1. Reklam

1. joysro
      ledas
      jungler
      keasro
      zeus
      karantina

Ortak Ataya Adım Adım

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

1. Macro

Macro Old School olduser rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Barmen, Grafik Tasarımcı, Web Tasarımcı, Yazar, Şa
    Karanfil kokan ülkemin, ülkemin caddelerinde

Sonuçları geçen hafta duyurulan 15 yıllık bir çalışma, maymunlarla insanların ortak atadan geldiklerini doğrular nitelikteydi.

1994’te Etiyopya’da bulunan ve aradan geçen 15 yıl boyunca yeni bulunan örneklerle üzerinde yoğun ve titiz çalışmalar yapılan ardipithecus ramidus fosili, maymunlar ve insanların ortak bir atadan geldiklerini doğrulamasıyla yüzyılın araştırmaları arasındaki yerini şimdiden aldı.

Geçtiğimiz Cuma günü Science dergisinin özel bir sayıyla hakkında yapılan çalışmalara yer verdiği ve Ardi takma adı verilen 4,4 milyon yaşındaki fosil, bulunan en eski insanımsı fosil olmamasına rağmen şimdiye kadar bulunanlar arasında en tama yakını olması dolayısıyla büyük bir önem taşıyor.

Ardi’nin bulunan kafatası, diş, bacak, ayak, kol, el ve kalça kemikleri boyunun yaklaşık 1 metre civarında olduğunu, iki ayak üzerinde yürüyebildiğini ama aynı zamanda ayak başparmaklarının özel yapısı sayesinde ağaçlar üzerinde de gezebildiğini gösteriyor. Özellikle kalça kemiklerinin incelenmesinden bulunan fosilin bir dişi olduğu ortaya çıkıyor.

Araştırma ekibinden C. Owen Lovejoy, Ardi’nin bulunması ve üzerinde yapılan çalışmaları “Bu, evrimsel biyolojide yer alan en önemli tür olabilir” sözleriyle değerlendiriyor. Ardi, ilk insanımsıların neye benzedikleri konusunda sunduğu verilerle Owen Lojejoy’un bu değerlendirmesini doğrular nitelikte.

Yoksa maymunlar mı insandan geldi? :lol: :mrgreen:

Evrim karşıtı yaratılışçı görüş, evrim teorisini savunanların insanın maymundan geldiğini iddia ettiklerini, ama yıllardır uğraşmalarına rağmen bir türlü aradaki “kayıp halkayı” bulamadıklarını ve bu durumun evrim teorisini çürüttüğünü sürekli olarak öne çıkartıyor.

Ne Charles Darwin ne de sonrasında gelen evrimciler insanın maymundan geldiği yönünde bir iddiaya sahipler. Aksine, bilim insanlarının bu iddiayı bilim dışı olarak nitelendirdikleri biliniyor. Genel kabul gören yaklaşım, insan ve maymunun “ortak bir ata”ya sahip oldukları yönünde; bu yüzden “kayıp halka” kavramı evrimciler tarafından şiddetle reddediliyor. Ardi ile ilgili yapılan çalışmaların bulduğu en önemli sonuç, ortak bir atanın kesin olduğunun karşı çıkılamayacak bir çıplakta gözler önüne serilmiş olması.

Ardi’nin ayakları üzerinde durabilmesi, çene yapısında bugünün insanlarıyla benzerlikler düşünüldüğünde bu ortak atanın şimdiye kadar tahmin edilenden çok daha fazla maymun yerine insanımsılara benzediği ortaya çıkartıyor. Çalışmayı yorumlayan birçok bilim insanı, yaratılışçılarla dalga da geçerek “insanlar maymundan değil, maymunlar insandan gelmiş” yorumunda bulunuyor.

2. Scope

Scope Öğreniyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Hahaha :mrgreen: :lol:

3. TrowZeeN

TrowZeeN Öğretiyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Kuran-ı Kerim ilk insan Hz.Adem dedine göre Gerisi boş laftan ibaret

4. Macro

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    pfff :lol: Burada bir şey desem Kuran'a hakaret etti diye kıyamet kopar, peki bu adamların 15 yıllık emeğine hakaret değil midir yaptığın (:

Bilim sürekli gelişiyor, din ise yerinde sayıyor. Bizim nesile evrim yoktur diye öğrettiler, sonraki nesillere evrim yoktur ama olsa bile bunu Tanrı yapmıştır diyecekler. Bilim dine değil din bilime uymak zorunda çünkü dayanağı bir kitabından başka bir şey yok. Bunun olmaması için ancak dünyadan kendini soyutlayabilecek bir coğrafyada hakim olması lazım, Afrika kabile dinleri gibi, günümüzde İslam'a baktığımızda Anadolu gibi bilimsel açıdan ileri Avrupa ülkeleri ile sürekli etkileşim içindeki bir coğrafyada var olduğu sürece bilime kendini uydurmak zorunda.

