1. Reklam


  1. joysro
   ledas
   ix2
   leon
   kingsofsro
   aelyria

Photoshop dersi, Mutasyon serpent


 1. Renton

  Renton Öğreniyorum rank8

  Kayıt:
  3 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  199
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  [​IMG]
  İlk olarak ihtiyacımız olan şeyler iki adet resimden ibaret. yılanı daha önceden ihtiyacımız oldugu kadarını dekupe ederek işe başlıyoruz.
  [​IMG]
  ikincil olarak. yılan derisi üzerinde oynanması en kolay dokulardan biri oldugu için CTRL+J komutuyla istedigimiz kadar çogaltıp photoshopun transform özelliginden yararlanarak gövde kısmını kuyruga akdar oluşturuyoruz. bundan sonra ise birleşim yerlerini yine yılanımızdan bir parça doku alarak transform özelligini aktif hale getirdikten sonra warp özelliginden yararlanarak fazla bozmadan esnekligi saglıyoruz.
  [​IMG]
  3.cü olarak ise bizi en çok uğraştırıcak (tabi kullanma hızınıza baglı olarak bir kaç dakida da olabilir bu) kanatların yılana adapte edilmesinden geçiyor. yılandan aldıgımız parçayı transform ve warp özelliginden yararlanarak kanatlarla ahenk içine sokmaktan ibaret. tüylerin çubuklarının nereden gelebilecegi konusunda önizlemesini düşünerek bu işlemi kolayca yapabilirsiniz
  [​IMG]
  baglantı yerlerinde bize esneklik kazandırması açısından erase tool'undan yararlanıcaz. opacity'i yarıya düşürerek yada hardness özelligini kısarak bu işlemi rahatlıkla yapabilirsiniz.
  [​IMG]
  yine aynı şekilde işlemler... sadece copy paste and transform+warp özelliklerinden ibaret.
  [​IMG]
  çogaltıyoruz esneklik kazandırıp kanatlara adapte ediyoruz.
  aynı işlemler arka kanatlarımız için degeçerli.

  [​IMG]
  şekil 7.a da görüldügü gibi.
  [​IMG]
  yılanın gözü bize yeterli gelmedi o yüzden herhangi bir kuş bulup gaga ve göz kısmını alıp çalışmamıza entegre ediyoruz. daha yırtıcı bi görünüm vericek birazdan böyle durduguna bakmayın
  [​IMG]
  gaga kısmı biraz abartı kaçtı ve çalışmanın özelliginden sapmasına yol açtıgı için o kısmı siliyoruz. yerine sadece göz ve çevresindeki gölgeyi ekliyoruz. bunu shadow burn aracıyla yada ayrı bi layer'da kırmızı lekeyi multiplay özelliginden yararlanarak ta verebilirsiniz.
  [​IMG]
  son olarak bu yırtıcı hayvanımıza dahabaşka ne ekleyebiliriz diye düşünürken iki adet pence eklemenin farz oldugunu anlıyoruz. uçabiliyosa ayaklarının da olması gerekir degil mi?
  [​IMG]
  bütün bu işlemleri yaptıktan sonra kanatları pençeleri Hue/Saturation özelliginden yararlanarak yılan dersine uygun bi tonda getirmek göze daha hoş görünmesini saglıyor.

  hepsini yaptıktan sonra merge down CTRL+E hangisini derseniz. parçaları birleştirdikten sonra shadowBurn mğydu burn tooldan yararlanarak işte ışık ve gölge hesaplarına koyuluyoruz . iç kısımlar koyu dış kısımlar açık barkaplan için ugraşıcak vaktimiz olmadı enazından bunu yapalım ;yani; normalde ortama göre ışık vermek en dogal olanı tabi.

  umarım begenirsiniz. SADECE iki resim parçasından faydalanarak photoshopun neler yapılabilecegini gördüğünüzü ümit ediyorum ;yani;

  iyi çalışmalar.