Karl marx'ın öncülüğünde ortaya çıkmış en alt birim ve en üst birim ayrımı yapılmaksızın eğitim iş barınak sosyal güvenlik kişisel güvenlik vb. konuları şit olarak devlet tarafından karşılanmasıdır...
Fabrikalar şirketler evler arsalar vb. herşey devlete aittir karşılıksız olarak kişinin durumuna göre ihtiyaçları karşılanır

Kapitalizm Liberalizim gibi paraya bakan düşünce merkezlerine karşı açılmış en büyük düşüncedir...

Kapitalizm kendi kendini yok edecektir karl marxın dediği gibi ama paraya bağlı düzen kişilerin ego tatmini yüzünden kısa bir sürede tekrar ortaya çıkacaktır

Bknz: Küresel kriz sonucunda amerikanın çoğu şirketi kamulaştırması kapitalist düzenden sosyalist düzene geçişin ilk aşamalarından biridir

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
sağcı solcu ideoloji kavramları ie ayrım artık kalmadı diyorum ve son noktayı koyuyorum.

Ayrım yapmamak Nivempristlerin,sofistlerin işidir ki onlar sadece insanların akıllarını karıştırmak için kendilerinin dahi anlamadığı tümceler ortaya atıp onu düşünerek ömürlerini heba ederler..
Sosyalist düşünce komün yönetiminin oluşabilmesi için temel ve en hoşgörülü basamaktır;arkasından proleter dikta gelir ve herşey komüne dönüşür zamanla.İnsanlar salt ve diyalektik zekalarıyla düşününce en mantıklı,en hümanist,en adil yönetim biçiminin bu olduğunu fenomenlerinden çok idealarında harika anlarlar ki fenomenleri ister istemez egoisttir;yıllardır inandıkları şeylerin ne kadar boş olduğunu görmek istemezler,gözleri görenleride maddi güçleri ile öldürmeye çalışırlar.Unuttukları birşey vardır o da; öldürdükleri insanların sadece onlar için çalıştığıdır.
Sosyalizm ruhlarına işlenmiş her bir fert buruktur çünkü para damarımızdaki kandan daha yakın ve önemlidir bizler için.Hayat öyle kara bir oyundur ki kazanan yoktur olmayacaktır da her bir fert maddi zevkleri uğruna maddi zevkleri yok ederek yaşama egosunu tattıkça kanlarının son damlasına kadar ve Lenin'in de eleştirerek söylediği gibi;'Eğer ben şu toprak parçacığını ekip biçiyorsam,başkaları benim için önem taşımaz;eğer bir başkası açsa,daha iyi buğdayımı daha pahalıya satacağım demektir.Eğer benim önemsiz bir hekim,mühendis,öğretmen,müstahdem olarak bir işim varsa,başkalarının benim için ne önemi var? Olaki dünya güçlüleri karşısında dalkavukluk ede ede ve yaltaklana yaltaklana işimi koruma ve hatta sivrilme,bir burjuva olma başarısını göstereceğim.'görüşü her çocuğa aşılandıkça da buruk olunmaya devam edilecektir..
Ancak hiç yılınmadan kazınacaktır egoist militarist beyinlerin kafasına insan insan olduğu için her ne olursa olsun diğer insanlarla eşittir!..

Sosyalist düşünce sadece Karl marxla sınırlı değildir.
sosyalism yorumlanabilir.Proleter halkın Brujuvalara karşı ayaklanmasıyla sınırlı değildir.

diğer bir değişle herkezinde anlayacağı gibi.
insanların bağımsızlık arzusu, dini ve milli değerlerin emperyalizme karşı savaşılıp korunmasıda sosyalist düşünce kapsamındadır.

Emperyalizm denen kavram sadece yuzde 5 lik burjuva kesminin proleter halkı sömürmesi .
bazı halkların kültürlerini sömürmesi kültür istilası kavramınında etkindir.

Eğerki günümüzde kendi ulusal kuruluşlarımızın eğitim merkezlerinde batı lehine propoganda gibi Batı tarzı müzikler öğretiliyorsa ingilizce her nekadar global olsada zorunlu ders olarak sunuluyorsa yediğiniz Hıyar bile başka ülkelerden geliyorsa.Halkınızın klasiklerinden çok Dünya klasikleri okutulmaya zorlanıyorsa.

Emperyalizmin yaşadınıgınız toplumda artık köklü olarak yerleştiğini anlayabilirsiniz.

Sosyalist Kavramı Adından da anlaşışalacağı gibi "Ben" değil "Biz" diyebilenlerindir.
Kendin için değil insanlar için neslin için yaşayanlarındır.

Yukarı Alt