5. Black Rain

Black Rain Aileden rank8

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Kamyon Şöförü
    İnanç, saygı duymak lazım. :detective:

Lakin sayısal bir zekaya sahip olduğumdan dolayı herşeyi sorgulama gereğinde hissediyorum kendimi. Ve o yüzden böyle düşünemiyorum. 8)

6. Macro

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Şöyle bir konuda meşin kaplı kitaba bağlı kalmadan söyleyecek bir çift sözü olmalı insanın.

7. godmaster

godmaster Keşfediyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    elbette herkez inandığı gibi yaşamalı yanlız bu ewrim olayında şunu anlamıyorum madem evrim oldu ise şu andada olması lazım neden maymunlar insan olmuyor ?

8. Macro

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Çünkü maymundan insan olmadı, ortak ata farklı şekillerde gelişti.

9. yeonyang

yeonyang Old School olduser rank8

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Ödül Puanları:
    38
    Bu Ardi´ler belkide 4,4 milyon sene önce farklı farklı yerlerde yaşamışlardır. Kimi dağlarda, kimi su başında. Dağlarda yaşayan Ardi´ler tırmanmaları kolaylaşması icin gittikce maymuna dönüşmüştür, su başında veya yeşilliklerin bol olduğu yerde yaşayan Ardi´ler yavaş yavaş insan olmuşlardır. Yani maymun´da insan´da aşağı yukarı ayni zamanda Ardi´lerden gelmişlerdir.. :think:

10. bahrey

bahrey   rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    +1

11. Optimus Prime

Optimus Prime Aileden rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Benim atalarım maymun falan değil,atalarının maymun olduğunu düşünenler varsa onlara saygı duyarım sadece 8)

12. TrowZeeN

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bu evrim teorisini desteklemek Allah'ın ayetine karşı cıkmak demektir. dolayısıyla şirke koşmuş sayılır. hatta dinden bile cıkabilir. 15 yıl öncesinde bu teoriye hiç başlamamaları gerekirdi. çünkü kuran böle böle demiş diceklerdi ve hiç akıllarında şüphe bile olmucaktı aksini iddaa eden. bunu dünyanın en ünlü profesörü veya en iyi arkeolojistigi veya en zeki adamı dememiş, Allah demiş .. varmı daha üst makam?

13. __ScorPioN__

__ScorPioN__ Öğreniyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    İnandığın kitabın ucundan 1-2 ayet okumadığın belli !!! Göster bana hangi ayette evrim teorisini desteklemek allaha karşı çıkmak demekmiş ? 15 yıl öncede hiç başlamamaları gerekirmiş ? :) Onlar senin körü körüne inandığın mantığını red ettiğin olgulara inanmıyorlar ve beyinlerini kullanıyorlar umarım anlamışsındır

14. TrowZeeN

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ilk yorumumda belirttim arkadaşım okumadan parlama.. kur'an Hz.Adem ilk insandır diyor ve nasıl yaratıldıgından bahsediyor. Ama bu teori kur'an'a tamamen zıt. ve bu teoriye inanmakta şirk ! Azıcık mantık kavramına sahip her müslüman bunun farkına varır zaten

15. volkanka

volkanka Aileden rank8

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    University Students...
    İlk insan demişte ilk hayvanı belirtmemişler ... :twisted:

16. Fre3sTyLe

Fre3sTyLe Aileden rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bana küfreder gözlerin , dudakların yardım yalvarı
    Evrim diye birşeyin olduğuna inanıyorum.Gizemli şeyler daima beni kendine çekmiştir.

17. TrowZeeN

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ondanda bahsediyordu.. Kur'an insanı celişki içinde bırakmaz merak etme :wink1:

18. volkanka

volkanka Aileden rank8

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    University Students...
    Ohoo bana sorsan varya 8)
    Neler neler sayarımda . Neyse konu yerinden zıplamasın.
    Amacı dışına çıkartmayalım 8))

19. Black Rain

Black Rain Aileden rank8

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Kamyon Şöförü
    İnsan düşünebilen bir varlıktır. O halde düşünmeliyiz. "Çelişki" lerden kurtulmanın tek yolu budur. Veya saptırmalardan ^^

PS: Bence

20. Temet Nosce

Temet Nosce   globalmod rank8

Beğenilen Mesajlar:
    13
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    AIDS virusu de, Ebola virusu de maymun patentli. Maymundan gelip gelmediğimiz belli değil ama, Maymundan gideceğimiz kesin.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.