Kayyuma devredilen Saadet Partisi’nden istifalar bugün de sürdü.

Kayyuma devredilen Saadet Partisi’nden istifalar bugün de sürdü, Kırşehir, Adana, Tekirdağ ve Siirt il başkanları ve
yönetimleri partilerinden ayrıldılar.

Kırşehir İl Başkanı Fazıl Atak, yaptığı yazılı açıklamada, teşkilat içinde kendilerine benzemedikleri için çalışmalarına müsaade etmeyen, köstekleyen bir gurup olduğunu öne sürdü.

Kendi siyasi tabanlarına ’bize itaat edeceksiniz’ diye baskı ve zulüm yapmadıklarını, Harun gibi gelip, Karun gibi zenginleşmediklerini savunan Atak, siyaseti geçim ve zenginleşme aracı olarak görmediklerini söyledi. siyaseti insanlığa hizmet olarak gördüklerini belirten Atak, dini siyasete alet etmediklerini de kaydetti.

Atak, "Göreve geldiğim günden bu yana canla başla çalıştığım partimden ve il başkanlığından yönetim kurulu arkadaşlarımla birlikte istifa ediyorum. Bundan sonraki siyasi hayatıma Sayın Numan Kurtulmuş’un liderliğindeki oluşumda devam edeceğim."

ADANA İL BAŞKANI CENGİL İSTİFA ETTİ

Saadet Partisi Adana İl Başkanı Sıtkı Cengil de partisinden istifa etti. Cengil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 7 yıl il başkanlığı görevinde bulunduğunu, partinin kurucular kurulu arasında yer aldığını ve GİK üyesi olduğunu belirtti. Cengil, Numan Kurtulmuş’un genel başkanlıktan istifa etmesinin ardından kendisini de partililerin yanı sıra vatandaşlarla yaptığı görüşmeler sonunda il başkanlığı görevinden istifa etme kararı aldığını kaydetti. Cengil, siyasete Kurtulmuş’un yeni yapılanması içinde yer alarak devam edeceklerini ifade etti.
Cengil, kendisiyle birlikte bazı yönetim kurulu üyeleri ile Yumurtalık, İmamoğlu, Tufanbeyli, Seyhan ve Sarıçam ilçe başkanları ve bazı yönetim kurulu üyelerinin de istifa ettiğini, önümüzdeki günlerde konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyeceklerini de sözlerine ekledi.

-TEKİRDAĞ İL VE MERKEZ İLÇE TEŞKİLATI-

Saadet Partisi Tekirdağ İl Başkanı Eyüp Kanar, düzenlediği basın toplantısında, partisinin 11 Temmuz’daki Kongresiyle başlayan süreçte ve sonrasında gelişen olaylar karşısında kendilerinin de karar vermek mecburiyetinde kaldıklarını ve 500 üyeleriyle birlikte partideki görevlerinden istifa
ettiklerini bildirdi.

Kanar, 1969 bağımsızlar hareketi olarak Necmettin Erbakan ile ’Önce ahlak ve maneviyat’ ilkesi ve ’Yaşanabilir bir Türkiye, Yeniden büyük Türkiye, Yeni Dünya’ hedefleriyle başlattığı Milli Görüş siyasetinin, bugün Saadet Partisi
çatısı altında yürütme imkanı kalmadığını belirterek, "Kavgalı ve güvensiz bir birliktelik yerine, dostça bir ayrılığın daha doğru olacağına inandığımız için
bugün itibariyle başta ben, Genel İdare Kurulu üyemiz Ahmet Akçay, il yönetim kurulu arkadaşlarım, Merkez İlçe Başkanı Tuncay Çakır ile Çerkezköy, Çorlu, Şarköy, Hayrabolu, Muratlı, Marmaraereğlisi ve Malkara ilçe yönetim kurulu
arkadaşlarım, Kadın Kolları İl Başkanı ve 500 üyemizle birlikte Saadet Partisi’ndeki görevimizden ve üyeliklerimizden istifa ediyoruz" dedi. Kanar, Numan Kurtulmuş’un önderliğinde yeni parti kurulması için çalışmaların devam ettiğini de söyledi.

-SİİRT YÖNETİMİ: "DOSTÇA AYRILDIK"-

Siirt İl Başkanı Abdüllatif Evin de "Kavgalı ve güvensiz bir birliktelik yerine dostça bir ayrılığın daha doğru olacağına inandıklarını" belirterek il ve ilçe yöneticileri olarak istifa kararı aldıklarını açıkladı.

Başkan Evin, Saadet Partisi’nin artık derlenme ve toparlanma partisi olmaktan çıktığını, ahlak ve maneviyat söylemiyle yola çıkmasına rağmen, ahlaki ve manevi değerlerle bağdaşmayan hakaretlere maruz kaldıklarınI, ayrılığın daha doğru olacağına inandıklarını ifade ederek il ve ilçe teşkilatları olarak hep birlikte partilerinden istifa ettiklerini bildirdi.

