Çoğu bilgisayar kullanıcısının en büyük baş ağrılarından biri olan "Bilgisayar Formatlama" işleminin sorunsuz, adımsız ve tek bir işlem ile nasıl yapılabileceğini anlatacağız
Yapılan işlemlerin hepsi yasal olup, sadece kurulum aşamasındaki tüm adımları 1 kereye mahsus gerçekleştirip, daha sonraki kurulumlarda hiç bir basamağa takılmadan işlemi gerçekleştirme yöntemini anlatmaktadır

Şimdi ilk yapmanız gereken elinizdeki mevcut XP kurulum CD' sinde E:\SUPPORT\Tools içerisindeki "DEPLOY"u masaüstüne kopyalamak Daha Sonra bunu çift tıklıyoruz (sıkıştırılmıştır) İçinde "setupmgrexe" bulunmakta Bunu da sürükleyerek masaüstüne bırakın Görüldüğü gibi setup dosyası oldu Çift tıkla***** çalıştırıyoruz bunu Bize aynı kurulumdaki gibi sorular soracaktır İlkine ileri diyerek geçiyoruz Bir sonrakine "Yenibir yanıt dosyası oluştur" seçiliyken ileri diyoruz Bundan sonraki adıma ise "Windows katılımsız yükleme" yi seçerek ileri diyoruz Windows Xp Professional seçiliyken ileri diyoruz (bunu kurmak istediğiniz işletim sistemine göre değiştirebilirsiniz) Bir ileriki adım menüsünnde "Tam otomatik" diyoruz ki tam otomatik kursun Bu aşamdan sonra çıkan bölüme de "Hayır, bu yanıt dosyası bi CD'den yüklemek için kullanılacak" ı işaretliyoruz ve ileri diyoruz Karşımıza Lisans Sözleşmesi gelecektir F8'e basıp kabul edip ileri diyoruz Geri kalan seçenekler sizin kişisel ayarlarınız Bu adımlarıda kendinize göre düzenleyip devam ediyoruz
En son basamakta "SON" dediğinizde küçük bir pencere çıkıcaktır "C:\********s and settings\SERİKAİL\Desktop\unattendtxt" şeklinde dizine kayıt edilecektir Bu dosyayı "C:\********s and Settings\SERİKAİL\Desktop\winntsif "şeklinde değiştiriyoruz

Şimdi masa üstünüze iki yeni simge eklendi Bunlardan "msdos" şeklinde olan ile herhangi bir işimiz yok Diğerini; "winnt" yi Word Pad ile açıp en üstte ki şu seçenekleri buluyoruz:

;SetupMgrTag
[ data] AutoPartition=1
MsDosInitiated="0"
UnattendedInstall="Yes"

Bunlarda küçük bir değişiklik yapıcaz; AutoPartition=0 sıfır değerini alacak Değişikliği yapıp kaydediyoruz Bu çok önemlidir Bunu 0 yapmazsanız D:\ bölümü silinecektir O sebepten bu değeri düzenlemeyi ihmal etmeyiniz!
Sırada bizim normal XP CD'mizin iSO'sunu almaya geldi Ben bunu WinISO adlı programla yaptım Bu aşamada, kendi kullandığınız Program da işinizi görecektir Şimdi XP'nin iSO 'sunu alın masaüstüne Aldıktan sonra yaptıgımız iSO 'yu WinISO ile[ya da kendi iSO düzenleyicinizle] açın I386 klasörüne gelin ve içerisine winnet yi sürükleyip bırakın

Sonda kaydedip çıkın Şimbu bu iSO 'yu boş bir cd ye yazdırın Tam otomatik XP cd miz hazır Artık CD'yi takıp adımsız olarak XP kurulumu gerçekleştirebilirsiniz

Ps:ALINTIDIR...

Normal format atmasını bılene daha kolay gelıyor :) ben format atmasını bılmeyen arkadaslarım ıcın paylaşmıstım bu konuyu :D

Yukarı Alt