1. Reklam

1. joysro
      ledas
      jungler
      keasro
      zeus
      karantina

Sağlık | Türkiye'de İlk Defa 8 Kilo Bebeğe Böbrek Nakli Yapı

1. [GM] Essence

[GM] Essence Öğretiyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Türkiye'de ilk defa 8 kiloluk bebeğe böbrek nakli yapıldı. Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi'nde doğuştan böbrek hastası 21 aylık bebeğe, 49 yaşındaki babaannesinin böbreği nakledildi.

Geçen yıl 18 aylık Hasan Hüseyin Akkuzu isimli bebeğe yapılan nakille en küçük hasta rekorunu kıran Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi, bu kez 8 kilo ağırlığındaki bir bebeğe böbrek nakli gerçekleştirdi. Doğuştan böbrek hastası olan Bekir Özbay bebeğe, şimdiye kadar 6 kez küçük çaplı ameliyat gerçekleştirilmiş. 21 aylık olan Bekir bebeğe, son olarak Akdeniz Üniversitesi'nde babaannesi Dudu Özbay (50)'ın böbreği nakledildi.

Denizli'de yaşayan Emine (20) ve Mustafa Özbay (21) çiftinin 21 aylık bebekleri Bekir'in sağlık sorunlarının, doğduğu gün başladığı öğrenildi. Daha 1,5 aylık olduğunda böbrek hastası olduğu fark edilen Bekir bebek, hastane hastane dolaştırıldı. Son olarak aile, Antalya'da böbrek naklinin yapıldığını duyması üzerine bebekleri Bekir'i Antalya'ya getirdi.

Organ Nakli Merkezi'nin kontrolleri sonrası, babaanne Dudu Özbay, torununa böbrek vermek için gönüllü olduğunu belirtti. Hastaneye yatırılan Bekir bebek ve babaanne, nakil için doktorların 10 kiloya çıkması için beklendi. Durumu kötüleşen Bekir'e doktorlar acil olarak nakil kararı verip ameliyata alarak, 49 yaşındaki babaannesinin böbreğini naklettiler.

"KARNI BÖBREKLE KAPLI"

Başarılı geçen nakil sonrası gazetecilerin karşısına çıkarılan bebek ve babannenin durmu iyi. Operasyon hakkında bilgi veren Doç. Dr. Alihan Gürkan, ameliyatın çok başarılı geçtiğini söyledi. 200 gram ağırlığındaki böbreği koyacak yer bulmak için zorlandık diyen Gürkan, "Böbrek neredeyse bütün karın boşluğunu doldurdu. Şu an Bekir'in en büyük organı böbreğidir. Karaciğer ve midesinden bile daha büyük." dedi.

Torununa böbreğini veren babaanne Dudu Özbay ise torununun sağlığına kavuştuğu için mutlu olduğunu söyledi. Tek erkek torunum diyen babaanne Özbay, "Organ nakli olması gerektiğini duyunca hiç tereddüt etmeden böbreğimi vermeye karar verdim." dedi.

Anne Emine Özbay ise şunları söyledi: "İlk bir buçuk aylıkken belli oldu hastalığı. Doktora götürdük, böbrek hastası dediler. O andan beri hastanedeyiz. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde ilk teşhisi konuldu. Orda bize nasıl bakılacağını ne yapmamız gerektiğini söylediler. Onların dediği şekilde çocuğuma bakmaya çalıştım. Her zaman yaşaması için ümitliydim. Şimdi de sağlığına kavuştuğu içinde mutluyum."

Ameliyatın, Türkiye'de bir ilk olduğunu söyleyen Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Gültekin Süleymanlar, 2009 yılında 45 çocuk hastaya böbrek nakli yaptıklarını belirtti. Süleymanlar, ayrıca, 59'u kadavradan toplam 324 böbrek, 17 karaciğer, 6 pankreas ve 6 kalp nakli yaptıklarını söyledi. Süleymanlar, 2010'da da hedeflerinin nakil sayısını artırmak olduğunu belirtti.