TurKKillS

Buralıyım
Takımı
Galatasaray
Beşiktaş’ta Konya deplasmanında yaşanan Nihat Kahveci krizinin perde arkası..

Beşiktaş'ın iki sezon önce büyük umutlarla Villarreal’den transfer ettiği Nihat Kahveci’nin ikinci Beşiktaş macerası hem kendisi hem de ondan çok şey bekleyen taraftarlar için hayâl kırıklığı yaratırken, tecrübeli futbolcu Türkiye’yi artık kafasında bitirdi. Yıldız futbolcu önceki gün yönetime ilettiği ayrılma isteğini dün de “Futbol hayatıma Türkiye’de devam etmeyeceğim” diyerek resmen açıkladı.

Herkes Nihat’ın Konya’da Turgay Demir ile yaşadığı olay nedeniyle ayrılmak istediğini zannederken, olayın perde arkasını, tecrübeli oyuncunun gitme isteğini açıklıyoruz:

KAVGA SON ANDA ENGELLENDİ

Menajeri Murat Kuş yaklaşık 2 hafta önce Futbol Komitesi Başkanı Serdal Adalı’yla görüşerek Nihat’ın 2 yıldır bekleneni veremediğini belirtirken, ayrılma konusunda kendilerine kolaylık sağlanmasını ve bonservis istenmemesini talep etti. Ancak Adalı iki yıl daha sözleşmesi bulunan Nihat’ın ayrılmasına onay vermedi.

Ne olduysa da bundan sonra oldu. Vatan'dan Erdal Cömert'in haberine göre, izin verilmemesi nedeniyle bir hayli gergin olan Nihat yaklaşık 10 gün önceki idmandaki bir pozisyonun ardından ortaya Türkçe küfür etti. Quaresma da tercümana sinirli bir şekilde Nihat’ın ne dediğini sordu ve küfür ettiğini öğrenince üzerine yürüdü. Araya girenler olayın büyümesini engellediler. Konya maçında ise Nihat Kahveci pas vermeyen Q7’yle tartışırken, gerginlik soyunma odasında devam da etti.

Maç sonrası Quaresma ile Nihat arasında gerilim tavan yaparken, birbirlerinin üzerine yürüyen iki futbolcunun arasına Guti, Rüştü ve İbrahim Toraman girdi. Kavga engellenirken ikinci İbrahim Üzülmez vakasının yaşanması önlenmiş oldu.

Sakinleşemeyen  Nihat soyunma odasından çıkıp Turgay Demir’e yumruk atmaya çalıştı. Dün Serdal Adalı ile bir görüşme yapan Nihat ayrılma isteğini tekrarladı ve idmana da çıkmadı. Şimdi hem Nihat hem de Turgay Demir’le yaşanan olaya karışan Erhan Güven’in sözleşmesi feshedilecek.

Güntekin ONAY: Nihat’a sabır gösterilip, mutlaka kazanılmalı

Nihat'ın gergin ve baskı altında olması çok doğal. Çünkü geldiği günden beri beklentilere cevap veremedi. Kariyer olarak ve futbolculuk kalitesi olarak aldığı ücreti fazlasıyla hak edecek bir isim. Ancak sürekli bunun gündeme getirilmesi ve futbol olarak beklentilerin çok altında kalması Nihat’ı açıkçası depresyona itti. Ben Nihat’ın ülke futbolu için çok değerli olduğunu düşünüyorum ve kazanılması için sabır gösterilmesinden yanayım.

Çünkü Nihat ‘ben paramı alayım, yan gelip yatayım’ zihniyetinde bir sporcu değil. Yaşadığı sakatlıklar güçlü bir şekilde geri gelmesini engelledi. Gün oldu hazır olmadan oynadı. Gelinen nokta üzücü. Aldığı ücret sadece Beşiktaş’ı yani işverenini ilgilendirir.

Benim içimde Nihat’ın hâlâ bitmediği düşüncesi var. Yeter ki kendisi istesin ve çalışsın.

SİNAN ENGİN: En doğrusu gitmesi

Nihat özelikle sözleşmesi konusunuda son derece dürüst davranıyor. Yönetimine gidip performansının iyi olmadığını kontratının fesh edilmesini istiyor. Son derece doğru ve şu ana kadar hiçbir oyuncunun yapmadığı gibi dürüst hareket ediyor. Bence tam bir olağanüstü davranış.

Ancak bana kalırsa Nihat bu dakikadan sonra Beşiktaş’a faydalı olamaz ve takımdan ayrılması her iki taraf için daha doğru hareket olur. Çünkü yönetim ve Beşiktaş taraftarı da artık ona sıcak bakmıyor.

Yukarı Alt