1. Reklam

1. joysro
      ledas
      jungler
      keasro
      zeus
      karantina

Popmundo Online Rehberi

1. Winterspring

Winterspring Bilgiliyim rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Extraloob Popmundo Online Rehberi

İnternet üzerinden oynanan çevrimiçi rol yapma oyunudur.Oyundaki amacınız karakterinizi çeşitli alanlarda geliştirerek şöhrete kavuşturmaktır.Gerçek hayatta var olan birçok davranışı oyun içerisindede gerçekleştirebilir , kendinizi geliştirirerek meslek edinebilir hatta karşı cinsten bir karakterle evlenip çocuk sahibi bile olabilirsiniz.

Temel Bilgiler

Web Sitesi

Oyun Ücretsizdir.Bunun yanında ''Vip'' üyelikte mevcuttur.

Oyunu adam akıllı oynayabilmek için internet bağlantısına sahip olmanız ve karakterinizi birkaç günde bir kontrol etmeniz yeterlidir.

Kayıt menüsü Türkçe olduğundan açıklamaya gerek duymadım.Kayıt olduktan sonra e-posta adresinize şifreniz bir mesaj ile gönderilecektir.Bu şifre ile oyuna giriş yapın ve aktivasyonunuzu gerçekleştirmiş olun.Daha sonra şifrenizi karakter sayfanızdan değiştirebilirsiniz :thumbsup: .

Oyuna girdiğiniz ilk anda karşınıza şehirler çıkacaktır.Cinsiyet ve şehrinizi belirleyeceksiniz.Türkiye'den 3 adet şehir bulunmaktadır ( İstanbul , Ankara , İzmir).Bunun yanında Ny'den Şangay'a birçok şehirde mevcuttur.Kayıt olduğunuz şehre göre oyun size 15 adet isim sunmaktadır.Kafanıza uyanı seçin.Özgeçmişlerin hiçbir önemi yok.

Uygun Mekanlar : Şehirde ziyarete uygun olan tüm mekanları gösterir.

Online Olanlar : Şehrinizde o anda çevrimiçi olan karakterlerin listesi.

Yeni Katılanlar : Şehirde oyuna başlayan en yeni 10 kişiyi gösterir.

Süren Konserler : Şehrinizde o an devam etmekte olan konserlerin listedisi.

Müzik Listesi : Şehrinizin en iyi 10 grubunun listesidir.

Şehrin Ayrıntıları : Şehriniz ile ilgili ayrıntılı bilgileri içerir.Bknz : Suç oranı , insan sayısı , kadın-erkek yüzdesi.

Gezginin El Kitabı : Dünya Nüfusu , Dünya şehirleri... hakkında ayrıntılı bilgi içerir.Otoyol haritasıda bu bölümdedir.

Anne Turu

Bir sanat oluşumu yarat veya dahil olan bir oluşuma katıl.
    Kariyere tıkla , yeni bir grup kur yada arama yap ve bir gruba katıl.
    En yakındaki parka git.
    Şehir>Doğal alanlar'dan herhangi bir parka tıklayın ve karakteri bu mekana götürü seçin.
    IT'S POP'u oku.
    Üstteki panelden it's pop'a tıklayın.
    Bir işe gir.
    Seri İlanlar>İş İmkanları'ndan yeteneğinize uygun bir işi seçin ve başurun.
    Bİr Şarkı Yap.
    Yeni bir şarkı besteleye tıklayın.Ad verin ve bestelemeye başlayın.
    Stüdyo çalışması yap.
    250-1000 dolar arası bir masrafınız olur.Şarkı yazdıktan sonra kayıt için bir stüdyo kiralayın.
    Bir performans sergile.
    Bir bar ile anlaşın ve konser verin.
    İdari kuralları oku.
    İdari Kuralları Okuyun :P .
    Forumlara katıl.
    İt's Pop'Daki forumlardan herhangi birine katılın.
    Arama Sayfasında Kendini Bul.
    Aramaya tıklayın , karakter aramaya kendi isim ve soyisminizi yazın ve arayın.
    Birisine sarıl.
    Karakter ruh hali sevecen yapın.Biriyle tanışın el sıkışın ve ilişki gelişince sarılın.
    Alışverişe çık.
    Dükkanlardan herhangi birine gidin ve birşey(ler) alın.
    Birine bir eşya ver.
    Herhangi birine üzerinizdeki bir eşyayı verin.
    Gezi rehberini oku.
    Gezi rehberini gözden geçirin.Kim nerde neler yapmış , nereye nasıl gidilir öğrenin.
    Eşyalarını hırsızlığa karşı işaretle/zimmetle.
    Karakola gidin ve eşyalarınızı zimmetlettirin.
    Yarışma sayfasına bak.
    Yarışmalara bakın :P .
    VIP sayfasına bak.
    Paneldeki Vip'e tıklayın ve sayfaya bakın.
    Şehirden uçakla ayrıl.
    Bulunduğunuz şehirden uçakla ayrılın.AYrılmadan önce lütfen patronunuza söyleyin bir günlük diye.Aksi takdirde ''You're Fire :P ''
    Bir otelde kal.
    Gece karakterinizi bir otele bırakın.Sabah alın.
    Yeni bir yetenek öğren.
    Yetenek öğrenin(ayrıntılı açıklama alt taraflarda)
    Yeni bir eve yerleş.
    Anne evinden taşının ve yeni bir ev kiralayın.

