Bana göre almış olduğu Oscar ödüllerini aynı kulvarda yarıştığı bir çok filme nazaran,başarıyla hak eden bir yapım.Piyasaya ilk sürüldüğünde Bollywood otoritelerince beğenilmemiş olan bu sanat eserinin ana konusu,bir devrin sömürge Hindistan'ının yoksulluk ve açlık sınırının yerlerde süründüğü ücra bir kasabasında büyümüş olan iki kardeşin duygusal bağı,aşkın ve (onlara göre) kaderin gücü ve işin içerisinde emeğin bile olmasına rağmen para kazanmanın zorluğu.Küçük kardeş olan Jamal,Hindistan da çok meşhur olan,Türkiye'deki 'kim 500 bin ister' yarışmasıyla tıpatıp aynı konsepte bir yarışmaya katılır.Yarışmaya daha önceden katılan doktorların,avukatların vb. eğitimli kişilerin dahi doğru olarak yanıtlayamadığı soruları hayattaki tecrübelerini bire bir yaşayarak yanıtlar.Neticede büyük ödül olan 20milyonu kazanır ancak işler bu kadar basit değildir.
P.S=) Filmin tamamını anlatmak istemedim,çünkü,izlemek istediğim bir filmin konusunu ve sonucunu tamamen biliyor olmak beni hiçte heyecanlandırmazdı.Filme hayran kaldım diyebilirim ancak bir tek eleştirdiğim noktası vardı o da, kapitalizm ile halkın açlıktan kurtarıldığı gibi bir izlenim yaratılmak istenmesi az da olsa.Bence eleştirelerin aksine,sömüren,güç timsali insanlara böyle filmler 500 kere milyon kere izletilmeli ki bir şeylerin farkına varsınlar..

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
teşekkürler bu güzel bilgiler için spoiler yazıp anlatsaydın keşke filmin sonunu merak ettim font size 1 yap biz okuruz :D

kuzen filmi izlemiş ve anlatıyordu beni de davet ediyordu gel gidelim diye bende adını beğenmemiştim olmaz diyordum lakin film kurgusu olarak çok basit geldi bana yarışmaya katıl parayı vur şöhret ol pek beğenmedim kurguyu ama izlemeden de yorum yapmak olmaz bunlar sadece önyargılarım.

Okan abi işte film öyle değil senden rica ediyorum git ve izle beğenmessen bende Alihan değilim.

Artos Parthos ....

extraloob demiş ki:
teşekkürler bu güzel bilgiler için spoiler yazıp anlatsaydın keşke filmin sonunu merak ettim font size 1 yap biz okuruz :D

kuzen filmi izlemiş ve anlatıyordu beni de davet ediyordu gel gidelim diye bende adını beğenmemiştim olmaz diyordum lakin film kurgusu olarak çok basit geldi bana yarışmaya katıl parayı vur şöhret ol pek beğenmedim kurguyu ama izlemeden de yorum yapmak olmaz bunlar sadece önyargılarım.
Rica ederim.Lakin ben yine de konuyu tamamen koymayayım sen yine de git izle derim.Çünkü konuyu spoiler ile koyarsam merakın bir nebze olsun gidecek ve filmin sana katacaklarından bir haber olarak 'yaşayışına'(devrik oldu ancak engelli bir harf geliyor herhalde hoş olmuyor) devam edeceksin.İşin ironiğini bir kenarıya koyarsak;sadece 'yarışma konsepti' ile kurgulanmış bir film asla değil.Her soruda,hayatı boyunca hiç eğitim almamış,18 yaşındaki bir genç,yaşanmışlıklarla,çektiği acılarla var oluyor.Belki milyonların gözünde meşhur oluyor ama acımasız bir polisi bile inandırıyor.
Daha yazsam kendimi tutamayacağım yazacağım çünkü film beni çok etkiledi.Yine de ben sözümün arkasında durup filmi merak eden arkadaşlarıma kabalık etmek istemiyorum..

Yukarı Alt