18 Ekim:
    - Danimarka'nın başkenti Kopenhag'daki Dünya 19. Erkekler ve 12. Bayanlar Büyükler Tekvando Şampiyonası'nda Türkiye, erkekler 87 kiloda Bahri Tanrıkulu ile 1 altın, ayrıca 3 de bronz madalya kazanarak, takım halinde erkeklerde 4., bayanlarda da 10. sırayı aldı. Takım birinciliklerini, toplam 5 altın, 1 gümüş ve 3 bronz madalyası bulunan Güney Kore, erkeklerde kazanırken, bayanlarda ise Çin Halk Cumhuriyeti ilk sırayı aldı.

    Şampiyonada Bahri Tanrıkulu, üst üste 3. dünya şampiyonluğuna ulaşmış oldu.

    15-18 Ekim:
    - Fransa'nın Dinard kentindeki Avrupa Milli Takımlar 3 Bant Bilardo Şampiyonası'nda Türkiye, finalde Hollanda'yı 2-0 yenerek şampiyonluğu kazandı.

    16-18 Ekim:
    - Balıkesir'in Burhaniye ilçesindeki Balkan Ümitler, Gençler ve Yıldızlar Karate Şampiyonası'nda Türkiye, toplam 20 altın, 17 gümüş ve 32 bronz madalya kazanarak, tüm kategorilerdeki takım birinciliklerini elde etti.

    18 Ekim:
    - İstanbul'daki 31. Kıtalararası Avrasya Maratonu'nda birincilikleri, Etiyopyalı atletlerden erkeklerde Kasime Adilo Roba, 2.12.14.00 ve bayanlarda da Bizunesh Urgeza, 2.32.45.00 ile kazandılar.

    - Hentbolda Erkekler EHF Kupası 2. turunda Beşiktaş, Sırp rakibine sayı averajıyla elendi.

    20 Ekim:
    - Voleybolda ilk kez düzenlenen Erkekler Süper Kupa'yı, Ankara'daki maçta Türkiye Kupası sahibi Arkassspor'u 3-1 yenen lig şampiyonu İstanbul Büyükşehir Belediyesi kazandı.

    - Basketbolda FIBA tarafından ilk kez düzenlenen Bayanlar Süper Kupa'da, Rusya'nın Vidnoje kentindeki maçta Galatasaray'ı 92-59 yenen evsahibi ülkeden Spartak Moskova Region, şampiyonluğu elde etti.

    21 Ekim:
    - Basketbolda 17. Bayanlar Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı, Ankara'daki maçta lig şampiyonu Fenerbahçe'yi 86-74 yenen Mersin Büyükşehir Belediyesi ilk kez kazandı.

    22-25 Ekim:
    - Fransa'nın başkenti Paris'teki 15. Dünya Gençler Judo Şampiyonası'nda Türkiye, 3 bronz madalyayla 19. olurken, Japonya ise 8 altın, 1 gümüş ve 5 bronz madalyayla ilk sırada yer aldı.

    23-25 Ekim:
    - Tekerlekli sandalye basketbolda Japonya'nın Kitakyushu kentindeki kıtalarası kulüpler şampiyonasında Galatasaray, 3 maçını da kazanırken, finalde de Güney Kore'den Mungwungwa Electronics'i 68-43 yenerek, üstüste 2. kez şampiyonluğa ulaştı.

    - İstanbul'daki 25. Uluslararası Cumhuriyet Kupası Gençler Güreş Turnuvası'nda Türkiye, serbestte 63, grekoromende ise 67 puanla takım halinde 2 kategoride de birinci oldu.

    25 Ekim:
    - Dünya Ralli Şampiyonası'nda 2009 yılı şampiyonluğunu, Citroen ekibinden Fransız sürücü Sebastien Loeb, 93 puanla ve 6. kez kazanırken, markalar şampiyonluğu da 167 puanla Citroen'e gitti.

    - Motosiklette Süpersport Dünya Şampiyonası'nda 2009 yılı şampiyonluğunu Yamaha ekibinden İngiliz Cal Crutchlow, 243 puanla kazanırken, Honda ekibinden Türk sporcu Kenan Sofuoğlu da 189 puanla üçüncülüğü elde etti.

    - Avrupa Kupası finali niteliğindeki 19. Uluslararası Alanya Triatlonu'nda birincilikleri, erkeklerde Rus Yulian Malyshev, 1.51.17.00, bayanlarda da Hollandalı Rachel Klamer, 2.03.05.00'lık dereceleriyle kazandılar.

    23-28 Ekim:
    - Makedonya'nın Strumica kentindeki 28. Avrupa 17 Yaşaltı (B) Gençler Futbol Şampiyonası 5. Eleme Grubu mücadelesinde Türkiye, 2 galibiyet, 1 yenilgi, 6 puan ve averajla ilk sırayı elde ederek yarı final eleme grubuna (Elit Tur) kaldı.

    28 Ekim:
    - Voleybolda Ankara'daki Bayanlar 1. Süper Kupa mücadelesinde Fenerbahçe Acıbadem, Eczacıbaşı Zentiva'yı 3-1 yenerek, kupanın ilk sahibi oldu.

    28-31 Ekim:
    - Bursa'daki Balkan 21 Yaşaltı Ümitler Masa Tenisi Şampiyonası'nda Romanya, 4 altın, 2'şer de gümüş ve bronz madalyayla en başarılı ülke olurken, Türkiye de 3'er altın, gümüş ve bronz madalyayla Romanya'yı izledi.

    31 Ekim:
    - At yarışlarında Ankara'daki 71. Cumhurbaşkanlığı Kupası Koşusu'nu, Ahmet Kılıççıoğlu'nun ''Miramis'' isimli atı, jokeyi Halis Karataş ve 2.32.41'lik dereceyle, 29. Cumhuriyet Kupası Koşusu'nu da Arek Kuyumcuyan'ın ''Özhaber'' isimli atı, jokeyi Nurettin Şen ve 1.47.15'lik dereceyle kazandı.

    - 60. Formula 1 Dünya Şampiyonası'nda 2009 yılı şampiyonluğunu, Brawn GP'nin İngiliz sürücüsü Jenson Button, 95 puanla ve ilk kez kazanırken, Red Bull Racing'den Alman Sebastian Vettel, 84 puanla ikinciliği ve Brawn GP'den Brezilyalı Rubens Barrichello da 77 puanla üçüncülüğü elde etti. Markalar şampiyonluğunu ise Brawn GP 172 puanla aldı.

    - ABD'deki 60. Uluslararası Geleneksel New York Maratonu'nda birincilikleri, erkeklerde ABD'li Meb Keflezighi, 2.09.15.00, bayanlarda da Etiyopyalı Derartu Tulu, 2.28.52.00'lık dereceleriyle kazandılar.