Anne turu tamamiyle oyunu kavramanıza yardımcı olmak amacıyla oyuna yerleştirilmiş bir sistemdir.Bu sistemde annenizin sizden 19 ayrı ricada bulunur , sizde bunları gerçekleştirirsiniz ; ama eşyalarınızı polise bildirmek olsun ama şehir dışına çıkmak olsun...

Anne turu bittiğinde ödül olarak 1200 dolarlık bir mirasa konarsınız.

İş ve Ev Bilgileri

Hayatta kalabilmek , karakterinizin sosyal statüsünü geliştirebilmek için paraya ihtiyacınız var , para kazanmanın yoluda çalışmak.Oyuna başladığınızda barmenlik , işçilik gibi öğrenim görme gereği olmayan meslekleri gerçekleştirebilirsiniz.İleri zamanlarda eğitim alarak maaşı daha dolgun ve standartları daha yüksek işlerdede çalışabilirsiniz.

Nasıl mı daha iyi bir mesleğe sahip olabilirsiniz.

1-Kendinize Bir Hoca Bularak!

Oyun içerisinde sizin seçmek istediğiniz meslek dalında uzmanlaşmış(5+ yıldızı olan) ve öğretmenlik konusundada uzmanlaşmış birini bulabilir ve öğretmeniniz olması için ona başvurabilirsiniz.Eğer Vip iseniz daha çabuk öğretmen bulursunuz ; çünkü çoğu hoca ödüllü ders verir ve oyun içerisinde bir karaktere para vermek için Vip olmanız şarttır.

2-Üniversite'ye Giderek!

Eğitim Alanları>Üniversiteler>xxx Üniversitesi'ne tıklayın.Daha sonra oradaki dersleri gözden geçirin, aklınıza yatan dersi alın.Yıldızınız 3 olduktan sonra o meslekle ilgili bir işe girebilir , para kazanmaya başlayabilirsiniz.Eğitim gördüğünüz süre boyunca Üniversite'de kalmaya ve karakterinizin önceliğini ''derse girmek'' olarak ayarlamaya lütfen dikkat edin.

3-Kitap Alarak!

Dükkanlara tıklayın.Ordan ilk sıradaki dükkanı seçin , alışveriş yap'a tıkladıktan sonra kitapları seçin.Sonra istediğiniz kitabı satın alın.Kitabı okumaya başlayın ve kendinizi o meslek dalında geliştirin.Lakin kitap almak fakirin işi değil.Temel Tıp kitabı 12000 dolardan gidiyor , sizde benim gibi üni'den ders alın , 1 dolara 6 yıldız yaptım temel tıp'ımı.

Ev olayıda önemli bir mevzu.Oyunun başında anne evinde kalıyorsunuz.Daha sonra başka bir eve taşınmak ve haliyle kira ödemek zorunda kalacaksınız.Ev standartlarına-konforuna göre fiyat farklılığı gösterir.Bütçenize uygun olanı seçin :P .

Son olarak , ev kiraları ve maaşların ödeme günü cumadır.Cumadan cumaya maaş alır , kira öderseniz :thumbsup: .

Çiçekler

Bitkiler oyunda önemli yere sahip.Bitki toplayarak çeşitli ilaçlar yapabilir , yeni hastalıklar ve çözümler keşfedebilirsiniz.Oyun içerisinde değerli sayılan bitkileri toplaya bilmek için Temel Botanik yeteneğine sahip olmanız şarttır.