NEVŞEHİR İL BAŞKANI MİKTAT ŞAHİN İSTİFA ETTİ

Saadet Partisi Nevşehir İl Başkanı Miktat Şahin, partisinden istifa etti. Şahin, düzenlediği basın toplantısında, büyük kongre sonrasında yaşanan olumsuz gelişmeler nedeniyle partisinden ve il başkanlığı görevinden istifa ettiğini açıkladı. Yaklaşık 1,5 yıldır Nevşehir il başkanlığı görevini sürdürdüğünü anımsatan Şahin, Saadet Partisi’ni dünya barışı ve insanlığın huzuru için tek siyasi yol olarak gördüğünü ancak, camia içinde bazı kişilerin kendi değerlerine uymayan tavır ve davranışlar gösterdiğini söyledi. Kavga ve güvensiz birliktelik yerine dostça bir ayrılığın daha iyi
olacağı inancıyla istifa ettiğini belirten Şahin, "15 aydan beri partide il başkanlığı görevini sürdürmekteyim. 11 Temmuz 2010 tarihinde yapılan büyük kongrenin ardından partimizde yaşanan gelişmeleri büyük bir dikkatle takip ettim. Dünya barışı ve insanlığın huzuru için tek siyasi yol olarak gördüğüm bu oluşumun fikir kadrosunda uzun yıllar görev aldım. Ancak bazı mihrakların camia içinde
bizim değerlerimize uymayan tavır ve davranışları beni ve arkadaşlarımı müteessir etti" diye konuştu.

ERBAKAN'I ELEŞTİRDİ

SP'den istifa eden Erzurum İl Genel Meclisi üyesi Mehmet Ciğal, parti yöneticilerine hakkını helal etmediğini söyledi. Ciğal, Necmettin Erbakan'ı ve arkadaşlarını kastederek, “Yaşın 90’a gelmiş artık yeter” dedi. İl Genel Meclisinin bugün yapılan oturumundan sonra basın toplantısı düzenleyen SP Hınıs İl Genel Meclisi Üyesi Mehmet Ciğal, partide 10 yıl önce oynanan oyunların bir tekrarının yaşandığını söyledi. Yaşananlardan Şevket Kazan ve Oğuzhan Asiltürk’ün sorumlu olduğunu iddia eden Mehmet Ciğal, “Artık bıraksınlar, büyüklüklerini yapsınlar” dedi. Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan’a da tepki gösteren Ciğal, Erzurum’da SP’den 300 kişinin toptan istifa ettiğini ileri sürdü. Erbakan’ın Numan Kurtulmuş’un istifasından sonra, ‘Sürüden ayrılanı kurt kapar’ sözüne de atıfta bulunan Mehmet Ciğal, “10 yıl önce ayrılanları kurt kapmadı. Şimdi onlar ülkeyi yönetiyorlar” diye konuştu.

Partisinden üzülerek istifa ettiğini belirten Ciğal, parti yöneticilerine hakkını helal etmediğini belirtti. Mehmet Ciğal, Erbakan’ı hedef alırcasına, “Belli yaşa gelmiş bazı insanların hala siyasette olması dünyada görülmüş bir şey değildir. Yaşı 90’a gelmiş. Artık yeter kardeşim. Yapmayın, sizden başka da bu ülkeyi yönetecek gençler var. Artık bunlara ‘dur’ demenin zamanı gelmiştir” diye tepki gösterdi.

Erzurum İl Genel Meclisi’nde Mehmet Ciğal’ın istifası sonrasında SP’li üye kalmadı. 58 üyeli meclisde partilerin üye dağılımı şöyle oldu: AK Parti: 39, MHP: 5, BDP: 8, DP: 1, Bağımsız: 5.

BURDUR İL BAŞKANI AHMET SİPAHİ, 8 İLÇE BAŞKANI, GÖLHİSAR BELEDİYE BAŞKANI VE BİR İL GENEL MECLİSİ ÜYESİ PARTİDEN İSTİFA ETTİ

Saadet Partisi Burdur İl Başkanı Ahmet Sipahi, Gölhisar Belediye Başkanı Veli Cantilav, 8 ilçe başkanı ve bir İl Genel Meclisi üyesi, partiden istifa ettiğini açıkladı.

Sipahi, düzenlenen basın toplantısında, "Parti içindeki statükonun Numan Kurtulmuş’a karşı olduğunu, Kurtulmuş’un genel başkan seçilmesinin ardından sistemli komplolarla karşı karşıya bırakıldıklarını" öne sürdü.

Kurtulmuş’u engelleyerek milletle bütünleşen bir siyasi hareketin doğmasının engellenmeye çalışıldığını iddia eden Sipahi, "Ancak kim ne yaparsa yapsın bu yürüyüşümüzü kimse engelleyemeyecektir" dedi.

Sipahi, gelişmelerin Saadet Partisi içindeki yönetim anlayışında üslup farklılıklarını ortaya koyduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Şu andan itibaren bu parti içinde birlikte siyaset yapma imkanımız kalmamıştır. Biz kişi ve kurumlara değil, önce milletimize, sonra tarihe ve sonra da Allah’a hesap vermeye inandık. Sayın Numan Kurtulmuş ile hem siyaset tarzımızı, hem de üslubumuzu mülkiyet ve saltanat ilişkileri ve geleneği yerine, bir medeniyet çerçevesinde fikri ve siyasi izlere dayandırmaya çalıştık. Bizim siyaset anlayış ve kavrayışımız tüm insanlığı kucaklamak ve milletimizle birlikte yapmaktır. Biz iddiası olan bir siyaset takip ediyoruz. İdeallerimizi gerçekleştirmek için mutlaka iktidar olmamız gerektiğine inanan siyasetçileriz. O bakımdan daima birleştirici ve bütünleştirici olmaya çalıştık, öyle de devam edeceğiz."

Ahmet Sipahi, bundan sonraki süreçte Numan Kurtulmuş’un izleyeceği yapılanmada kendisine yardımcı olacaklarını açıkladı. Sipahi ile Gölhisar Belediye Başkanı Veli Cantilav, 8 ilçe başkanı ve İl Genel Meclisi üyesi Şakir Okunakol, partiden istifa etti.

Yukarı Alt