Takımı
Galatasaray

Sistemini yurtiçine getirmediği için BDDK’dan kırmızı kart gören PayPal, dönüş için kolları sıvadı. Önce Cros Border ile dönüş yapacak şirket ‘server’larını da taşıyacak.

Haziran ayında Türkiye yasalarına uymayı, vergi ödemeyi, kredi kartı ve kimlik bilgilerini aldığı kişilerin işlemlerini Türk 'server'ları üzerinden yapmayı reddetmesi nedeniyle Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından lisansı iptal edilen PayPal, Mart 2017'de 'Cross Border' (Sınır ötesi) sistemiyle geri dönmeye hazırlanıyor.

Sabah'ın haberine göre, BDDK ile geçtiğimiz hafta toplantı yapan şirket, 2017 yıl sonuna kadar serverlarını da Türkiye'ye taşımayı planlıyor. Cross Border, yurtdışında bulunan bir kişiye Türkiye'den alışveriş yapma izni veriyor. Ancak bu sistemle Türkiye'den bir kişi yurtdışından alışveriş yapamıyor. Türkiye'de e-ticarette yüzde 12 pazar payına sahip olan ve yaklaşık 800 milyon dolarlık işlem hacmi bulunan şirketin yeni sistemle hacminin 400 milyon dolar civarında olacağı öngörülüyor. 179 milyon aktif üyesi olan PayPal Global'in yaklaşık 18 milyar dolarlık işlem hacmi bulunduğu belirtiliyor.

YASALARA UYMAMIŞTI

PayPal'ın, çıkış sürecinde Türkiye ile ilgili olumsuz bir imaj yaratma çabası BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben'in açıklamaları ile boşa çıkarılmıştı. Akben, PayPal'ın lisans başvurusuna, kanunlara uymadığı için onay vermediklerini belirtmişti. Kanuna göre, bu tip faaliyetlerde sistemlerin yurtiçinde bulundurulması zorunluluğu bulunuyor. PayPal, yasaya rağmen, bunun için en küçük bir çalışma dahi yapmamıştı.

NOT: Alıntıdır.

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Resmen bize para gelsin ama bizden para çıkmasın denmiş :)
Benim pek bir işime yaramıyor genelde hep ödeme yapan tarafım ama yabancılarla iş yapan arkadaşlar bu haberi duyunca baya rahatlamışlardır.
Yukarıda görüldüğü üzere :lolmuch:

Harbi güzel oldu. Acaba kartsız alışveriş durumu da olabilir mi? Benim paypal hesabımda bir miktar para var fakat kartımın tarihi geçti ve yeni kart da eklemek istemiyorum. Bunu bir şekilde harcayabilir miyim?

Server
Feronia
Takımı
Fenerbahce
Harbi güzel oldu. Acaba kartsız alışveriş durumu da olabilir mi? Benim paypal hesabımda bir miktar para var fakat kartımın tarihi geçti ve yeni kart da eklemek istemiyorum. Bunu bir şekilde harcayabilir miyim?
Karttaki parayı paypal hesabına aktarabiliyorsun diye biliyorum. Ondan sonra istediğin yerde harcayabilirsin.

@RanstaMonsta Zaten para şu an paypal hesabında, kartta değil yani. Ama kullanmaya çalışırken kartımı güncellemem gerektiğini söylüyor.

Takımı
Galatasaray
PayPal Türkiyedeki hesaplara yurtdışında paypal balance kullanarak alışveriş yapmaya hiçbir zaman izin vermedi zaten, bundan sonra da hiç vereceğini zannetmiyorum
Gittigidiyor, sahibinden gibi yerel sitelerden bakiyenle alışveriş yapabilirsin @piemde

Yukarı Alt