D.Ü'de terör örgütü adına pankart ve afiş asarak, bildiri dağıttıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 13 kişi adliyeye çıkarıldı.

Dicle Üniversitesi'nde (D.Ü) terör örgütü PKK adına pankart ve afiş asarak, bildiri dağıttıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 13 kişinin adliyeye çıkarıldığı bildirildi.

Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, terör örgütünün üniversitedeki örgütlenmesine yönelik operasyonel çalışmalar yürütüldüğü belirtildi. Çalışmalarda, terör örgütü adına üniversitede pankart ve afiş asarak, bildiri dağıttıkları gerekçesiyle 13 kişinin gözaltına alındığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Gözaltına alınan şahıslar, D.Ü'de sözde öğrenci derneği oluşturarak ana dilde eğitim talebi adı altında fakültelerin sınıf kapılarını, masalarını ve camlarını kırmak suretiyle eğitim öğretim saatleri içerisinde sınıfları zorla boşaltarak diğer öğrencilerin eğitim ve öğrenim haklarını engellemişlerdir. Öğrenci yurtlarında diğer öğrenciler üzerinde tehdit ile baskı kurarak ideolojik amaçlı darp etme ve kavga olaylarını başlatmışlardır. Öte yandan, şahısların değişik tarihlerde terör örgütü mensuplarının cenazelerini, örgütün propagandasına dönüştürerek, korsan gösteri ve taşlı saldırı eylemlerinde bulundukları tespit edilmiştir." Gözaltına alınan şahısların üzerlerinde ve ikametlerinde yapılan aramalarda, 1 adet örgütsel içerikli pankart, 1 adet afiş ve örgütsel yayın ele geçirildiği kaydedildi.

Açıklamada, terör örgütüne yönelik çalışmaların aralıksız ve kararlı biçimde sürdüğü bildirildi.

Bu arada, adliye çıkarılan şahısların sorgusunun sürdüğü öğrenildi.

Yukarı Alt