Üsküdar’daki ÖSYM Bürosu’nun önünde toplanan Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisi üyeleri, YGS Sınavı’nda yaşanan şifre skandalına rağmen görevinden ayrılmayan ÖSYM Başkanı Ali Demir’i protesto etti. Kendilerine Liseli Öğrenci Birliği (LÖB) adını veren bir grup da büronun önünde 5 günlük açlık grevi başlattı.

Üsküdar Hakimiyet-i Milliye Caddesi üzerinde bulunan ÖSYM Bürosu’nun önüne gelen, Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisi üyesi yaklaşık 30 kişi, üzerinde "Şifreci gelecek hırsızı soyguncu Ali Demir istifa" cümlesinin yazılı olduğu pankartı açtı. "Eğitim haktır engellenemez", "AKP elini eğitimden çek" ve "Şifreci soyguncu Ali Demir istifa" sloganları adına basın açıklamasını Şahin Yaşık yaptı.
KPSS, YGS ve ALES sınavlarında yaşanan skandallara rağmen ÖSYM Başkanı Ali Demir’in hala istifa etmediğini vurgulayan Yaşık sözlerine şöyle devam etti:

"Sınav gününden itibaren neresinden tutulsa dökülen açıklamalarda bulunan Ali Demir, söylediği çelişkili sözlerle sadece Cumhurbaşkanı Gül’ü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı ve Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’yu tatmin ederken, evlerinde ve okullarında cevap bekleyen milyonlarca genç ve aileye hala tatmin edici bir cevap veremiyor. Üstelik modern çağın imkanlarını kullanarak bilgisayar yönetimi ile güvenli bir sınav ortamı hazırlandığını söyleyerek işin içinden sıyrılmaya çalışıyor. Ve nasıl oluyorsa o güvenli bilgisayar ortamı ile bir okul mevcudu kadar kız öğrenciyi şans eseri aynı ortamda sınava sokuyor."

HER GÜN SINAV PUANLARI DEĞİŞİYOR

ÖSYM’nin sınav sonuçlarının sürekli değiştiğini belirten Yaşık, "ÖSYM kendi şifresini kendisi çözememiş görünüyor ki binlerce öğrenci hergün sınav puanına baktığında ayrı bir sınav puanıyla karşılaşıyor" dedi. Sınava itiraz etmek isteyen öğrencilerin, itiraz dilekçesi vermelerinin bedelinin 8 TL olduğunu anlatan Yaşık, "Ali Demir böylesine sıkıştığı süreçte bile giderayak öğrenci üzerinden kar etmenin peşindedir. Ali Demir kopyacı, şifreli, adaletsiz, piyasacı ellerini eğitimden hemen çek ve istifa et" diye konuştu.

LİSELİLER AÇLIK GREVİ BAŞLATTI

Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisi’nin basın açıklamasının ardından kendilerine Liseli Öğrenci Birliği (LÖB) adını veren bir grup, ÖSYM Bürosu’nun önüne geldi. Üzerinde "Şifresizler açlık grevinde" yazılı olduğu pankartı açan 7 öğrenci, 5 gün süreyle açlık grevi başlattıklarını açıkladı. Ellerinde "Ali Demir istifa etsin", "Şifreleri çözdük başkaldırıyoruz" ve "YGS’ye inat yaşasın hayat" yazılı dövizler taşıyan öğrenciler, sık sık "Susma haykır YGS’ye hayır" , "ABCDE kopyacı şifreci AKP" sloganları attı. Büronun giriş kapısı önünde oturma eylemi de başlatan öğrencilere bazı vatandaşların destek verdiği gözlendi. Polis, ÖSYM Bürosu’nun girişinde, içinde ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı.

Leetnock demiş ki:
Helal olsun haklarını arayan gençlerimize..
Aramalılar tabi ki, ben bile şuan 1.sınıf üniversite öğrencisi olmama rağmen destek veriyorum yeri geldiğinde konuşuyorum. İlgiliyim , benden geçti demiyorum.

Yukarı Alt