Overclock Nasıl Yapılır?

20070319034019.jpg

Kasanızın içindeki tüm parçaların özelliklerini çok iyi bilmeniz gerekiyor ve daha önemlisi bu işlemi yapabilecek kadar donanımsal bir bilgisayar bilginiz olması gerekiyor. Overclock işlemi yapılacak olan bilgisayarın kasa ve işlemci fanların soğutma işlemi iyi yapıyor olması gereklidir. Şimdi bir Overclock işlemini sizlerle paylaşalım.

Overclock işlemi yapılan test bilgisayarının özellikleri şöyle :

İşlemci : Intel Core2 Duo E4300 (2MB L2 Ön Bellek)
Mainboard : Asus P5B-E Plus (i965p-Çipset)
Ram : Corsair TWIN2X1024-6400C4 (DDR2-800, CL4)
İşlemci Fanı : Arctic Cooling Freezer 7 Pro
Grafik Kartı : MSI Radeon X1900XTX-VT2D512E

İlk yapılması gereken FSB hızını 266 MHz olarak doğrulamaktır bu da FSB1066 demektir. Bu sizi %33'lük bir performans artışına, eğer biraz da şansınız varsa %50'lik bir artışa ulaştırabilir.

Her işlemcinin bir iç frekansı vardır. Front Side Bus denilen (kısaca FSB), yani önyüz veri yolu diyebileceğimiz MHz cinsinden bir çalışma frekansı vardır ve bunun yanında her işlemcinin bir çarpan kat sayısı mevcuttur (x9 , x10, x15 gibi) ve bu çarpan ile FSB hızını çarptığımızda işlemcinin asıl MHz'ini bulmuş oluruz. Core2 Duo E4300, 200 MHz'lik bir çalışma frekansına sahiptir. Dokuz adet çarpan kat sayısı bulunduğundan dolayı işlemci hızı standart olarak 1,8 GHz'tir.

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
oc pc üzerinde bulunan her işleme yapılır sadece işlemciye yapılmaz!

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
BitterSweet demiş ki:
islemciye atılır Okan abi ama yakarsın :D

kaç tane işlemci yaktım bir bilsen, sadece onları garantiden değiştiremedim onun haricinde hdd'yi oc yaparken yaktım, ekran kartını oc yaparken yaktım alayını garantiden değiştirttim.

bir dönem msi kt400 ile 176mhz fsb rekoru bendeydi o karttı en fazla ben ittirebilmiştim bu değerlere kadar 8)

Tavsiyem eğer pc'den tam olarak anlamıyorsanız sakın overclock işine girmeyin ati tool'dan ekran kartına overclock çekeyim dedim makina elimde kaldı, aman aman !

Bir öneride benden de bende ilk önce voltaj vermeden hz arttırarak yapın ve ram e yüklenmeyin... ben az ram yakmadım ama tutturdum iştemciyi sormayın zaten 1.8 den 2.6 ya çektim fazla yüklenmiyorum... 750w lık bi UPS alın bide salam bi fan dayayın o/c'yi.Sesten tırsıyorsanız ne kadar büyük fan alırsanız devir az olur performans fazla olur ses az olur...

Yukarı Alt