Oyun içerisinde İleri Botanik bilgisi olan bir arkadaşım var.Ara sıra ondan ilaç , ot vs. alıyorum.Şu an elimde olanların açıklamalarını buraya yazayım ;

Damiana Yaprakları
    Farmakoloji yeteneği ile Afrodizyak eşyasına dönüştürülebilir. Bu eşya belirli bir zaman aralığı içerisinde yapacağınız sevişme sayısını artırır.

Ravent Yaprakları
    Zehir yapımında kullanılır. Zehir içildiği takdirde karakteri 24 saat içinde öldürür.

Maydanoz, Biberiye, Adaçayı ve Kekik
    Ertesi Gün Hapı yapımında gereklidir. Birlikte olma sonrası hamile kalmayı engeller.(Partnerde yoksa baya işe yarıyor :P )

Daha sayısını bilmediğim pekçok bitki var.Elime geçtikçe güncelleyeceğim.

Yetenekler Hakkında Kısa Bilgi

İş ve Ev Bilgileri bölümündede bahsettiğim gibi yetenekler oyunda çok önemli yere sahip.Bir konser verirken sahne performansı , enstroman , şovmenlik , erotik dans... yeteneklerinizin gelişmiş olması size önemli fayda sağlar.

Bunun yanı sıra şarkıcı olarak değilde normal bir insan olarak yaşamınızı sürdürmek isterseniz hukuk , tıp , muhasebe vs... geliştirmelisiniz.Bu sayede bir yerde işe başlar , para kazanabilirsiniz.Bknz : 1,5 haftada Temel Tıp 6* yaptım.1.1k dolar maaşla bir estetik salonunda çalışıyorum.

Ceo'luk en dolgun maaşlı iştir , sadece Vip'ler Ceo olabilir.Bunun yanında şehrinize vali , emniyet müdürü vs. de olabilirsiniz.

Vip'lere özel diğer bir meslek ise özel ajanlıktır.Aksiyon dolu bir meslek fakat Vip olmak şart.Operasyonlar düzenler baskınlar yapar suçlu ve zombilerle savaşırsınız.

Zombi ve Suçlu Durumu

Karakteriniz salgından , vurularak , yıldırım çarpmasından , kazada , sex yaparken yada herhangi bir hastalıktan dolayı ölebilir.Bu durumda zombi olarak devam mı ediliyormuş neymiş bu konu hakkında bilgim yok bende oyunda yeniyim.Lakin zombi avı yaygın birşey önüne gelen zombileri öldürüyor ve başarı puanı alıyor.

Suçlu durumuna gelince , adam öldürmek , soygun , gasp vs... suçtur.Eyalet sistemi var oyunda , bir şehirde suç işlerseniz başka bir şehirde temiz dolaşabilirsiniz fakat o şehirin diğer şehirle bağlantısı varsa rapor edilir ve tutuklanırsınız.Tutuklanınca doğru kodese.

Suçlu iken kaçtığınız şehirde aranmasanız bile suç işlediğiniz şehirden özel dedektif ve timler gelip sizi alır , suç işlediğiniz şehre götürebilir sizi.Yargı sistemide mevcut.

Evlilik ve Çocuk Yapmak

Oyunda karşı cinsten bir karakter ile cami yada kilisede evlenebilir , çocuk sahibi olabilirsiniz.Evlenmek için bir yüzük gerekiyor(muş) ve bu yüzüğü almanın tek yolu Vip olmak.Yani Vip olmadan evlenemezsiniz.Çocuk oluncada oda büyüyor ve ayrı bir karakter oluyor.Fakat kim yönetiyor bilmiyorum.

Ayrıca oyunda kendinize kardeş , kanka vs.'de ediebilir , çocuk evlat edinebilirsiniz.Bu uygulamalarda Vip'ler için geçerli.

Oyunda yeniyim(geçen sene başladım fakat sarmayınca bırakmıştım) , ne bilgi edinirsem bo konuya yazacağım.Kafanıza takılan birşey olursa lütfen konu altından belirtin , saat sabahın 5.30'u olduğundan kafam dağınık kusura bakmayın.Rehber tamamen bana ait.

Saygılarımla ,
    Winterspring

*

2. AliceCullen

AliceCullen Bilgiliyim rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci.
    Rüzgarın Savurduğu,Denizin Boğduğu,İnsanların Üzdü