Tequilla

Bilgiliyim
Sağlık Bakanı'ndan önemli uyarı
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, domuz gribi ile ilgili olarak, ''Kasım, Aralık ayında Türkiye'de de bu salgının başlaması kaçınılmazdı. Nitekim Türkiye'de de hastalık artık yayılmaya başladı" dedi.
Akdağ, "Şimdi de tüm gayretimiz hastalığın yayılma hızını azaltarak, aşılanması gereken gruplara aşının yetişmesini sağlamaktır'' dedi.

Akdağ, Uzundere ilçesinde yapımı tamamlanan devlet hastanesinin açılışına katılmak üzere geldiği Erzurum'da domuz gribine karşı aldıkları tedbirlerin faydasını gördüklerini ve meseleyi çok dikkatli takip ettiklerini belirterek şöyle konuştu:

''Aşıyla ilgili bir takım tartışmalar ortaya çıkardılar. Ama artık zannediyorum ki vatandaşımız bu hususta büyük ölçüde tatmin oldu. Çünkü bütün uluslararası örgütler, aşının belli guruplara yapılmasını zaruri buluyor. Ama burada, aşıyı tüm ülkelerin bütününü birden eline geçirme gibi bir şansı yok. Biz aşıyı almak ve çocuklarına yapmak hususundaki şanslı ülkeler arasındayız. Yaz mevsimini birçok Avrupa ülkesinin aksine biz hastalığı (domuz gribi) ülkemize sokmadan geçirelim dedik. Bunda aldığımız tedbirler büyük rol oynadı.''

Bakan Akdağ, ilk partisi Türkiye'ye ulaşan domuz gribi aşısının Kasım, Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarında da geleceğini belirterek, ''Öncelikle sağlık çalışanları ve hamilelerle, ağır hastalığı olup, grip geçirenler, çocuklar ve hacılar aşılanacak. Zaten 24 yaşın üzerinde sağlıklı erişkinlere aşı yapmıyoruz. Kasım ayı başında aşılamalara başlamış oluruz'' diye konuştu.

Akdağ, ayrıca birçok ülkenin aşılara başladığını ve ne kadar güvenilir olursa olsun aşıların başka ülkelerde yapıldığını görmenin bir avantaj olduğuna dikkat çekti.

Türkiye ve dünyadaki bilim adamlarının hemen hemen ittifak halinde aşının risk altındaki kişilere yapılması gerektiğini söylediklerini anlatan Akdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Arada da açık söyleyeyim biraz şöhreti seven, biraz böyle popülizmi seven, birazda bu yolla siyaset yapmayı düşünen kişiler, milletin kafasını karıştıracak şeyler söylüyorlar. Ama bilim adamlarının ikiye bölündüğü anlamına gelmez. Ben vatandaş olsam aklı selim bilim adamlarının ekseriyeti ne söylüyorsa bu hususta güvenilir ve yetkili kuruluşlar ne söylüyorsa buna bakarım. Dedikodulara kulak kabartmam. Vatandaşım yarın bana gelse dese ki (ben falanca vatandaşı seyrettim, ısrarla aşı yaptırmayın) dedi bende yaptırmadım. Çocuğumu kaybettim. Ben Sağlık Bakanı olarak suç duyurusunda bulunacağım. Bunu şimdiden açıkça ilan ediyorum.''

Bakan Akdağ, domuz gribiyle ilgili yapılması gerekenleri anlatırken, "Ciddi bir belirtisi varsa vatandaşımız mutlaka doktora gitmelidir. Hastaların önemli bir kısmı hastalığı ayakta geçirecek. Bunu biliyoruz. Ancak biz gereken tedbiri alıp, hastalığın üzerinde ciddiyetle duruyoruz" dedi.

Uchiha Sasuke

Tanınıyorum
''Arada da açık söyleyeyim biraz şöhreti seven, biraz böyle popülizmi seven, birazda bu yolla siyaset yapmayı düşünen kişiler, milletin kafasını karıştıracak şeyler söylüyorlar.

Adam bunu demişte aşıyı satan firma bile bize gelen aşıların tehlikeli olduğunu söylüyor...Boş işler bunlar

Yukarı Alt