1879 yılından itibaren gelmiş geçmiş önemli psikologlar kimlerdir 10 tane isim lazım bana arkadaşlar googleda aradım bulamadım fazla bişey yardımcı olur musunuz whiteangel

Wax Whine

.NET
Server
Aspendos
Takımı
Besiktas
1879'da ilk psikoloji lab. açan ve psikolojiyi bilim olarak gösteren kişi olan Wilhelm Wundt ilk sırada gelir.
Sigmund Freud -> Psikanalizi buldu
Ivan Petrovic Pavlov -> Bunu derste sorabilirler çok ünlü bir köpek deneyi vardır
Edward Bradford TİTCHENER
William James -> Pragmatizm'in kurucusu
John B. Watson -> Davranışçılık ekol kurucusu
Burrhus Frederic Skinner -> Ruhbilimci
Edward Lee Thorndike -> Hayvan psikolojisinin gelişimi için uğraştı
Albert Bandura
Erik Erikson -> Gelişim ve psikanaliz için uğraştı. Kimlik bunalımı terimini ilk kullanan kişi
Alfred Adler -> Bireysel psikoloji ekol kurucusu - başlatan kişi

Psikoloji öğrencisiyim

Wax Whine

.NET
Server
Aspendos
Takımı
Besiktas
Bu mesaj Tubifex rumuzlu uyeden alinti yapildi
Tubifex demiş ki:
http://www.terapiportali.com/?page=pyk#top

vikiden hepsinin hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsin. özellikle doğum tarihlerine bakarsan iyi olur bazıları 1879 dan da eski olabilir :D
Doğum tarihi değil ki olay ama; psikoloji zaten 1879'dan sonra gelişen bir bilim

O kopek deneyini biliyorum 2. dunya savasinda ruslar kopekleri ac birakarak yemeklerini tanklarin altinda aramak icin kosullandiriliyor. Kopekler alman tanklarinin yanina gidincede uzaktan kumandayla :((

[ Mesaj mobilden gonderildi MobileDevice ] mobile

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Bu mesaj Lemonade rumuzlu uyeden alinti yapildi
Lemonade demiş ki:
O kopek deneyini biliyorum 2. dunya savasinda ruslar kopekleri ac birakarak yemeklerini tanklarin altinda aramak icin kosullandiriliyor. Kopekler alman tanklarinin yanina gidincede uzaktan kumandayla :((

wow ilgin. summer4:

Wax Whine

.NET
Server
Aspendos
Takımı
Besiktas
Lemonade demiş ki:

Sakin ol ya o değil benim dediğim :D
Pavlov'un köpeği hacı koşullanma deneyi için. Zil çalıyor köpeğe et veriyor hayvanın ağzından salya akıyor bir süre sonra et vermeden sadece zili çalıyor ağzından yine salya akıyor. Böyle üstün körü anlatınca tuhaf oldu :P

[ Mesaj mobilden gonderildi iPhone ] mobile

@wW
Haci watson yapmamismiydi benim dedigimi?

O deneyi benim de yapmışlğım vardır :D Küçükken köydeki köpeğimize inek çanı takmıştım, köpek yürüyünce çan çalmaya başladı, köpek korktu koşmaya başladı, çan daha çok çalmaya başlayınca zavallı köpek bağırmaya başladı koşarak peşinden zor yetiştim çanı çıkardım köpek sakinleşti ama çığlıklarını köydeki bütün köpekler duyup bizim bahçenin önüne gelmişlerdi :D O günden sonra köpek ne zama çan sesi duysa kaçıyordu :D

Vicdan azabı duyuyorum hala. makara:

[ Mesaj mobilden gonderildi iPad ] mobile

Bu mesaj Collapse rumuzlu uyeden alinti yapildi
Collapse demiş ki:
O deneyi benim de yapmışlğım vardır :D Küçükken köydeki köpeğimize inek çanı takmıştım, köpek yürüyünce çan çalmaya başladı, köpek korktu koşmaya başladı, çan daha çok çalmaya başlayınca zavallı köpek bağırmaya başladı koşarak peşinden zor yetiştim çanı çıkardım köpek sakinleşti ama çığlıklarını köydeki bütün köpekler duyup bizim bahçenin önüne gelmişlerdi :D O günden sonra köpek ne zama çan sesi duysa kaçıyordu :D

Vicdan azabı duyuyorum hala. makara:

[ Mesaj mobilden gonderildi iPad ] mobile
:mrgreen:

Wax Whine

.NET
Server
Aspendos
Takımı
Besiktas
Lemonade demiş ki:
@wW
Haci watson yapmamismiydi benim dedigimi?

yine pavlov mucidi bunun da. Yukarıda anlattığım klasik koşullanmadan yola çıkarak yapmışlardı. Aç bırakılan köpeklere yemek tank altında verilmiş, savaş esnasında yelek şeklinde bomba geçirmişler hayvanlara ve Alman tanklarının altında uzaktan kumanda ile patlatmışlar. Ama yukarıda bahsettiğim o değildi :P

[ Mesaj mobilden gonderildi iPhone ] mobile

Yukarı Alt