Kendileri için en önemli şeyin Süper Lig şampiyonluğu olduğunu bir kez daha vurgulayan Daum, “Bunu becermememiz için hiçbir neden yok” dedi.

Antalya kampının son gününde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Daum’dan, lig yarışıyla ilgili iddialı sözler. 3 kulvarda da yarışa devam ettiklerini ifade eden Alman hoca, “Bu 3 kulvarda ne kadar başarılı olacağımızı göreceğiz. Ama Fenerbahçe Teknik Direktörü olarak her zaman gerçekçi davranmak zorundayım. Her kulvarda başarılı olmak için çok büyük ve güçlü kadroya sahip olmalısınız. Bazen benden abartılı yanıtlar bekleniyor. 25 yıldır bu meslekteyim ve çok tecrübeliyim” diye konuştu. Daum, çok iddialı sözler sarfetmediğinin söylenmesi üzerine, “Şampiyon olacağız. Sizce bunu becermemek için bir neden var mı? Belki beni yanlış anladınız. ‘Gerçekçi olmak istiyorum’ derken, lig şampiyonluğunu öne alıp, diğer kulvarları kastettim. Bizim için en önemli şey, ligde şampiyon olmak. Birkaç puan farkla şampiyon olacağımızı, Avrupa’da kimleri eleyebileceğimizi söyleyebilirim ama bu, benim tarzım değil” açıklamasını yaptı.

‘Gökhan yararlı olacak’
Futbolcularının Antalya’da çok iyi çalıştığını kaydeden Fenerbahçe Teknik Direktörü, “Çoğu, iyi durumda. Çok iyi durumda olmayan bazı oyuncularımız da ileriki günlerde daha iyi çalışıp, arkadaşlarının performansına yetişebilir. Antalya maçında iki gol geriye düşmemize karşın takım çok iyi direndi. Bu, takımımın gücünü gösteriyor. Ancak aynı zamanda eksiklerimizi de gösterdi. Bazı şeyleri düzeltmeli ve daha iyi yapmalıyız” derken, yeni transfer Gökhan Ünal’la ilgili, “Onu kadromuza katmaktan memnunuz. Çok kaliteli bir futbolcu. Takımımıza çok yararlı olacağını düşünüyorum. Takımdaki birçok oyuncuyu tanıyor. Adapte olmakta hiçbir sıkıntı yaşayacağını sanmıyorum. Daha önce, orta sahada daha fazla pozisyon üreteceğimizi düşünüyordum. Sadece forvetler değil, orta sahadan da yararlanmak istiyoruz. İdmanlarda bunun üzerine çalışıyoruz. Umarım bundan sonra orta saha oyuncularından daha fazla gol görürüz. Özer, Antalya maçında bunu başardı. Umarım Mehmet Topuz, Uğur, Ali Bilgin’den de gol görürüz” değerlendirmesini yaptı.

Ceza kararına destek
Alman hoca, Kazım ve Önder’in yokluğunun takıma güç kaybettirip kaybettirilmediğinin sorulması üzerine şunları söyledi: “Bu konuya iki açıdan bakmalıyız. Birincisi futbolcunun sportif performansı. İkincisi saha dışında yaptıkları, takıma ve kulübe zarar verici şeyler. Kulübümüz, bu konuyla ilgili net bir sinyal vermek istedi. Verdiğimiz karar şudur ve nettir; Önder ile Kazım, Fenerbahçe’nin futbolcularıdır ve ikisi de şu anda takımdan ayrı çalışmaktadır. Bu konuda hiçbir şey değişmedi. Verilen kararı da destekliyorum. Takımdaki oyuncuların, onların affını istemesi de olumlu. Bu, takım ruhunu gösteriyor. Ama bunun bir etkisi olur mu, olmaz mı, bunu bilmiyorum.”

‘Kimse hediye etmez’
Daum, fikstür avantajı konusunda da, “Eğer bu 12 maçı kazanırsak, avantaj yakalarız. Ama her maç zordur. Hiç kimse, İstanbul’a gelip bize maçı hediye edecek değil. En çok, sahamızın durumunu merak ediyorum. Umarım iyi bir zeminle karşılaşırız. Bursaspor ve Galatasaray maçları gibi karşılaşmalar oynamak istiyoruz. Önemli olan zor maçları kazanmak” dedi. Daum son olarak, takımın atmosferiyle ilgili şu açıklamayı yaptı: “Bu konuda hiçbir eksiğimiz yok. Hiçbir kulüp sorunsuz ve problemsiz değildir. Biz, sorunları çözmek için getirildik. Fenerbahçe’den ayrıldığımda çok iyi bir atmosfer vardı. Yeniden döndüğümde, o eski tanıdığım Fenerbahçe atmosferi yoktu. Bunu yaratmak için elimizden geleni yaptık. Fenerbahçe’nin her zaman sempatik bir kulüp olmasını istiyoruz.”

Yukarı Alt