1. Reklam

1. joysro
      ledas
      jungler
      keasro
      zeus
      karantina

şantiye dili [18+]

1. Liu

Liu Bilgiliyim rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Üniversite>>KTÜ-İTÜ-9 Eylül
    uyarı: bol miktarda küfür içerir. 18 yaşından küçüklere okutmayınız.

şantiye dili türkiye'de türkçe'dir. kimi zamanlar kürtçe ve romence de olabilir. ancak, 1990'ların sonlarından beri romen işçi pek kalmadığından bu dil şantiyeciler için ehemmiyetini yitirmiştir. kürtçe de şantiye yönetimi arasında değil, etnik köken olarak kürt olan işçiler arasında konuşulur. kürtlerle çalışan bir mühendisin kürtçe bilmese de kürtçe küfürleri öğrenmesi kendi iyiliğinedir.

şantiye dili türkçe dediysek okullarda öğretilen türkçe değil, biraz argoya kaçan bir dil olarak kullanılır. bu, kimi zaman etkinliğin ve otoritenin vurgulanmasının gerekliliği sonucu yapılır; kimi zamansa sadece tepki veren insanın memeli refleksi olarak ağızdan dökülür. örnek olarak, a** sözü her zaman ağızlardadır; proje müdüründen işçisine kadar herkes bu sözü etkin kullanır.

diğer bir örnek, tepkilerin normal deyimlerle değil, argo deyimlerle verilmesidir. örneğin; türlü hatalarınızı göremeyip ufak bir hatanızda başınızda biten tazecik, atılgan, cengâver bir mühendis size "benim gözümden kaçmaz ulan! yakalarım ben" derse, "arkadaşım, sen giderken ben geliyordum" demek etkili olmaz. sadece onu muhatap kabul etmiş olursunuz. ama onun yerine "ulan sen sıkışrkn ben cenabet geziyordum" derseniz çok etkili olur. o dumur hissi o'na yeter.

şantiyede türkçe'nin etkin kullanılması esastır. özellikle sahada çalışan bir mühendis, günün her saati işçilerle diyalog halinde olduğundan dili etkin bir biçimde kullanmalıdır.

çok önemli bir nokta da şudur: bir mühendis için işçilerin devamlı küfürlü konuşacağı biçimde işin ucunu kaçıracak biçimde konuşmak, sonunda işçi ile mühendis arasında enseye şaplak göte parmak bir muhabbet ortamı doğuracağından sakıncalı bir durumdur. işçiler daima küfür eden mühendisi sevmezler. mühendis güne internet türkçesi ile "günaydın yarockım" diye başlarsa hapı yutar. mühendis, yeri gelince küfreden adamdır.

bir de, bayan mimarların ve mühendislerin yüzüne gülüp arkasından o... diye bahsetmek var ki, bunu hiç tasvip etmiyoruz. kullanılmamalı, kullandırılmamalıdır. insan çalışma arkadaşının arkasından küfretmemelidir.